Taśmy i pętle

Taśmy i pętlę w góry

Taśmy i pętle to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wspinacza, speleologa czy pracownika wysokościowego. Są one przeznaczone do asekuracji oraz budowania stanowisk asekuracyjnych, przedłożenia punktów asekuracji, a także autoasekuracji podczas wspinaczki w skałkach, w wielkich ścianach na lodospadach. Taśmy i pętle przydatne są także przy pracach na wysokościach. Akcesoria te mają wielorakie zastosowanie. W naszym sklepie dostępne są taśmy i pętle cenionych producentów sprzętu wspinaczkowego.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jak wykorzystuje się pętle wspinaczkowe?

Pętle wspinaczkowe dostępne w naszej ofercie to te wykonane z nylonu lub dyneemy, czyli polietylenu o wysokiej masie cząsteczkowej. Materiały te charakteryzują się wysoką wytrzymałością włókien w stosunku do ich masy. Wytrzymałość taśm i pętli wspinaczkowych to minimum 22KN.

Podstawowe zastosowanie taśm i pętli we wspinaczce to budowanie punktów asekuracyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że układ asekuracyjny składa się nie tylko z taśm i pętli, ale także uprzęży i ciała człowieka. Taśma jako pierwsza przyjmuje energię odpadania. W przypadku odpadnięcia ze współczynnikiem 1-2, gdy taśma wytrzyma, to na ciało wspinacza jest działa siłą około 10 KN. Przy tym może dojść do udaru, który spowoduje nieodwracalne w skutkach obrażenia kręgosłupa. Należy więc na nieobciążonym stanowisku asekuracyjnym zastosować krótką pętlę 60 cm, która może wywołać udar o współczynniku 1, co w rezultacie można spowodować jej przerwanie. Dlatego też tak ważne jest, aby taśma stanowiskowa/asekuracyjna była odpowiednio obciążona. Coraz częściej firmy produkujące sprzęt wspinaczkowy proponują pętle zszywane.

Taśmy i pętle wspinaczkowe: z nylonu lub dyneemy?

Do elementu asekuracyjnego wspinacza można zastosować taśmy i pętle zarówno z nylonu, jak i dyneemy. Obydwa materiały są wytrzymała, jednak mają różne właściwości. Pętla z dyneemy charakteryzuje to, że nie nasiąkają wodą i są lżejsze. Oprócz tego lepiej znoszą one tarcie o skały i są bardziej odporne na przeciążenia. Taśmy i pętle nylonowe sprawdzą się natomiast do wiązania węzłów. Mają one wysoką temperaturę topnienia. Dla zapewnienia sobie pełnego bezpieczeństwa, w asekuracji podczas zjazdu, najlepiej zastosować pętlę z rdzeniem aramidowym do wiązania węzłów samozaciskowych.

Taśmy rurowe we wspinaczce i nie tylko

Oprócz typowych taśm i pętli wspinaczkowych nasz sklep proponuje też inne akcesoria dla miłośników gór. W asortymencie znajdują się m.in. taśmy rurowe. Są one niezwykle wytrzymałe na rozrywanie i uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się je we wspinaczce do transportowania sprzętu oraz zaludniania stanowisk. Nasz asortyment to także taśmy do tworzenia ekspresów. Pozwalają one na stworzenie własnego ekspresu z zastosowaniem swoich ulubionych karabinków. Ten typ taśm można łatwo dopasować do swoich potrzeb. Inny typ akcesorium dostępny w naszym sklepie to pętle wielooczkowe Daisy Chain. Umożliwiają one szybkie przepięcia karabinka i zmianę długości pętli w czasie wspinania. Można je również wykorzystywać do przypinania asortymentu wspinaczkowego w pasie.