Liny wspinaczkowe

Liny dla wspinacza górskiego

W ekwipunku każdego wspinacza powinny obowiązkowo znaleźć się liny wspinaczkowe. Są one prostym, ale bardzo praktycznym akcesorium i podstawą ekwipunku. Liny wspinaczkowe występują dwóch typach. W naszym sklepie dostępne są liny dynamiczne oraz statyczne. Ze względu na swoją odmienność są one przeznaczone do różnych typów aktywności. Nie mniej jednak i jeden i drugi rodzaj lin cechuje wytrzymałość, która jest potwierdzona atestem EN 892.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rodzaje lin wspinaczkowych

Zadaniem lin wspinaczkowych jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu w górach. Aby sprzęt wypełniał swoją misją, należy jednak go odpowiednio dobrać do rodzaju aktywności fizycznej, a także do osobistych preferencji i umiejętności. W naszym sklepie zakupić można zarówno liny statyczne, jak i dynamiczne.

Statyczne liny wspinaczkowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, ale niską rozciągliwością. Dedykowane są one osobom, które zajmują się taternictwem jaskiniowym, transportem czy prazami na wysokościach. Oznacza to, że nie zaleca się ich wykorzystywana do tradycyjnego prowadzenia. Do niego przeznaczone są dynamiczne liny wspinaczkowej. Można je wykorzystywać w skałach oraz górach. Wyróżniają się one tym, że są bardzo rozciągliwe, a przy tym wytrzymałe. Nasz asortyment proponuje liny dynamiczne o różnych grubościach – od 8 do 10,5 milimetrów. Najczęściej osoby uprawiające wspinaczkę sięgają po liny o grubości 9,6-10 milimetrów. Te cieńsze zarezerwowane są dla zaawansowanych wspinaczy. Alpiniści sięgają po specjalistyczne liny alpinistyczne o grubości 60 metrów.

Warto również wspomnieć, że w kategorii lin wspinaczkowych nie brakuje tych pomocniczych. Mianem tym określa się całą gamę różnego rodzaju linek i tych cienkich i tych grubszych np. repsznury.

Podwójne czy pojedyncze?

Decydując się na zakup lin dynamicznych w góry, trzeba jeszcze wybrać, czy lina ma być pojedyncza, czy podwójna. Pojedyncze liny wspinaczkowe mają jedną żyłkę (najczęściej o średnicy od 8,9 do 11 mm). Są one lekkie, tanie, a także łatwe w użyciu. Stosuje się je przy wspinaczce sportowej, tradowej, wielowyciągowej, lodowej, alpinizmie oraz drytoolingu.

Alternatywą dla nich są liny podwójne, zwane też połówkowymi. Wyposażone są one w dwie cienkie żyłki. Średnica takiej liny wynosi od 8 do 9 mm. Liny podwójne stosowane są m.in. w: wspinaczce tradowej, wspinaczce wielowyciągowej, wspinaczce lodowej, czy mikście. Przydają się tam, gdzie zmagać się trzeba z kruszyzną oraz na drogach, z dłuższymi wyciągami. Podwójne liny wspinaczkowe są nieco cięższe, a asekuracja z ich pomocą bardziej złożona.

Kolejnym typem lin wspinaczkowych dynamicznychliny bliźniacze. Ich średnia wynosi 7-8 milimetrów, co sprawia, że zaliczane są one do tych lekkich. Wyróżniają się sposobem prowadzenie – obie żyły wpinane są w ten sam karabinek. Po liny bliźniacze sięgają fani takich aktywności jak skituring, wspinaczka lodowa oraz alpinizm.

W naszym sklepie dostępne są również dynamiczne liny wspinaczkowe uniwersalne. Zgodnie z zapewnieniami producentów takich modeli można jest wykorzystywać jako liny pojedyncze, podwójne, bliźniacze.

Liny z atestem

Kupując liny wspinaczkowe, przede wszystkim trzeba sprawdzić ich bezpieczeństwo. Można to zrobić bardzo łatwo, sprawdzając, czy posiadają one atest UIAA, czyli Międzynarodowej Federacji Związków Alpinistycznych. Atest ten potwierdza, że produkt spełnia wszystkie normy europejskie i można go bezpieczne używać w górach.

Jaką długość lin wspinaczkowych wybrać?

Liny wspinaczkowe znajdujące się w naszym asortymencie mają różne długości. Dla początkujących przygotowaliśmy cały zestaw krótkich lin o długości 50 metrów. Ich zaletą jest to, że są łatwe w użytku oraz nie stanowią dużego ciężary. Profesjonaliści, którzy wspinają się w trudnym terenie (często poza granicami Polski) znajdą u nas natomiast liny wspinaczkowe 70-metrowe. Oferujemy też rozwiązania kompromisowe, czyli liny do wspinaczki o długości 60-metrów. Wybierać długość lin w góry, należy pamiętać, że z czasem zużywają się one, co oznacza konieczność odcienia ich końcówek. Dlatego też, jeśli wybierze się linę krótką, to za jakiś czas może się okazać, że nie jest ona już przydatnym akcesorium.

Waga i średnica lin do wspinaczki

Nie ma wątpliwości, że większe bezpieczeństwo zapewniają liny o większej średnicy oraz masywniejsze. Jednak ich noszenie wiąże się z mniejszą wygodą i brakiem komfortu. Grubsze i cięższe liny są także mało poręczne. Linami o mniejszej średnicy operuje się łatwiej i są szybszej. Warto jednak na nie stawiać, dopiero kiedy nabierze się wprawy.

Specjaliści podpowiadają, aby debiutanci wybierali liny wspinaczkowe o średnicy co najmniej 10 mm, osoby bardziej doświadczone modele o średnicy 9,8 mm. Szukając uniwersalnego sprzętu na lata, warto natomiast zwrócić uwagę na liny do wspinaczki nieco grubsze, których średnica wynosi ok. 10,2 mm.

Liny wspinaczkowe dla dzieci

W naszym sklepie znaleźć można również liny wspinaczkowe dla dzieci. Można wykorzystywać je jako sprzęt na skałkę wspinaczkową, która stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego placu zabaw. Liny wspinaczkowe dla dzieci wyposażone są w specjalne węzły o różnej wielkości, co ma ułatwić wspinanie się w górę oraz zabawę.