Kaski wspinaczkowe

Ochrona głowy w górach

Kaski wspinaczkowe to akcesorium, które potrzebne jest zarówno amatorom, jak i profesjonalistów. Jego podstawową funkcją jest ochrona głowy przed ewentualnymi urazami i upadkami. Kaski wspinaczkowe mogą uchronić te przed spadającymi z góry kamieniami, które rozpędzone mogą wyrządzać ogromne szkody. Takie uderzenie mogłoby spowodować utratę równowagi, a nawet przytomności. W konsekwencji zachodzi poważne ryzyko odpadnięcia od skały, czego skutkiem mogą być tragiczne. W przypadku odpadnięcia ze współczynnikiem 1-2, gdy taśma wytrzyma, to na ciało wspinacza jest działa siła około 10. To, dlatego nasz sklep proponuje szeroki wybór kasków wspinaczkowych. W naszej ofercie znajdują się kaski marek KN. Climbing Technology czy Black Diamond. Renoma tych firm gwarantuje wysoka jakość.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Początkowo do wspinaczki stosowano zwykłe kaski budowlane, jednak z czasem wzrosło zapotrzebowanie na te specjalistyczne. Kaski do wspinaczki wprowadzono w latach 50. XX wieku. Przez wiele lat miały one twardą plastikową skorupę, a we wnętrzu były umieszczone paski materiału, które miały ustabilizować głowę, pochłaniać energię uderzenia i chronić przed odkształceniami skorupy kasku. Dzisiejsze kaski są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie. Lekkie, ukształtowane i bezpieczne stanowią nieodłączny element wyposażenia w górach. Potrzebne są one, jeśli chodzi się po górach, skałach, parkach linowych, ścianach wspinaczkowych. Współczesne kaski wspinaczkowe są również testowane i atestowane. Ma to gwarantować bezpieczeństwo ich użytkowania. Dobrej jakości sprzęt powinien posiadać certyfikat bezpieczeństwa EN 12492 lub UIAA.

Rodzaje kasków wspinaczkowych

Podstawą wyboru kasku wspinaczkowego jest dobranie odpowiedniej konstrukcji, większość producentów sprzętu wspinaczkowego proponuje dwa rozwiązania. Obydwa sprawdzają się zarówno w skałkach, jak i górach. Wybór warto więc uzależnić od własnych, indywidualnych preferencji. Nasz asortyment pozwala wybierać pomiędzy kasami piankowymi a hybrydowymi.

Te pierwsze wyróżniają się lekką konstrukcją piankową. Znane są pod nazwą EPS. Z zewnątrz pokryte są cienką, ale niezwykle wytrzymałą powłoką z poliwęglanu. Kaski wspinaczkowe piankowe idealnie sprawdzają się na długich i wymagających czasach, gdzie niewskazany jest każdy dodatkowy ciężar na głowie. Po kaski piankowe zazwyczaj sięgają zaawansowani wspinacze oraz skiturowcy. Kaski wspinaczkowe o konstrukcji EPS przylegają bezpośrednio do głowy, a spieniony poliester pochłania i rozprasza wstrząsy.

Drugim typem kasków wspinaczkowych są te hybrydowe, inaczej nazywane ABS. Warto po nie sięgać, jeśli liczy się na wytrzymałość, uniwersalizm i trwałość. Kasi ABS zapewniają dwustopniową ochronę. Ich konstrukcja obejmuje skorupę wykonaną z materiału kryjącego oraz lekką pianę EPS we wnętrzu. Między warstwą zewnętrzną i wewnętrzną znajduje się przerwa, która zapewnia wysokiej jakości wentylację. Kaski ABS są bardzo wytrzymałe na silne uderzenia. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie liczy się solidność i niezawodność. Warto po nie sięgać wspinając się na dużych ścianach.

Rozmiary kasków wspinaczkowych

Przy doborze kasków wspinaczkowych ważne jest również ich dopasowanie do głowy. W naszym sklepie można zakupić kaski do wspinaczki dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Najczęściej producenci proponują kaski do wspinaczki w dwóch rozmiarach. Dodatkowo wyposażają swoje produkty w system regulacji. Dzięki temu można dopasować mocowanie do wymiaru głowy. Rozmiar kasku wspinaczkowego należy dopasować nie tylko do wymiarów głowy użytkownika, ale czasu, w jakim będzie się go używać. Jeśli kask będzie użytkować się również zimą, należy pamiętać, że pod nim musi również zmieścić się grubsza czapka czy chusta. Wykorzystywany głównie latem można dopasować do głowy, nie martwiąc się o dodatkowe nakrycie głowy. Chcąc zakupić produkt uniwersalny najlepiej postawić na kaski wspinaczkowe z systemem regulacji. Jego działanie polega na zmniejszaniu lub zwiększaniu kasku.

Wielkość kasku wspinaczkowego powinna być taka, aby chronić czoło, skronie i potylicę, a jednocześnie nie ograniczać widoczności. W naszym sklepie można zakupić kaski do wspinaczki o różnej głębokości i kształcie, dzięki czemu można znaleźć model, zaspokajały indywidualne potrzeby.

Ile powinien ważyć kask wspinaczkowy?

Istotnym parametrem kasków wspinaczkowych jest ich waga. Ma ona wpływ na wytrzymałość. Kaski lekkie, czyli modele piankowe świetnie sprawdzą się w przypadku szybkich i topowych sportowych akcjach. Długie przejścia w nieco bardziej wymagającym terenie obligują do zastosowania znacznie cięższego, ale i bardziej wytrzymałego kasku alpinistycznego.

Wentylacja kasków do wspinaczki

Każdy kask do wspinaczki powinien posiadać system wentylacji. Jest on ważny przede wszystkim wtedy, gdy wędrówki przeprowadza się w cieplejszych regionach lub miesiącach roku. Kaski wspinaczkowe z dobrą wentylacją to te wyposażone w kilka otworów. Umożliwiają one cyrkulację powietrza. Dobrze jest też wybierać kaski wspinaczkowe w kolorach, które nie będą się szybko nagrzewały. Takie właściwości mają produkty o jasnej skorupie. Praktycznym rozwiązaniem będą też kaski z odpinaną wyściółkę wewnętrzną, którą po dużym wysiłku można wyprać.