Kalendarze

Wszystko pod kontrolą

Planowania czasu to umiejętność, której trzeba się nauczyć. Panowanie nad harmonogramem dnia i niezapominanie o ważnych wydarzeniach wymaga doskonałej pamięci. Na szczęście można też skorzystać z pomocy. Taką służą kalendarze. W naszym sklepie znajdziesz kalendarze książkowe, ścienne, kieszonkowe, biurkowe oraz leżące. Dostępne są one na rok kalendarzowy lub szkolny. Korzystać z nich mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór aktualnych kalendarzy o różnych rozmiarach i różnym designie.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Po co nam kalendarz?

Kalendarz bez względu na to, czy jest modelem kieszonkowym, czy naściennym, pozwala mieć kontrolę nad własnym życiem i mądrze zająć się organizacją czasu. W nim możemy zanotować ważne wydarzenie takie jak urodziny najbliższych, uroczystości rodzinne, terminy wizyt u lekarza, wakacje. W kalendarzach możemy notować też zapiski i ważne informacje np. numery telefonów czy numer konto. Niektóre modele podręcznych kalendarzy oferują wiele dodatkowych opcji np. możliwość tworzenia listy zakupów.

Wbrew pozorom kalendarz to nie tylko gadżet dla osób dorosłych. Świetnie spisują się one również w plecakach uczniów i w torbach studentów. Dla nich przeznaczone są przede wszystkim specjalne modele wydawane na rok szkolny lub na rok akademicki. Pozwala on zaplanować edukację. W kalendarzu szkolnym można zapisywać terminy sprawdzianów, kartkówek, terminy oddania zadania, wyjść i wyjazdów klasowych, zebrań z rodzicami. Kalendarze szkolne mają też miejsce na szybkie notatki.

Kalendarz na 12 czy na 18 miesięcy?

Kalendarze kieszonkowe i osobiste dostępne są na różne okresy. Najpopularniejsze to te roczne, które pozwolą zaplanowanie czasu od stycznia do grudnia. To jednak niejedyny możliwy wybór. Producenci kalendarzy oferują też modele 18-miesięczne. Opłaca się go kupić przede wszystkim latem, aby nie marnować wcześniejszych miesięcy.

Kalendarz dzienny czy tygodniowy?

Kartki w kalendarzu osobistym podzielone są na rubryki dzienne lub tygodniowe. To, jaki model się wybierze, zależy od indywidualnych preferencji. Kalendarz dzienny pozwolą dokładnie rozpisać każdy dzień. Można w nim zapisywać np. przepisy na różne dni. Kalendarze tygodniowe przydają się natomiast do planowania pracy lub nauki. Pozwalają one na zobaczenie całego procesu, a nie tylko jednego dnia. Tygodniowe rozpiski pozwalają zaznaczać związki przyczynowo -skutkowe, łączyć strzałkami poszczególne wydarzenia lub rozpisać je w danej kolumnie lub wierszu. Kalendarze tygodniowe są lepsze do planowania złożonych obowiązków np. zaplanowania harmonogramu nauki do sesji.

Kalendarz z notatkami

Wybierając kalendarz osobisty, warto sprawdzić, czy ma on miejsce na notatki. Takie kalendarze są praktyczne i wygodne. Przy danym dniu będzie można bowiem zanotować listy rzeczy do zrobienia i inne ważne informacje. Przydatnym elementem w kalendarzach są też boczne listy, na których można zapisywać mniej pilne zadania.

Klan darz biurkowy, kieszonkowy czy ścienny?

Kalendarze występuje w wielu formach. Mogą przybierać formę takich, które zawsze nosi się przy sobie lub też być kalendarzami na biurko lub do powieszenia na ścianie. Te ostatnie są kalendarzami rodzinnymi, w które są ogólnodostępne. To, jaki typ kalendarza się wybierze, zależy od tego, jaki jest nam potrzebny. Zarówno modele rodzinne, jak i osobiste dostępne są natomiast w różnych rozmiarach. Najczęściej spotyka się te w formacie A5 lub A4. W przypadku kalendarzy nas ścianę popularne są też te w formacie A3. Jeśli chcemy akcesorium papiernicze nosić zawsze ze sobą, warto wybierać te mniejsze. Nie będą one taki ciężkie i zajmą też mniej miejsca w plecaku, torebce czy aktówce. Kalendarz powinien mieć jednak twardą oprawę, dzięki temu nie będzie się niszczył.

Zanim wybierze się kalendarz, dobrze jest wiedzieć w czym pomóc mogą poszczególne modele. Poręczny model kieszonkowy można nosić zawsze przy sobie i zapisywać najważniejszą informację. Kalendarze książkowe to te o większym rozmiarze (zazwyczaj występują w formacie A5). Pozwalają one na bardzo dokładnie zaplanowanie, a nawet reorganizację życia. Kalendarze książkowe zazwyczaj występują w formie dziennej, a nawet podzielone są na godziny, dlatego pozwalają dokładnie ustalić, czy będzie się zajmować o danej porze dnia. Kalendarze tego typu zapewniają też sposób miejsce na dodatkowe notatkami, mają też miejsce na listy zadań i celów na cały miesiąc, a nawet wydatków. Niektóre z nich uzupełniane są o motywujące cytaty. Kalendarze książkowe można zastąpić modnymi planerami. Występują one w postaci książek i skoroszytów i od kalendarzy różnią się tym, że nie ma w nim nadrukowanych dat – samodzielnie się więc ustala, kiedy zacznie się pierwszy wpis.

W firmach sprawdzają się kalendarze biurkowe, ścienne i leżące. Pozwalają one na sprawdzenie daty, ale dają mało miejsca na notatki – większość modeli praktycznie nie umożliwia żadnego miejsca na nie.

Design kalendarzy

Kalendarze dostępne są w bardzo różnym designie. Można wybierać pomiędzy tymi dla dzieci, czyli inspirowane bajkami, kreskówkami, baśniami i filmami dla najmłodszych. Kalendarze dla dorosłych zazwyczaj mają nadruki motywów kwiatowych, wizerunki miast, krajobrazy natury, zwierzątek, reprodukcje dzieł sztuki, motywy religijne.