Zeszyty, notatniki

W czym pisze uczeń?

Zeszyt to podstawowe akcesorium papiernicze każdego ucznia. Pogrzebane są one na każdym przedmiocie. Dzieci zapisują w nich lekcje, odrabiają zadania, robią notatki. Zeszyty, bruliony i notatniki są potrzebne na każdym etapie edukacji. Przydadzą się one zarówno w pierwszych klasach szkoły podstawowej, jak i na studiach. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zeszytów szkolnych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Zeszyty szkolne

Zeszyty szkolne to artykuł papierniczy, które kupuje się jako jedna z pierwszych przy kompletowaniu wyprawki. Zapotrzebowanie na nie zmienia się wraz z przechodzeniem do kolejnych klas. Im starszy jest uczeń, tym więcej zeszytów jest mu potrzebnych. Na kolejnych szczeblach edukacji konieczne są te zeszyty z większą ilością kartek. Ilość zeszytów w wyprawce szkolnej zależy więc od ilości i tematyki przedmiotów, a także od specyficznych wymagań nauczyciela. Warto pamiętać, że niekiedy życzą sobie, aby dzieci pisały w zeszytach gładkich lub w kolorowe linie np. na początkowym etapie edukacji.

W kratkę czy w linię – jaki zeszyt wybrać?

Przy wyborze zeszytów warto kierować się ogólnie przyjętymi standardami. W polskiej szkole zeszyty w linie stosuje się do języka polskiego, zeszyty w kratkę do matematyki. To regułą, od której nie ma odstępstw. W przypadku innych przedmiotów panuje dowolność. Większość uczniów do geografii, fizyki, biologii czy historii wybiera zeszyty w kratkę, chyba że nauczyciele życzą sobie inaczej. Zeszyty gładkie, czyli te bez linii i bez kratek zazwyczaj stosuje się do techniki czy plastyki – czyli przedmiotów niewymagających dużej ilości pisania i notowania.

W kategorii zeszytów szkolnych można również spotkać te specjalistycznych. Wśród tych wymienia się zeszyty do religii (mogą być one gładkie lub kratkę) oraz zeszyty do muzyki, czyli te w pięciolinię. Na uwagę zasługują też zeszyty w kolorowe linie. Są one dedykowane dzieciom w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Wspomagają one naukę pisania i pozwalają one na proste ustawienie liter i cyfr.

Ile kartek ma zeszyt?

Zeszyty szkolne mogą mieć różne ilości kartek. Dla uczniów podstawówki przeznaczone są zeszyty 16 i 32 kartkowe. Na dalszych etapach edukacji warto wybierać grubsze bruliony do notowania. Dzięki temu nie będzie trzeba ich często wymieniać i cały semestr będzie można pisać w jednym notatniku.  Warto pamiętać, że dziecko w plecaku nosi wiele książek i zeszytów, dlatego nie warto kupić tych grubych, bowiem podwyższy to wagę szkolnego tornistra, a to niekorzystnie wpłynie na kręgosłup dziecka i może doprowadzić do powstawania wad postawy.

Zeszyt z twardą okładką?

Zeszyty szkolne można kupić w twardej lub miękkiej okładce. Twarde okładki stosowane są przy zeszytach z większą ilością kartek – od 60 w górę. Dzięki twardej okładce kartki są odpowiednio chronione i nie niszczą się, a sama okładka nie zagina się i nie gnie. Trzeba jednak pamiętać, że zeszyty z twardą oprawą nie są dobrym wyborem w przypadku uczniów pierwszych klas.

Design zeszytów szkolnych

Współczesne zeszyty szkolne dostępne są w bardzo różnym designie. Te dla najmłodszych mają okładki z nadrukowanymi postaciami z bajek, kreskówek i baśni. Dla dziewczynek przeznaczone są zeszyty z księżniczkami Disneya czy Hello Kitty, dla chłopców zeszyty z samochodami, piłkarzami czy Psim Patrolem. Ładne okładki zachęcają dziecko do pisania w nim i budują ich poczucie estetyki. Oczywiście warto zachęcać dziecka, aby samo również estetycznie prowadziło zeszyt.

W naszym sklepie oferujemy zeszyty nie tylko dla dzieci, ale i dla starszych uczniów, nastolatków, studentów czy osób dorosłych. Takie zeszyty i notatniki utrzymywane są w stonowanej kolorystyce, a nadruki na okładach mają bardziej dorosły wydźwięk. Na okładkach notatników dla dorosłych znaleźć mogą się krajobrazy, reprodukcje dzieł sztuki, zwierzęta, miasta itd.

Szycie zeszytu

Aby kartki zeszytu trzymały się razem, konieczne jest ich zszycie. W tym zakresie stosuje się kilka rozwiązań. Tradycyjne zeszyty są zszywane w środku. Są to najpopularniejsze modele. Zeszyty mogą być też klejone. Popularnie (szczególnie wśród studentów i osób dorosłych) są kołozeszyt, w których kartki i okładki są złączone charakterystyczną sprężyną.

Zeszyty do 1 klasy?

Skompletowanie pierwsze wyprawki do szkoły to duże przeżycie dla dzieci i rodziców. Przed zakupem zeszytów do 1 klasy zaleca się sprawdzić wytyczne szkoły i nauczycieli. Podadzą oni, jakie i w jakiej ilości zeszyty będą potrzebne. Rodzice powinni pamiętać, że zeszyty dla pierwszoklasisty powinny być cienkie (16 kartkowe). Rekomenduje się zakup 2 w linie i 2 w kratkę – powinny one wystarczyć na cały rok. Na początku edukacji sprawdzą się tradycyjne zeszyty zszywane, w miękkich oprawach. Wybór okładki dobrze pozostawić dziecku. Zeszyt powinno się także podpisać. Na okładce umieszcza się imię, nazwisko ucznia oraz klasę. Zeszyty można podpisać, korzystając ze specjalnych naklejek na książki i zeszyty.

Zeszyty dla studentów

Nasz sklep oferuje szeroki wybór zeszytów dla studentów. Żacy zazwyczaj sięgają po kołonotatniki o dużej ilości kartek. Przydane są też odchylane okładki. Zeszyty dla studentów zazwyczaj mają rozmiar A4.