Papier biurowy

Papier do drukarki

Papier biurowy to inaczej papier do drukarki. Jest on niezbędny zarówno w domu, jak w biurze. Bez niego drukarka nie będzie działać. Najczęściej kupując papier biurowy, wybieramy ten najtańszy i nie zastanawiamy się nad jego odmianami. Rodzaj i jakość papieru do drukarki stanowi bowiem kwestię drugorzędową. Okazuje się jednak, że dobrze jest poznać parametry papieru biurowego. W naszym sklepie znajdziesz różne typu papierów do drukowania. Oferujemy papier biurowy, fotograficzny czy papiery specjalistyczne np. magnetyczne.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Dlaczego warto znać rodzaje papierów biurowych?

Wiele osób papierowi do drukarki nie poświęca wiele uwagi. Zakupy są przypadkowe i bardzo często dyktowane są ceną. Trzeba jednak wiedzieć, że jakość wydruku warunkowana jest nie tylko typem urządzenia i jakością tuszu, ale także rodzajem wykorzystywanego papieru. Papier do drukarki ma również wpływa na żywotność sprzętu. Źle dobrany może przyczynić się do konieczności częstych napraw drukarki.

Uniwersalny papier biurowy

Najpopularniejszym papierem biurowym jest ten uniwersalny. Wykorzystywany jest on do codziennego użytku w domu czy w biurze. Można na nim wydrukować dokumenty firmowe, materiały na studia czy do szkoły dla dzieci. Uniwersalny papier do drukarki sprzedawany jest w ryzach. Jedna ma 500 kartek papier, choć zdarzają się ryzy obszerniejsze. Najpopularniejszy papier do drukarki to ten w formacie A4, czyli 210x297mm. Takie bez problemu zmieści się podstawowych drukarkach. Najtańsze ryzy papieru biurowego można kupić już za ok. 10 złotych. Jednak są i te droższe i wyższej jakości. Cena papieru biurowego zależy od wielu elementów. Jednym z nich jest gramatura. Standardowo wynosi on 80g/m2.

Klasy papieru biurowego

Na cenę ryzy papieru biurowego wpływa też jego klasa. Wyróżniają się trzy, które oznacza się literami A, B i C. Klasa A jest najwyższa, klasa C to najgorsza jakość papieru. Najdroższy będzie oczywiście papier klasy A. Czym one się różnią między sobą? Na pierwszy rzut oka wszystkie one są białe. Jednak arkusze klasy A będą idealnie białe, a klasy C delikatnie kremowe. Różnice widoczne są gołym okiem.

Papier biurowy w niestandardowych rozmiarach

Najczęściej papier biurowy kupujemy w rozmiarze A4, nie oznacza to jednak, że nie dostępne są inne formaty. Papier biurowy można kupić w formacie A3 lub AB. Warto wiedzieć, że niestandardowe rozmiary papierów biurowych są droższe. Cena wzrasta, jeśli dodatkowo postawi się na ryzy wyższej klasy, z dużą ilością kartek, wysoką gramaturą i najwyższym odcieniem bieli.

Jaki papier do drukarki…?

Wybierając papier biurowy, zwróćmy też uwagę, do jakiego typu urządzenia będzie on stosowany. Inny powinno się stosować przy drukarkach atramentowych, inny do druku igłowego. Papier do druku atramentowego to ten do codziennego użytku i o standardowej gramaturze powinien się on charakteryzować szybkie i dokładnym wnikaniem tuszu oraz umożliwić szybkie schnięcie.  Sklepach można znaleźć specjalne papiery do drukarek laserowych oraz do druku igłowego. Papier do druku igłowego to ten ze specjalną perforacją. Drukarki igłowe najczęściej wykorzystywane są w biurach i urzędach.

Papier fotograficzny

W kategorii papierów biurowych oferujemy również specjalistyczny papier fotograficzny do drukarek. Na nim może drukować zdjęcia. Fotografie wydrukowana na zwykłym papierze biurowym nie będą wyglądać estetycznie – zawiedzie odwzorowywanie detali i kolorów. Z pomocą przyjdzie papier fotograficzny. Można go wkładać do standardowych drukarek, ale przed zakupem warto sprawdzić kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim istotna jest gramatura papieru. Im jest on grubszy, tym lepiej, ale niektóre drukarki mają ograniczenia w zakresie obsługi papierów o wysokich gramaturach. Ważnymi parametrami papierów fotograficznych jest też ich gładkość i jasność. Na gładkim papierze lepiej będą odwzorowane detale, a papier o wysokim współczynniku jasności wpłynie na bardziej kontrastowe odwzorowanie kolorów. Poszczególne papiery fotograficzne mogą się też różnić powłoką – dostępne są papiery z powłoką matową, satynową oraz błyszczącą.

Papiery fotograficzne do drukarek dostępne są w klasycznych rozmiarach zdjęć, czyli 10 cm x 15 cm, 13 cm x 18 cm i niekiedy 18 cm x 21 cm. Popularny jest też rozmiar A4.

Papiery specjalistyczne

Do drukarek można też wkładać papiery specjalistyczne. Jego najpopularniejszą odmianą jest papier artystyczny. Jego arkusze mają zdobienia, zróżnicowane struktury oraz kolory. Papier artystyczny wykorzystuje się do druku zaproszeń czy dyplomów. Popularne są również papiery samoprzylepne oraz papiery magnetyczne. Takie papiery pozwalają wydrukować na domowej drukarce magnes na lodówkę. Papiery specjalistyczne są stosunkowo drogie i wstępują w ryzach po 10-20 kartek.

W tej kategorii możemy też kupić papier pocztówkowy, termosublimacyjny i termotransferowy. Dwa ostatnie przykłady są wykorzystywane do produkcji gadżetów z nadrukami. W urzędach i firmach często stosuje się też papier samokopiujący, który pozwala na wydruk oryginału oraz kopii. Swoje zastosowanie znajduje on np. w księgowości czy logistyce.