Koperty

W czym wysłać list?

Koperty to najbardziej uniwersalne i najczęściej wykorzystywane opakowanie przesyłki. Można w niej w list, kartkę pocztową, a nawet niewielki i lekki przedmiot, który nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Wszystko to jest możliwe, ponieważ koperty występują w wielu rozmiarach i typach. Dzięki temu mogą dopasować się do gabarytów przesyłki. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór kopert. Mogą one być wykorzystywane do użytku prywatnego, jak i stosowane w komunikacji firmowej.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Popularne rozmiary koper

Najczęściej sięga się po kopertę w rozmiarze C5. Pomieści ona pocztówki i kartki A4 złożone na cztery części. Koperty C5 uważane są za te najbardziej uniwersalne. Może się jednak zdarzyć, że nie zmieści się w nich większych gabarytów list czy przesyłka. W takim wypadku lepiej sięgnąć po kopertę w innym rozmiarze. Na szczęście wybór jest bardzo duży. Aby ułatwić rozpoznanie rodzajów kopert, wprowadzona została międzynarodowa kwalifikacja. Jest ona przewodnikiem po proporcjach i wielkościach kopert. Każda koperta posiada podwójne oznaczania; literowe i liczbowe. Kopertą przydziela się oznaczenie A, B lub C oraz numerek, które wskazuje wielkość opakowania.

Najpopularniejsze rozmiary kopert:

  • Koperta C3 – jest to duża koperta odpowiadająca wielkością kartce A3, pozwala na jej spakowanie bez konieczności jej zginania. Jej rozmiary to 324 mm na 458 mm.
  • Koperta C4 – mniejsza od koperty C3; Ta pozwala na spakowanie kartki wielkości A4 lub A3 po jej wcześniejszym złożeniu na pół. Koperta ma rozmiary 229 mm na 324 mm.
  • Koperta C5 – Ten rozmiar koperty bez problemu zmieści kartkę A4 złożoną na pół lub kartkę A3 złożoną na cztery razy. Jej rozmiary to 162 mm na 229 mm.
  • Koperta C6 – To najpopularniejszy, najczęściej stosowany rozmiar, o którym odruchowo myślimy, słysząc słowo koperta. Idealnie pasuje rozmiarem do standardowej kartki pocztowej. Dokładny rozmiar koperty C6 to 114 mm na 162 mm.
  • Koperta DL – Koperta o nietypowym rozmiarze. Wąska i długa, jej rozmiar stanowi jedną trzecią kartki A4.

Jak wybrać rozmiar koperty?

Wielkość koperty zawsze należy dopasować do tego, co chce się nią wysłać. Należy pamiętać, że niektóre dokumenty możemy zgiąć i złożyć na kilka części, inne nie mogą mieć żadnych zagnieceń. Te, które możemy składach, warto wysłać w małych kopertach, inne należy umieścić w kopercie dopasowanej do wielkości kartki. Wskazuje się, że wszelką korespondencję prywatną bez problemu można przesyłać w kopercie C6. O większych kopertach należy pomyśleć przy wysyłce korespondencji firmowej lub oficjalnej np. wysyłce zaproszeń na rodzinną uroczystość. Wtedy to rozmiar koperty powinien obowiązkowo pasować do jej zawartości.

Zamknięcie koperty

Poszczególne modele kopert różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale i sposobem zaklejania, czyli zamykania. Koperty zaklejane można na mokro, co wymaga wcześniejszego zwilżenia paska z klejem np. śliną. Alternatywą są koperty samoklejące. Po złożeniu dwóch klap zamknięcia, koperta zostanie na trwale sklejona. Jest to metoda wygodna i komfortowa. Dostępne są też koperty z samoklejącym się paskiem. Aby zamknąć opakowanie, wystarczy odkleić pasek zabezpieczający klej i złączyć klapki zamknięcia koperty. Ta forma jest również bardzo wygodna.

Gramatura kopert

Koperty produkowane są z papierów o różnej gramaturze. Najczęściej wykorzystuje się papier o grubości od 80 do 10g/m2. Zapewniają one bezpieczeństwo standardowym przesyłkom. Chcąc wysłać przesyłką elegantszym i trwalszym opakowaniu, warto wybrać koperty de LUX, które wykonywane są z grubszego papieru. Eleganckie koperty robi się z papieru o gramaturze 120g/m2. Są one sztywne bardzo wytrzymałe, a także wyróżniają się wyjątkową gładkością.

Koperty z dodatkowymi elementami

Niektóre koperty mogą być wyposażone w dodatkowe elementy. Jako takie wskazuje się koperty z okienkiem. Pozwalają one oszczędzić czas potrzebny na adresowanie listu. Koperta z okienkiem wymaga odpowiedniego złożenia dokumentu, dzięki temu adresat będzie widoczny przez okienko. Po takie koperty sięga się głównie w korespondencji firmowej i urzędowej.

W sprzedaży są też koperty z nadrukiem. Są to często koperty wykonywane na indywidualne zamówienie. Na kopertach nadrukowuje się logo firmy jej nazwę lub inny element identyfikacyjny. Pomaga budować to markę i wizerunek przedsiębiorstwa.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też koperty bąbelkowe. Wyposażone są one od wewnątrz zabezpieczającą folię bąbelkową, która ma je wzmocnić. Folia bąbelkowa jest lekka, więc nie generuje dodatkowych opłat pocztowych, a pozwala zabezpieczyć przedmiot w trakcie przesyłki. W kopertę bąbelkową można zapakować elementy delikatne i szklane. Zabezpieczenie w kopertach może stanowić też usztywniający karton. Chroni on przed zgięciem koperty na pół.

Kolorowe koperty

Najpopularniejszym wyborem są białe koperty lub te w odcieniu szarego papieru. Nie jest to jednak jedyny wybór. W sklepach papierniczych można kupić kolorowe koperty na sztuki. Przybierają one odcienie tęczy. Ciekawym pomysłem jest również zakupy zestawu papeteria, która obejmuje zestaw papieru listowego i koper. Dopasowane są one do siebie kolorystycznie. Często mają nadruk np. z motywem florystycznym czy geometrycznym.