Przekładki

Jak zorganizować dokumenty w segregatorze?

Praca na dokumentach wymaga zorganizowania i uporządkowania. Pomocne w tym mogą być gadżety papiernicze. Dokumenty zazwyczaj archiwizuje się w segregatorach lub skoroszytach. Aby jednak zachować w nich porządek, warto zainwestować w dodatkowe akcesoria i artykuły papiernicze. W tej kategorii znajdziesz przekładki do segregatorów. Pomogą one Ci utrzymać porządek w dokumentach i szybko znaleźć te właściwe.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Przejrzysto i jasno

Przekładki do segregatorów pozwalają zachować porządek w dokumentach. Dzięki nim łatwo zorientować się, jakie dokumenty znajdują się w danym segregatorze. Przekładki i zakładki indeksujące występują w różnych formach i postaciach. Mogą mieć one formę prostokątnych bloczków samoprzylepnych lub przekładek z dziurkami. Te ostatnie pozwalają oddzielać od siebie poszczególne partie dokumentów. Posegregowane dokumenty będą wtedy stanowiły oddzielny i spójny komplet, który łatwo będzie przeszukać, odczytać i zinterpretować.

Przekładki do segregatora posiadają po lewej stronie otwory do wpinania z prawej natomiast indeksy, które wystają poza wpięte arkusze lub koszulki. Część wystająca może mieć postać pasków oddzielających, indeksy lub wycięcia na prawej krawędzi. Przekładki z indeksami to te, w których registrami, rozmieszczone są z góry na dół, tak aby indywidualny opis lub fabryczny nadruk był widoczny na kolejnych przekładkach z danego kompletu.

Rodzaje przekładek do segregatorów

Przekładki do segregatorów mogą występować w różnych postaciach. Najpopularniejsze modele to przekładki alfabetyczne (z nadrukiem liter od A do Z), przekładki numeryczne, przekładki w układzie miesięcznym, przekładki ABC. Mają one różnorodne zainteresowanie, a wybór typu zależy od tego, do czego mają być one wykorzystywane.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też gładkie przekładki do segregatora. Takie można opisać samodzielnie zgodnie z treścią wpiętych dokumentów. Gładkie przekładki indeksujące najczęściej są wielokolorowe w całości lub na registrach. Sąsiadujące indeksy różnią się od siebie kolorami, dzięki czemu łatwiejsza jest orientacja z papierami.

Ilość zakładek do segregatora

Przekładki do segregatorów kupuje się w zestawach. Liczba sztuk w zestawie może wynosić 5, 6, 10, 12 lub 20 kart. Wielkość zestawu zależy od naszych indywidualnych potrzeb i ilości dokumentów, które chce się posegregować.

Materiał przekładki do segregatora

Przekładki do dokumentów wykonywane są z kartonu lub tworzyw sztucznych. Można wybierać pomiędzy szarymi przekładkami z polipropylenu po bajecznie kolorowe z kartonu mylar. Dostępne są też plastikowe kolorowe, białe kartonowe z nadrukami, kartony barwione w masie, a nawet transparentne z kolorowego polipropylenu.

Indeksy bardzo często wzmacniane są laminowaną folią, co zwiększa funkcjonalność i solidność tego elementu, a także pozytywnie wpływa na estetykę. W niektórych modelach zakładek możliwa jest samodzielna wymiana registrów.

Rozmiary przekładek do segregatorów

Przekładki do segregatorów dostępne są różnych rozmiarach. Najpopularniejszy format to A4. Dużym zainteresowaniem cieszą się także przekładki w formacie A5 i A3. Mogą one mieć orientację pionową oraz poziomą. Warto pamiętać, że producenci oferują też przekładki, które pozwalają oddzielić dokumenty A4 schowane w koszulach. Te zakładki są ok. 2 cm wyższe, dzięki czemu indeksy wystają poza krawędzie wpiętych koszulach – sprawia to, że przekładki są doskonale widoczne. W przypadku przekładek o standardowym rozmiarze nie jest to takie łatwe.

Ciekawymi rozwiązaniem jest również zastosowanie przekładek w rozmiarze ⅓ A4. Są one znane pod nazwą separatorów lub pasków oddzielających. Przekładki te mają od 98 do 120 mm wysokości i 230 do 240 mm szerokości. Mogła ona mieć kształt prostokąta, zdarzają się również trapezoidalne. Kompletowane najczęściej po 100 sztuk, dostępne paczki zarówno w jednym kolorze, jak i wielokolorowe.

Jak używać zakładek?

Przekładki wspina się do segregatora. Mają one fabrycznie wykonane dziurki. Większość przekładek ma też uniwersalną perforację, co umożliwia wpięcie ich do różnego rodzaju segregatorów i skoroszytów. Niektóre modele mogą mieć inny układ dziurek i trzeba na to zwrócić uwagę, bo może się okazać, że nie będą pasować do segregatora.

W przypadku podłużnych separatorów mają one dwa otwory na krótszym boku, w standardowym rozstawie 80mm – czyli dostosowanym do ringów segregatora lub wąsów skoroszytu. Jeżeli są dodatkowe otwory na dłuższej krawędzi, można taką przekładkę wpiąć pionowo.

Wiele przekładek posiada również wzmocnioną przedziurkowana krawędź. Wzmocnienie wykonuje się paskiem folii. Dzięki temu zużycie podczas użytkowania nie następuje tak szybko.

Jak opisywać przekładki w segregatorach?

Przekładki w segregatorach mogą być opisywane na wiele sposobów. Najpopularniejsze jest opisywanie na indeksach. Na plastikowych lub foliowych indeksach do opisywania należy zastosować foliopis lub zaropuś, kartonowe indeksy opisuje się zwykłym długopisem lub ołówkiem. W zakładkach do segregatora przydatnym gadżetem jest karta opisowa, która może pełnić rolę strony tytułowej. Strona tą jest podzielna na tyle części, ile jest przekładek. Każda z części jest przypisana do konkretnego indeksu np. strzałką. Pozwala to już na początku sprawdzić, gdzie szukać odpowiednich dokumentów.