Biustonosze do karmienia
Akcesoria dla młodej mamy
Biustonosz do karmienia to podstawowy element wyprawki młodej mamy. Aby spełniał on swoje funkcje, musi być wygodny i praktyczny. Dobrze też zadbać o to, aby kupowane biustonosze do karmienia były estetyczne, dzięki temu mam będzie czułą się atrakcyjna i łatwiej polubi ciało, które zmieniło się po ciąży. Nasz sklep oferuje szeroki wybór staników do karmienia.
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Kiedy kupić stanik do karmienia?
Stanik do karmienia powinien być elementem wyprawki mamy do porodu. Najlepiej kupić go pod koniec ostatniego trymestru ciąży. Zazwyczaj wtedy piersi są już powiększone i przygotowane do okresu karmienia. Zaleca się, aby tego zakupu nie robić wcześniej, ponieważ rozmiar stanika może być źle dobrany. Młode mamy powinny pamiętać, że na początku laktacji biust jeszcze się powiększa, dlatego lepiej kupować biustonosz do karmienia z większą miseczką i obwodem cieńszym niż tego używanego przed porodem. Większa miseczka będzie praktyczna i pozwoli na wsuwanie okładów na bolące piersi czy wkładek laktacyjnych.
Czy warto kupować biustonosz do karmienia?
Stanik do karmienia pełni bardzo ważne role. Jak sama jego nazwa mówi, znacznie ułatwia on karmienie piersią niemowlaka. Jego rolą jest również podtrzymywanie biustu, tak aby piersi nie wiotczały, a skóra na dekolcie nie rozciągała się. Noszenie złego stanika podczas karmienia piersią może wywołać zatory i pogorszenie się pod względem estetycznym tych stref ciała.
Młode mamy powinny pamiętać, że w okresie laktacji biustonosz muszą nosić cały czas. Dlatego nie warto poprzestać na jednej sztuce, a zakupić więcej biustonoszy do karmienia. Przydarzą się staniki na dzień oraz na noc.
Jaki dobrać rozmiar stanika do karmienia?
Wiele młodych mam ma niemały problem z dobraniem rozmiaru biustonosza do karmienia. Wynika to z tego, że rozmiar biustu w okresie laktacji może zmieniać się nawet kilka razy na dobę! Na początku są one duże i ciężkie, później zmniejszają się. Dlatego też najlepiej kupować biustonosze do karmienia wykonane z dzianiny, która będzie dopasowywała się do ciała. Zagwarantuje to, że stanik będzie odpowiednio podtrzymywać piersi bez względu na to, czy są one pełne mleka, czy nie.
Kupując biustonosze do karmienia, trzeba pamiętać, aby:
- Łączenie miseczek przylegało do mostka, górna krawędź miseczek nie wbija się w piersi, piersi nie wylewają się z miseczek.
- Fiszbiny obejmowały całą dolną część biustu, nie wbijały się w pierś z boku ani z przodu.
- Ramiączka nie wrzynały się w ramiona ani z nich nie spadały.
- Obwód nieruchomo przylegał do pleców, nie przesuwał się do góry, jego tylna część znajdowała się na tym samym poziomie co z przodu.
Rozmiar stanika do karmienia piersią
Przed wybraniem się na zakupy, warto poznać też swój rozmiar stanika. W tym celu trzeba dokładnie zmierzyć się pod biustem w biuście. Należy pamiętać, że u różnych producentów może występować odmienna rozmiarowa, dlatego swój rozmiar należy ustalić za pomocą dostępnych tabel rozmiarowych udostępnianych przez każdego producenta. Najlepiej przed dokonaniem ostatecznego zakupu zmierzyć kilka modeli i wybrać ten najwygodniejszy i najlepiej dopasowany.
Biustonosz do karmienia z fiszbinami
Fiszbiny w biustonoszach do karmienia budzą wiele kontrowersji. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z takich modeli staników. Sprawdzają się one szczególnie dobrze przy dużym biuście. Brak fiszbin sprawia, że piersi nie są dobrze podtrzymywane. Stanik do karmienia z fiszbinami powinno się nosić w ciągu dnia, w nocy można wybierać modele miękki. Należy pamiętać, że biustonosz z fiszbinami musi być idealnie dobrany, aby nie przyczynić się do problemów zdrowotnych np. zatkania kanalików mlekowych czy zapalenia piersi.
Jakie są cechy dobrych biustonoszy do karmienia?
Na zakupie biustonosza do karmienia nie ma co oszczędzać. Cena jest najmniej ważnym parametrem. Wybierając stanik na okres laktacji, należy zwrócić natomiast uwagę na tkaninę, z której wykonane są miseczki. Nie może być ona rozciągliwa, natomiast wskazane jest, aby było oddychająca, miłą w dotyku. Poleca się więc biustonosze do karmienia z włókien syntetycznych lub bawełny z dodatkiem takich włókien.
Dużym ułatwieniem są także odpinane miseczki. We współczesnych stanikach do karmienia są one już standardem. Warto jednak sprawdzić, czy napięcie jest wygodne i można je odpiąć i zapiąć jedną ręką. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zapięcie na klips z przodu. Dzięki temu po odpięciu miseczki, pierś nadal jest częściowo podtrzymywana przez pas materiały lub mini ramiączko. Oprócz zrobienia tzw. okienka w staniku, ważne jest również to, żeby konstrukcja biustonosza umożliwiała całkowite odsłonięcie piersi. Pozwoli to dziecku przytulanie się do piersi i nawiązanie bliższego kontaktu z mamą, co pozytywnie wpływa na rozwój malucha.
Na początku laktacji warto sięgać po biustonosze do karmienia z termicznie tłoczonymi miseczkami. Będą się one dopasowywać do zmieniającego się rozmiaru piersi, a brak drutów zapobiega uciskowi na kanaliki mlekowe. Takie rozwiązanie będzie również komfortowe dla nadwrażliwych piersi.