Osłonki na piersi

Problemy z karmieniem piersią: jak je wyeliminować?

Wklęsłe, małe lub płaskie brodawki mogą spowodować, że młoda mama ma wiele problemów z karmieniem piersią. Jest to problem uciążliwy nie tylko dla kobiety, ale i dla dziecka. Rozpoznając go, warto zacząć mu przeciwdziałać jak najszybciej. Jednym z rozwiązań jest zakup osłonek na piersi, czyli tzw. kapturków do kamienia. Nasz sklep oferuje szeroki wybór osłonek na piersi różnych marek.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym są kapturki laktacyjne?

Osłonki na piersi dla kobiet karmiących mają wiele nazw. Zazwyczaj znajdziemy je pod nazwą kapturków laktacyjnych, kapturków na piersi czy osłonek na brodawki. Zawsze będzie to ten sam produkt, czyli silikonowe nakładki mające osłaniać brodawki. Pakowane są one w zestawy po 2 sztuki – po jednej na każdą pierś. Kapturki laktacyjne mają specjalny kształt i wykonanie, dzięki czemu dopasowują się do kształtu kobiecej piersi. Nie posiadają one żadnego smaku i zapachu, dzięki czemu nie zmieniają one tego, co standardowo odczuwa niemowlę podczas picia mleka z piersi matki.

Po co stosować osłonki na piersi?

Osłonki na piersi są gadżetem dla mam, który ma za zadanie pomóc ssać pierś. Problem z karmieniem piersią mają przede wszystkim te kobiety, u których występują płaskie piersi lub wklęsłe brodawki. Osłonki na piersi to również doskonałe rozwiązanie przy karmieniu wcześniaków. Dzieci urodzone przed terminem zazwyczaj nie mają wystarczająco dużo siły, aby naturalnie wyssać mleko, kapturki na piersi pomagają im w tym.

Rodzaje osłonek na piersi

Osłonki na piersi występują w wielu rodzajach. To, co je różni to przede wszystkim materiał wykonania. Najpopularniejsze są modele lateksowe, które łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb. Za ich wadę uważa się jednak to, że dość szybko się one zużywają, przez co trzeba często kupować zamienniki. Alternatywą są osłonki na piersi silikonowe. Stosować można je w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy jeszcze nie pojawiły się zęby. Kapturki laktacyjne silikonowe zapobiegają podrażnianiom skóry, ale dziecko ząbkujące łatwo może je pogryźć i połknąć, co może skutkować problemami ze strony układu trawiennego.

Młode mamy, które zdecydowały się na zakup kapturków na piersi w naszym sklepie, zazwyczaj wybierają modele marek Avent, Medela, Jonson & Jonson oraz Canpol. Osłonki na piersi tych producentów spełniają normy i produkowane są z wysokiej jakości materiału. Kobiety doceniają również to, że występują one w różnych rozmiarach i kształtach, przez co łatwo je dobrać do indywidualnych potrzeb.

Jaki rozmiar osłonek na piersi wybrać?

Rozmiar osłonek na piersi dobiera się na postawienie oględzin rozmiaru piersi. Przy tym gadżecie nie znajdziemy jednej uniwersalnej tabeli rozmiarów. Najlepiej jest sprawdzić, czy kapturek właściwe trzyma się na piersi. Źle dopasowany będzie utrudniał proces wyciągania pokarmu i spadał podczas karmienia. Podstawowe rozmiary osłonek na piersi to: S, M, L oraz XL.

Kupując osłonki na piersi, warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar kapturków, ale i na to, aby były one cienkie oraz miały wyprofilowany kształt. Właściwe dopasowanie zapewni bezpośredni kontakt matki i dziecka.

Jak używać osłonek na piersi?

Kapturki laktacyjne zakłada się bezpośrednio na pierś. Przed jego założeniem należy się upewnić, że pierś oraz osłonka jest czysta, jest to ważne, ponieważ sterylne akcesorium zapewnia dobry pokarm maluchowi. Zaleca się, aby po każdym użyciu kapturek laktacyjny wyparzyć.

Przed założeniem go na pierś na początek wywija się go u podstawy, co ułatwi mocowanie. Następnie przykłada się do piersi do uzyskania efektu wywinięcia brodawki do wnętrza kapturka – sprawi to, że będzie się on dobrze trzymał skóry i nie zsuwał się podczas karmienia. Osłonka przed złożeniem powinna być odpowiednio ustawiona. Wycięcie kapturka ustawna się w takim miejscu, w którym będzie znajdować się główka malucha. Pozwoli to zapewnić kontakt dziecka ze skórą matki.

Kapturki na obolałe piersi

Kapturki na piersi stosowane są nie tylko, aby ułatwić dziecko ssanie, ale i w calu łagodzeniu bólu biustu w okresie laktacji. Kapturek laktacyjny zakładany na obolałą pierś ma zmniejszyć dyskomfort, a także zminimalizować dalsze podrażnienia brodawek, w tym krwawienia. Stosowanie osłonek to także skuteczny sposób na przyspieszenie gojenia ran. Można zakładać je pod bieliznę czy odzież – będą zapobiegać dodatkowym podrażnieniom powstającym w wyniku ocierania się brodawek o tkaninę. Trzeba jednak pamiętać, aby na obolałe i poranione piersi stosować jedynie czyste i sterylne osłonki. W innym przypadku będą one sprzyjać gromadzeniu się bakterii i drobnoustrojów, które mogą spowodować poważną infekcję.

Osłonki na piersi to gadżety, które są pomocne dla młodych mam. Zaleca się stosowanie ich w sytuacjach, gdy dziecko ma problem z uchwyceniem brodawki. Odpowiednio dobrane i wykonane kapturki na piersi pozwalają wyeliminować problem karmienia. Młode mamy powinny jednak pamiętać, że sposób chwytania i ssania przez nakładki różni się od mechanizmu ssania piersi, więc długotrwałe stosowanie nakładek może doprowadzić w konsekwencji do zaburzeń prawidłowego odruchu ssania.