Podpaski poporodowe

Artykuły higieniczne do porodu

W wyprawce mamy do szpitala nie może zabraknąć artykułów higienicznych. Za te podstawowe uważa się podpaski poporodowe, które często nazywa się również podkładami poporodowymi. Od tych tradycyjnych używanych w trakcie miesiączki różnią się tym, że są większe, grubsze, miększe i bardziej chłonne. W naszym sklepie można zakupić podpaski do porodu marek Ginger Organic, Canpol, Bella oraz Babyono.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Do czego potrzebne są podkłady poporodowe?

Podpaski poporodowe to jedne z najważniejszych przedmiotów w torbie do porodu. W pierwszych dniach po urodzeniu dziecka bowiem wydzielina z pochwy jest bardzo obfita. Wynika to z tego, że organizm oczyszcza się, a macica obkurcza po porodzie. Podpaski są więc niezbędne, aby zachować higienę stref intymnych oraz zagwarantować świeżo upieczonej mamie 100% komfortu. Warto również wiedzieć, że w pierwszych dniach połogu wystąpić może krwawienie. Z racji tego, że jest ono dość intensywne, to zwykłe podpaski mogą być niewystarczające – można je dostosować dopiero po pewnym czasie.

Jakie podpaski poporodowe wybrać?

Podpaski poporodowe potrzebne są bez względu na to, czy rodziło się siłami natury, czy też zostało wykonane cesarskie cięcie. Silne krwawienie pojawia się zawsze i powiązane jest z wyczerpaniem i zmieszczeniem młodej mamy. Większość kobiet nie ma więc siły na wymienianie podpaski co godzinę. W związku z tym do szpitala trzeba zabrać ze sobą podkłady o bardzo dużej chłonności, które można wymieniać co 2-3 godziny. Należy pamiętać, że utrzymywanie jednej podpaski poporodowe dłużej, może skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia infekcji dróg rodnych. Młode mamy powinny również pamiętać, że absolutnie zabronione jest stosowanie tamponów w okresie połogu.

Kolejna cecha dobrej jakości podpasek poporodowych jest ich miękkość. Dzięki temu będą one minimalizować obtarcia i podrażnienia. Dobrze jest również wybierać modele wyprofilowane. Aby podkłady nie przesuwały się, warto zainwestować w specjalne majtki z siateczki.

Ile podpasek poporodowych jest potrzebnych?

To, ile podpasek poporodowych zabrać do szpitala jest kwestią niezwykle indywidualną. W okresie trwania ciąży trudno przewidzieć jak obfite będzie krwawienie po rozwiązaniu ciąży. Zaleca się, aby do torby szpitalnej spakować minimum 1 paczkę podkładów poporodowych. Wiele kobiet decyduje się jednak na zakup ok. 2-3 paczek podpasek po porodzie. W przypadku, gdy nie wykorzystają ich w szpitalu, to podkłady przydadzą się w okresie połogu w domu.

Jak wyglądają podpaski poporodowe?

Podpaski poporodowe bardzo łatwo poznać. Są one znacznie większe od tych standardowych i dostosowane do potrzeb kobiet w połogu. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie kształtem, rodzajem materiału, powierzchnią i komfortem dopasowania do bielizny porodowej. W zależności od producenta podkłady poporodowe mają też różne ceny.

Podpaski poporodowe są zbudowane podobnie jak te standardowe, ale ich zewnętrzna warstwa jest wyjątkowo miękka, a w środku znajduje się podwójna warstwa materiału, która ma absorbować poporodowe upływy. Podkład wyposażony jest też w substancję wiążące wyciekające płyny, co zapobiega ich wyciekaniu na zewnątrz. W podpaskach poporodowych znajdziemy też warstwę nieprzepuszczalnego materiałów, na której jest samonośna taśma.

Większość podpasek poporodowych dostosowuje się do stanu, w jakim znajduje się kobieta w połogu, a więc nie przywiera do ciała i nie powoduje podrażnień i otarć krocza. Wiele modeli wyposażonych jest ponadto w samoprzylepny pasek, co ułatwia przymocowanie podkładu do bielizny. Wiele kobiet za najlepsze rozwiązanie uważa zakup podpasek w komplecie z majtkami poporodowymi z siateczki. Ich zadaniem jest podtrzymywanie podkładu, ułatwienie ruchu, a także zagwarantowanie odpowiedniej przewiewności w okolicach krocza.

Jak często zmieniać podpaski poporodowe?

Większość kobiet po porodzie i w początkach połogu nie ma za wiele sił. Nie oznacza to jednak, że może zaprzestać zasad higieny. Ich brak może wywołać groźne powikłania i doprowadzić do tego, że krocze będzie się dłużej goić. Zaleca się, aby podpaski poporodowe wymieniać nie rzadziej co 2-3 godziny, a najlepiej po każdej wizycie w toalecie.

Higiena w okresie połogu

Higiena w okresie połogu jest bardzo ważna. Do szpitala trzeba więc zabrać wszystkie artykuły pozwalające ją utrzymać. Oprócz kilku lub nawet kilkunastu sztuk podkładów poporodowych warto spakować do torby żel do higieny intymnej lub szare mydło. Kobieta po porodzie powinna regularnie przemywać okolice intymne delikatnymi, niepodrażniający środkami. Podmywanie powinno następować w prysznicu, bowiem kąpiele w wannie nie są zalecane.

Artykuły higieniczne, które warto włożyć do torby do porodu to także ręczniki papierowe. Będą one służyć do osuszania krocza po podmyciu. Lepiej tego nie robić tradycyjnym ręcznikiem, bowiem mogą na nim gromadzić się bakterii i drobnoustroje, które wywołają stan zapalny.

Młode mamy koniecznie powinny wyposażyć się w majtki poporodowe. Ich duży wybór oferujemy w naszym sklepie w oddzielnej kategorii. Bielizna poporodowa musi być lekka, przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów np. bawełny.

Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w poduszkę poporodową. Akcesorium to to poduszka z wyciętym w środku otworem. Ułatwia ona siadania oraz pomaga w łagodzeniu bólu.