Wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne do karmienia piersią

Młoda mam karmiąca piersią powinna się wyposażyć w akcesoria ułatwiające cały proces. Powinna również pamiętać, aby w czasie karmienia zachować odpowiednią higienę. W tym pomóc mogą wkładki laktacyjne. Większość kobiet stawia na modele jednorazowe, ale dostępne są też wkładki laktacyjne wielokrotnego użytku. Wybór modelu zależy od indywidualnych potrzeb. Jedno jest pewne wkładki to akcesorium, które powinno pojawić się już w wyprawce mamy do szpitala.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Po co potrzebne są wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne potrzebę są od pierwszych chwil po porodzie. Działają one podobnie jak podpaski, absorbują pokarm wypływający z piersi kobiety. Ten może sączyć się w najmniej odpowiednich momentach. Wiele kobiet po wkładki musi sięgać jeszcze przed porodem. Wynika to z tego, że proces laktacji normuje się w ciągu kilku pierwszych tygodniach po porodzie i kilku przed. Do tego czasu pokarm wypływa niemal przez cały czas. Wkładki laktacyjne mają zapobiegać zabrudzeniu przez pokarm ubrania i powstawaniu nieestetycznych plam na bluzce w okolicach piersi. Po wkładki laktacyjne warto sięgnąć już na porodówce- dzięki nim świeżo upieczona mama będzie czuła się bardziej komfortowo.

Jednorazowe wkładki laktacyjne

Najpopularniejszym wyborem młodych mam są jednorazowe wkładki laktacyjne. Mają one kształt krążków, w których część dotykająca piersi jest bawełniana, a druga strona wykonana jest z nieprzemakalnego materiału np. folii z paskiem samoprzylepnym. Klejąca część przykleją się do biustonosza lub bezpośrednio do odzieży. Jednorazowe wkładki laktacyjne dostępne są w różnych wielkościach i grubościach. Różnią się od siebie także chłonnością. O tym, czy jednorazówki będą się sprawdzać, kobieta przekonuje się dopiero w użytku. Wkładek laktacyjnych nie oznacza się stopniem chłonności – to czy będą, czy też niechłonne dla kobiety jest kwestią indywidualną.

Czy warto stosować jednorazowe wkładki laktacyjne?

Dla wielu kobiet stosowanie jednorazowych wkładek laktacyjnych jest mało opłacalne. Rezygnują z nich też panie, które mocno nastawione są na ekologię. Koszt zakupu jednorazówek to ok. 20 złotych za 30 sztuk. Im wyższa jakość i większa chłonność, tym cena jest wyższa. Wiele kobiet borykających się z obfitą laktacją wkładki musi wymieniać bardzo często, co oznacza, że opakowanie zużywa się bardzo szybko. Należy pamiętać, że trzymanie zamoczonej pokarmem wkładki w biustonoszu może zwiększą ryzyko maceracji brodawki sutkowej lub uszkodzenia sutków.

Wielorazowe wkładki laktacyjne

Mimo że wkładki laktacyjne do jednokrotnego użytku są wygodne, skutecznie chłoną mleko, neutralizuje jego zapach i utrzymują wilgoć z dala do skóry, to niektóre mamy nie przepadają za nimi. Wola one modele wielorazowe. Moda na nie rozpowszechniała się raz z ideą większego dbania o środowisko naturalne. Wielorazowe wkładki laktacyjne to również rozwiązanie bardziej opłacalne finansowo. Po upraniu można stosować je kilkakrotnie. Trzeba jednak pamiętać, że wielorazowe wkładki mają też wady. Niektóre mogą przeciekać i przywierać do uszkodzenia brodawki, dodatkowo ją podrażniając. Wkładki laktacyjne wielokrotnego użytku polecane są kobietom o uregulowane laktacji lub tym, które nie mają zbyt dużej liczby pokarmu.

Producenci akcesoriów dla mam oferują wkładki laktacyjne wielorazowe z bawełny, bambusa, wełny, polaru, jedwabiu oraz innych typów materiały. Zawsze warto sięgać po modele najbardziej delikatne dla skóry piersi, które nie będą powodować podrażnień i uczuleń. Dobrze jest też sprawdzić, czy wkładki będą dobrze wyglądać pod ubraniem. Wiele modeli do wielokrotnego użytku jest widoczna pod ubraniem i nie da się ich ukryć pod biustonoszem.

Wkładki laktacyjne silikonowe

W sprzedaży są również wkładki laktacyjne silikonowe. Można je znaleźć także pod nazwą muszli silikonowych. Są one alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Tworzy się je z silikonu. Ich zewnętrzna warstwa oddziela brodawkę od bielizny, a wewnętrze jest pojemnikiem na mleko. Z silikonowych wkładek laktacyjnych zadowolone będą kobiety, u których doszło do zranienia brodawki sutkowej. Wiele modeli ma bowiem niewielkie otworki, które pozwalają na dostęp powietrza do poranionej skóry. Dodatkowo uszkodzona brodawka nie jest dotykana przez wkładkę. Udogodnieniem wkładek silikonowych jest też to, że magazynują one pokarm, który można podać dziecku. Kobiety używające muszli powinny pamiętać o tym, aby je regularnie czyścić i nie dopuścić do zalegania pokarmu w pojemnikach. Wkładki laktacyjne z silikonu trudno ukryć pod ubraniami, a pokarm niekiedy się z nich wylewa – jest to największa wada tego typu gadżetów.

Wkładki laktacyjne to akcesoria obowiązkowe dla świeżo upieczonych mam. Warto zakupić je jeszcze przed porodem i włożyć do torby spakowanej do szpitala. Z racji tego, że nie ma żadnej uniwersalnej tabeli rozmiarów czy stopnia chłonności, to dostępne modele trzeba dopasować samodzielnie do swoich potrzeb. W naszym sklepie można zakupić wkładki laktacyjne marek Bella, Medela, Avent, Lansinoh, Canpol, Mamajoo.