Pojemniki na pokarm
Woreczki i naczynia na pokarm matki
Nadmiar pokarmu czy konieczność pozostawienia niemowlaka pod opieką kogoś innego niż mama, zmusza kobiety karmiące piersią do ciągania mleka. Dzięki temu maluch będzie miał co jeść podczas nieobecności mamy. Trzeba jednak pamiętać, że odciągnięty pokarm musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim muszą być one sterylne, dzięki temu do mleka nie dostaną się żadne bakterie czy drobnoustroje. Odciągnięte mleko można przekonywać w woreczkach lub specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach na pokarm.
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
W czym przechowywać pokarm?
Młode mamy mają co najmniej kilka opcji na przechowywanie odciągniętego pokarmu. Najpopularniejsze rozwiązania to wielorazowe pojemniki na pokarm oraz jednorazowe torebki na mleko. To, który sposób się wybierze, uzależnione jest od indywidualnych potrzeb.
Zarówno pojemniki, jak i woreczki sprawdzają się bardzo dobrze i przydatne są w wielu sytuacjach. Młode mamy sięgają po nie, kiedy mają za dużo pokarmu lub chcąc powierzyć niemowlę pod opiekę kogoś z rodziny, a same muszą na chwile opuścić dziecko. Pojemniki na pokarm są podstawowym wyposażeniem mam pracujących, które nie po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie chcą podawać dziecku modyfikowanych mieszanek. Aby nie rezygnować z karmienia piersią po powrocie do pracy, wystarczy na kilka tygodni przed zacząć odciągać pokarm i gromadzić go w specjalnych pojemnikach. Zgromadzone zapasy mrozi się i mogą one wystarczyć na kilka tygodni. Warto pamiętać o terminach przydatności pokarmu. Ten trzymany w lodówce, przy tylnej ścianie ma termin przydatności do 96 godzin, przechowywany w zamrażalniku do 2 tygodniu, a w zamrażarce do 6 miesięcy.
Jak przechowywać pokarm?
Pokarm matki powinien być odpowiednio przechowywany. Liczy się nie tylko czas jego przydatności do spożycia, ale i odpowiednie składowania. Zaleca się, aby mleko przechowywać w pojemnikach na pokarm lub specjalnych woreczkach dzieląc je na porcje nie większe niż 50-100 ml. Pozwoli to na odmrożenie takiej ilości pokarmu, która na jeden raz jest potrzebna dziecku.
W jednej porcji zamrożonego mleka nie powinno się mieszać pokarmu odciągniętego w dużych odstępach czasowych – dopuszcza się różnice 4-5 godzin. Na pojemniku na pokarm zawsze warto nakleić naklejkę lub plaster, na którym napiszę się dokładną datę zamrożenia mleka oraz wielkość porcji. Pokarm powinno się obrażać od najstarszych do najświeższych.
Jak wybrać pojemnik na pokarm?
Na rynku można znaleźć wiele pojemników na pokarm. Mają one różne wielkości, kształty, materiały wykonania. Bez względu, na które rozwiązanie się postawi, należy wybierać pojemniki na pokarm niezawierające substancji o nazwie Bisfenol A.
Dobrze jest sięgać po naczynia, które mają etykietę do podpisu oraz podziałkę pomiarową, które pozwoli określić, ile mleka się znajduje w naszym pojemniku. Stawiając na woreczki, najwygodniej wybierać te z zamykaniem strunowym – można przechować je w dowolnym miejscu w lodówce lub zamrażarce, bez ryzyka rozlania pokarmu. Woreczki na pokarm sprawdzają się też w podróży. Są wygodniejsze i bezpieczniejsze od szklanych pojemników, które mogą się stłuc.
W naszym sklepie można zakupić również pojemniki na pokarm, które wygodnie jest zabrać w podróż lub na dłuższy spacer. W trasie sprawdzają się bardzo dobrze plastikowe naczynia na pokarm oraz pojemniki na mleko z wkładem chłodzącym. Dobrze jest też wybierać takie modele, których można używać razem ze smoczkiem do karmienia czy laktatorem. Dzięki temu będzie można ograniczyć ilość rzeczy zabieranych na wyprawę.
Pojemność pojemników na pokarm
Pojemniki na pokarm występują w różnej pojemności. Wielkość butelki lub innego naczynia najlepiej dobrać do wieku malca i jego potrzeb żywieniowych. W jednym pojemniku powinno zamrażać się jedną porcję jedzenia. W ten sposób można uniknąć wylewania nadmiaru mleka, które wcześniej się zmroziło.
Woreczki na pokarm
Woreczki na mleko to jednorazowe naczynia, w których można przechowywać lub zamrozić mleko mamy. Wykonane są z polietylenu, czyli tworzywa, które nie wykazuje szkodliwego działania przy połączeniu z żywnością. Do większości woreczków dodawane są samoprzylepne naklejki lub umieszczana jest na nich etykieta do opisu. Warto zwrócić uwagę, czy znajduje się ona z dala od obszaru napełniania, dzięki temu nie ulegnie ona zalaniu. Torebki na mleko matki posiadają wygodne zamykanie i można przechować je bez ryzyka rozlania. W naszym sklepie znajdziesz woreczki na pokarm o rozpiętości do 100 do 180 ml.
Pojemniki na pokarm
Pojemniki na pokarm to naczynia wielorazowe. Większość z nich pozwala nie tylko na przechowywanie mleka matki, ale i soków czy innych pokarmów płynnych. Podobnie jak woreczki wykonuje się je z tworzywa sztucznego, które nie zawiera substancji szkodliwych, ujawniających się po kontakcie z żywnością. Pojemniki na pokarm można stylizować, a także w wielu przypadku używać wraz z laktatorem – bezpośrednio lub przy użyciu adapterów. Pojemniki na pokarm matki występują w wielkości od 60 do 240 ml.