Laktatory

Laktator: tak czy nie?

Laktator to urządzenie, które wiele kobiet wpisuje jako obowiązkowe na listę wyprawki. Specjaliści przekonują jednak, aby z zakupem laktatora wstrzymać się do porodu. Wtedy łatwiej będzie wybrać odpowiedni model i zdecydować, czy wygodniejsze jest urządzenie ręczne, czy elektroniczne. Nasz sklep oferuje i jedne i drugie modele. Stawiamy na najwyższej klasy laktatory, dlatego współpracujemy z takimi markami jak Avent, Medela, beurer, Simed, Mamajoo czy Babyono.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czy jest laktator?

Najprościej mówiąc laktatory to pompki, które zasysają pokarm z kobiecych piersi. Poszczególne modele różnią się od siebie budową, zasadami działania, siłą. Młode mamy często laktator kupują przy kompletowaniu wyprawki do szpitala, nie jest to jednak najlepsze rozwiązania. Czasem urządzenie jest zupełnie niepotrzebne i zakup jest bez zasady. Laktator przydaje się natomiast młodym mamom, które mają problem z laktacją – pozwala ją rozkręcić. Przydatny jest również, kiedy pokarmy jest bardzo duże – umożliwi jego odciągniecie.

Ręczny czy elektryczny?

Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie większość mam to, czy kupić laktator ręczny, czy elektryczny. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań. Urządzenia ręczne sprawdzają się, jeśli laktatora nie używa się zbyt często i chce się z jego pomocą odciągać jedynie niewielkie ilości mleka np. podczas nawału pokarmu czy zostawienia dziecka pod opieką babci, niani czy taty. Laktatory elektroniczne pomocną są mamom, które chcą karmić dzieci naturalnym pokarmem, a z różnych względów (np. szybkiego powrotu do pracy) nie mogą być z pociechą przez cały czas. Elektryczne laktatory pozwalają na szybsze odciąganie większej ilość pokarmu i przechowanie go w pojemnikach przez dłuższy czas. Modele elektryczne są wygodne w użytku, bowiem odciągają pokarm właściwe bez zaangażowania mamy. Modele te są jednak o wiele droższe niż tradycyjne ręczne laktatory.

Laktatory ręczne

To tani i popularny model. Wybiera go wielu mam. Świetnie sprawdza się, jeśli mleko odciąga się tylko sporadycznie. Jego używanie jest mało wygodne, ponieważ wywołuje on ból rąk od naciskania pompki. Odciąganie pokarmu zajmuje też wiele czasu min. 15 minut z jednej piersi. Po laktator ręczny warto sięgnąć na początku, a kiedy nie będzie on wystarczał zakupić model elektroniczny.

Laktatory elektroniczne

Modele elektroniczne przeznaczone są do regularnego odciągania mleka i to w dużych ilościach. Pozwalają na szybkie ściągnięcie mleka z piersi, przy minimalnym wysiłku. Laktatory elektroniczne występują w wielu rodzajach, mogą odciągać pokarm z jednej lub dwóch piersi naraz. Kupując je, warto zwrócić uwagę na hałas, jaki robią przy pracy, możliwość pracy na bateriach, jak i po podłączenia do sieci, gwarancję braku cofania się mleka, części zapasowe, łatwość obsługi.

Pojedynczy czy podwójny?

Modele laktatorów różnią się również tym, czy w jednym czasie pobierają mleko z jednej, czy z dwóch piersi.  Laktator pojedynczy to ten mniej zaawansowany, który sprawdzi się do sporadycznego użytku. W przypadku, gdy pokarmu odciąga się dużo, lepszym rozwiązaniem jest laktator podwójny – pobiera on mleku z obu piersi jednocześnie. Jest on ten lepszy z przyczyn zdrowotnych. Laktator podwójny średnio o połowę skraca czas odciągania pokarmu, a także pozwala uzyskać o 18% mleka więcej niż podczas naprzemiennego odciągania.

Jak używać laktatora?

O tym, jak używać laktatora mówi dołączona do niego instrukcja obsługi. Nie ma jednego ustalonego procesu postępowania. Wynika to z tego, że różne modele działają na różnych zasadach. Inaczej postępować trzeba z laktatorem ręcznym, inaczej z elektryczny. Ogólna instrukcja obsługi laktatora mówi, aby lejek przyłożyć do piersi i naciskać pompkę (modele ręczne) lub przycisnąć przycisk start (modele elektroniczne). Pompka będzie pompować mleko tak długo, jak się potrzebuje – do poczucia ulgi lub zapełnienia pojemnika na pokarm. Po zakończonej pracy urządzenie zawsze trzeba wyczyścić.

Warto zaznaczyć, że mleko nie zawsze zaczyna lecieć po przyłożeniu urządzenia. Na to, czy pokarm się pojawi, wpływ ma poziom stresu i nastawianie młodej mamy. Wiele kobiet na początku ma duże problemy ze ściąganiem pokarmu.

Jak często odciągać pokarm?

Odciąganie pokarmu laktatorem powinno przypominać naturalne karmienie piersią. Oznacza to, że mleko można odciągać 8 razy na dobę przez ok. 15 minut od momentu pojawienia się pokarmu. Zaleca się, aby laktatora elektrycznego używać nieco krócej. Trzeba przyszykować się na to, że na początku pokarmy może być niewiele. Nie warto jednak się zniechęcać i używać urządzenia systematycznie.

Jak wyparzyć laktator?

Obowiązkowym zadaniem po odciągnięciu pokarmu jest sterylizacja laktatora. Należy wykonać ją zgodnie z instrukcją producenta. Urządzenie wyparzyć trzeba też przed pierwszym użyciem, a następnie to robić minimum raz dziennie, nawet jeśli nie jest używany. Zazwyczaj wystarczy wygotowanie lub przelanie poszczególnych części sprzętu gorącą wodą. Po odciągnięciu pokarmu z laktatora trzeba też pozbyć się resztek mleka, myjąc go dokładnie.