Foteliki samochodowe

Dziecko bezpieczne w samochodzie

Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie jazdy, konieczne jest zakupienie fotelika samochodowego. Przewozić w nim należy każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu – zgodnie z polskim prawem nie obowiązuje wykluczenie wiekowe. Brak fotelika lub jego niewłaściwe używanie oznacza mandat oraz przyznanie kierowcy punktów karnych. W naszym sklepie dostępne są foteliki samochodowe renomowanych firm. Dzięki współpracy z wieloma markami możemy zaproponować foteliki samochodowe z różnych półek cenowy oraz przeznaczone dla dzieci o różnym wzroście i wadze.

Wyświetlanie jednego wyniku

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
RC-S 9-36kg niebieski

Jaki fotelik samochodowy będzie odpowiedni dla dziecka?

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na powyższe pytanie. Wynika to z tego, że fotelik do samochodu należy dobrać indywidualnie do wzrostu i wagi dziecka, na późniejszych etapach brać pod uwagę wiek malucha, typ posiadanego samochodu, wygląd akcesorium. Warto wiedzieć, że producenci fotelików dziecięcych dzielą je na kategorie wiekowo-wagowe, dlatego przed zakupem należy poznać wymiary własnej pociechy.

Rodzaje fotelików samochodowych

  • Foteliki samochodowe do 13 miesiąca życia – jest to najważniejsza grupa fotelików samochodowych; przeznaczone są one dla dzieci od 0-13 miesiąca życia; ich konstrukcja musi być na tyle bezpieczna, aby zapewnić ochronę maluchom, które nie mają jeszcze rozwiniętej umiejętności panowania nad własnym ciałem podczas jazdy; większość modeli wyposażona jest w 3, a nawet 5 punktowe pasy, a kształt fotelika przypomina kołyskę; daje to możliwość przewożenia dziecka w pozycji leżącej; foteliki samochodowe do 13 miesiąca życia montuje się tyłem do kierunku jazdy; zazwyczaj mają one adaptery, które pozwalają na przymocowanie ich do wózka; mogą też pełnić rolę bujaczka czy nosidełka;
  • Foteliki samochodowe do 4 roku życia – kolejną kategorią wiekowo-wagową fotelików dziecięcych są te dla maluchów ważących od 9 do 18 kg; zazwyczaj w tej kategorii znajdują się dzieci od 9 miesiąca do 4 roku życia; modele te montowane są tyłem do kierunku jazdy, a producenci wyposażają je do 2 lub 3 – poziomową regulację oparcia; dzięki temu dziecko może w foteliku zarówno siedzieć, jak i półleżeć; najlepsze modele mają wmontowane masy 3, ewentualnie 5 punktowe oraz barierki ochronne; fotelik samochodowy z tego przedziału można stosować, dopiero kiedy dziecko samodzielnie siada i nie waży mniej niż 9 kg;
  • Foteliki samochodowe do 12 roku życia – większość dzieci między 4 a 12 rokiem życia może korzystać z fotelików przeznaczonych dla wagi od 15 do 36 kg; znajdziemy tu modele przeznaczone dla najstarszych dzieci; większość z nich posiada wielostopniową regulację zagłówka, dzięki czemu można je dostosować do stale rosnącej pociechy; dla wygody małego podróżnika producenci wyposażają foteliki w podłokietniki; w tej kategorii znajdziemy foteliki samochodowe bez dodatkowych zapięć – dziecko przypina się zwykłymi pasami bezpieczeństwa wbudowanymi w samochód.

Uniwersalne foteliki dla dzieci

W naszym sklepie znaleźć można również foteliki dziecięce, które uznawane są za uniwersalne. Służą one przez znacznie dłuższy czas, a ich zakup (od strony finansowej) jest znacznie bardziej opłacalny. Wielu specjalistów nie uważa ich jednak za w pełni bezpieczne. Wynika to z tego, że ich konstrukcja musi odpowiadać potrzebom dzieci w różnym wieku, o różnej wadze i wzroście. Z uniwersalnego fotelika lepiej jest zrezygnować w przypadku noworodków i niemowląt i zakupić im sprzęt dostosowany do ich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy?

Dopasowanie fotelika do wzrostu i wagi dziecka to nie jedyna trudność w wyborze tego sprzętu. Kupując fotelik, pod uwagę trzeba wziąć również inne parametry. Jednym z ważniejszych jest kompatybilność sprzętu z posiadanym samochodem. Przed zakupem trzeba więc sprawdzić, czy pasy bezpieczeństwa nie są za krótkie lub za długie, a kąt pochylenia oparcia w samochodzie pozwala na stabilne przymocowanie fotelika.

Dodatkowe funkcje fotelików do samochodu

Istotną funkcjonalnością fotelików samochodowych jest to, czy można go ustawić w pozycji do spania. Na ten parametr uwagę powinni zwrócić rodzice najmniejszych dzieci. Pozycja do spania umożliwi odbywanie w samochodzie bezpiecznej drzemki. Fotelik z taką funkcjonalnością powinno dać się ustawić pod kątem nieprzekraczającym 30 stopni.

Foteliki samochodowe: materiały

Wybierając fotelik dla dziecka, warto też sprawdzić jego tapicerrkę. To ona odpowiada za komfort siedzenia i podróżowania. Najlepiej wybierać modele z tapicerką z przepuszczających powietrze materiałów, która nie będzie podrażniać i obcierać skóry dziecka. Dobrze, jeśli pokrowiec fotelika da się łatwo ściągnąć, pozwoli to na jego pranie i odświeżanie. Łatwo zdejmowany powinien być nie tylko pokrowiec, ale i sam fotelik. Najlepsze modele to te, które można szybko i wygodnie wymontować z auta i zamontować w innym – przyda się to, szczególnie jeśli dziecko podróżuje raz z jednym, raz z drugim rodzicem.

Foteliki samochodowe przede wszystkim powinny być bezpieczne dla malucha. Wybierają więc sprzęt, nie można pominąć zastosowanych systemów bezpieczeństwa. Podstawą są pasy – zazwyczaj 3 lub 5 punktowe. Muszą one być zabezpieczone tak, aby dziecka nie było w stanie ich samodzielnie rozpiąć, a przy tym nie mogą wbijać się w ciało. Niektóre modele mają zamontowane też dodatkowe systemy bezpieczeństwa np. napinacze pasów, system SICT czy napełnione powietrzem poduszki boczne.