Siedziska samochodowe

Podstawka, siedzisko, siodełko do samochodu

Dzieciom podróżującym samochodem należy zapewnić odpowiednią ochronę. Niestety w wielu przypadkach same pasy bezpieczeństwa są niewystarczające. Zgodnie z testami i badaniami wykonywanymi przez firmy motoryzacyjne pasy bezpieczeństwa nie zapewnią odpowiedniej ochrony osobom poniżej 150 cm wzrostu. Stąd też obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach lub siedziskach samochodowych. W tej kategorii produktów zgromadziliśmy szeroki wybór siedziska samochodowych dla dzieci.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym jest siedzisko samochodowe?

Podstawka samochodowa inaczej nazywana siedziskiem lub siodełkiem jest alternatywą dla tradycyjnego fotelika samochodowego. Jej zadaniem jest zwiększyć bezpieczeństwo dziecka przewożonego w samochodzie. Siedziska samochodowe przeznaczone są dla starszych dzieci, które nie tylko umieją samodzielnie siedzieć, ale i posiadają większą koordynację ruchów. Najczęściej akcesoria te wykonuje się z tworzyw sztucznych, choć można też znaleźć tańsze modele ze styropianu. Zewnętrzna część siedziska samochodowego pokryta jest tapicerką.

W sprzedaży są siodełka samochodowe proste oraz te wyposażone w ponadstandardowe gadżety. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. siodełka z uchwytem na butelkę lub regulowanymi podłokietnikami.

Czy siodełko samochodowe jest bezpieczne?

Wielu rodziców zastanawia się, czy siodełka samochodowe zapewnią ich pociechom należytą ochronę. Specjaliści są zgodni co do tego, że dzieci mogą być w nich bezpieczne przewożone. Podstawa jest jednak dopasowanie podstawki do samochodu do wagi i wzrostu dziecka.

Siedziska samochodowe skonstruowane są tak, aby chronić głównie brzuch dziecka, czyli tę część, która jest najbardziej narażona na urazy podczas zderzenia czy innego wypadku. Z racji tego, że u dzieci przednie górne kolce biodrowe nie są całkowicie wykształcone, to zwyczajne pasy bezpieczeństwa nie chronią odpowiednio – mogą zsunąć się z miednicy i spowodować rozległe obrażenia brzucha.

Jak zamontować siedzisko samochodowe?

Montaż siedziska samochodowego dla dziecka nie jest rzeczą trudną. Sprzęt stawiamy na siedzeniu, a dziecko przypinamy pasami samochodowymi, zahaczając je w odpowiednim miejscu.

Kiedy dziecko może jeździć na podstawce samochodowej?

 Siedzisko samochodowe może być stosowane jako alternatywa dla fotelika. Sprzęty różnią się tym, że w foteliku przewozi się niemowlęta i starsze maluch, a na podstawce dzieci, które nie mieszczą się w fotelikach o największych rozmiarach. Dziecko na podstawkę warto przesadzić, kiedy zagłówek fotelika znajduje się na najwyższym możliwym ustawieniu, a mimo to nie jest to wystarczająca, a także, jeśli ramiona pociechy są blisko szczelny w zagłówku lub klamry prowadzącej pas bezpieczeństwa. Najprościej mówiąc siedzisko samochodowe, to najlepsze rozwiązanie, gdy możliwe jest prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa będących na wyposażeniu samochodu. Z podstawki do samochodu najczęściej korzystają dzieci w wadze od 15 do 36 kilogramów. Mogą one służyć aż do ukończenia przez małego podróżnika 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu.

Jakie siedzisko samochodowe wybrać dla dziecka?

Wybór siedzisk samochodowych dla najmłodszych jest bardzo duży. Oferuje je wielu producentów akcesoriów do przewożenia dzieci. W naszym sklepie znajdziesz podstawki takich marek jak 4BABY, Graco, Caretero, Chicco, Disney, Nania. Są to produkty certyfikowane, które przeszły wymagane testy i posiadają atesty bezpieczeństwa. Ceny podstawek samochodowych rozpoczynają się od 30-40 złotych.

Na po zwrócić uwagę kupując podstawkę samochodową?

Podstawkę dla dziecka do samochodu przede wszystkim trzeba dopasować do wagi i wzrostu. Podobnie jak foteliki siedziska samochodowe są zaklasyfikowane przez producentów w kategoriach wagowo – wzrostowych. Na opakowanie widoczne są wyraźne oznaczenia, od jakiej wagi i wzrostu dzięki może jeździć w danym modelu siedziska.

Dobrze jest też wybierać siedziska zapewniające dodatkową ochronę i z ponadstandardowymi systemami bezpieczeństwa. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele ze specjalnym paskiem/klamrą, która ma zapobiegać przesuwaniu się samochodowych pasów bezpieczeństwa w kierunku szyi dziecka. Dobrym zakupem będą też siedziska samochodowe z systemem ISOFIX oraz te umożliwiające samodzielną regulację sprzętu. Dzięki temu podstawka będzie mogła rosnąć wraz z dzieckiem. W droższych modelach podstawek montowane są również regulowane podłokietniki oraz uchwyty na butelkę.

Dobrej jakości siedzisko samochodowe powinno posiadać Europejski Certyfikat bezpieczeństw ECE R44/04 (podstawa dopuszczenia do sprzedaży), a także atesty. Trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre informacje podawane przez producentów są jedynie chwytem reklamowym i nie mają nic wspólnego z podwyższonym bezpieczeństwem siedzisk samochodowych dla dzieci.

Fotelik czy siedzisko samochodowe?

Rodzice często zadają sobie pytanie, jak właściwie zabezpieczyć dziecko w samochodzie. Składnia to ich do szukania opinii o siedziskach samochodowych oraz fotelikach. Większość specjalistów radzi, aby dziecko przewozić w foteliku, który uważny jest za bezpieczniejszy. Wskazują oni, że tradycyjny fotelik zapewnią maluchowi boczną ochronę, daje możliwość poprawnego prowadzenia pasa w części bocznej i biodrowej, wyposażony jest w zagłówek i przeciwdziała ześlizgiwaniu się dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach przewożenie dziecka w foteliku jest niemożliwe, wtedy warto sięgnąć po podstawę samochodową.