Foteliki i akcesoria

Uwaga: dziecko w samochodzie

Jedną ze znaczących cech XXI wieku jest mobilność. Z możliwości łatwego przemieszczenia się korzystają wszyscy, również dzieci. Wraz z rodzicami podróżują nie tylko na krótkich, ale i na długich dystansach. Zadaniem rodziców jest jednak zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i wygodny w czasie jazdy samochodem. Taki obowiązek nakłada na opiekunów polskie i europejskie prawo. Mówi ono m.in., że dziecko w samochodzie należy przewozić w foteliku. W naszym sklepie foteliki i akcesoria to osobny dział, bogato wyposażony. Oferujemy bezpieczne i wygodne foteliki samochodowe i akcesoria do nich, a także nakładki na pasy, siedziska samochodem, bazy do fotelików, organizery samochodowe, osłony na fotele, zagłówki podróżne, gadżety samochodowe, rolety samochodowe oraz śpiworki do wózków, fotelików i sanek.

Wyświetlanie wszystkich 3 wyników

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Nakładka na lusterko do holowania co ciagniecia przyczepy uniwersalny
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
RC-S 9-36kg niebieski
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Sygnał dźwiękowy 12V Nautilus chromowany z kompresorem uniwersalny

Foteliki i akcesoria – po co są potrzebne?

Foteliki i akcesoria takie jak nakładki na pasy czy siedziska samochodowe mają ochronić dziecko przed wieloma zagrożeniami, które czekają na nie w czasie jazdy samochodem. Sprawiają również, że podróż jest przyjemniejsza i bardziej komfortowa. Wybór fotelików i gadżetów samochodowych jest bardzo duży. Poszczególne przedmioty różnią się od siebie funkcjonalnościami, a także ceną. Rodzice powinni pamiętać, że wybór najtańszego modelu, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Do zakupu fotelików i akcesoriów samochodowych trzeba podejść z dużą uwagę, bowiem to one będą odpowiadać za bezpieczeństwo największego skarbu każdego rodzica – dziecka.

Przepisy drogowe

Zakup fotelika samochodowego i innych tego typu akcesoriów to nie dobra wola rodziców. Do wyposażania w nie samochodu, którym podróżuje maluch, zobowiązuje prawo. W myśl obowiązujących regulacji prawnych w foteliku samochodowym przewożone musi być każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm – nie obowiązuje tu żadne ograniczenie wiekowe.

Kiedy dziecko nie musi jeździć w foteliku?

Przepisy drogowe dopuszczają tylko dwie sytuacje, w których dzieci poniżej 150 cm mogą jeździć bez fotelików i innych akcesoriów. Pierwszym z nich jest dziecko, które ma więcej niż 135 cm a mniej niż 150 cm i jego waga przekracza 36 kg. Uważa się, że takiego malucha nie można zapić w żadnym dostępnym na polskim rynku foteliku samochodowym. Dziecko takie należy zabezpieczyć trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa i przewozić na tylnym siedzeniu.

Drugim wyjątkiem dopuszczalnym przez przepisy jest sytuacja, kiedy w samochodzie przewozi się co najmniej trójkę dzieci. Prawo mówi, że dwoje z nich musi podróżować w fotelikach, a trzecie (powyżej 3 lat) może jechać na tylnym siedzeniu zapięte jedynie pasami. Wynika to z tego, że w wielu samochodach nie są się zamontować trzech fotelików. Jeśli jednak taka możliwość jest, to warto z niej korzystać właściwie chronić swoje dziecko.

Warto też wiedzieć, że dziecko w foteliku nie musi być przewożone podczas jazdy taksówką, pojazdem policji, straży miejskiej i środkiem transportu sanitarnego. Z fotelika samochodowego można również zrezygnować, jeśli dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do jazdy w tego typu zabezpieczeniach.

Brak fotelika? Mandat

Za przewożenie dziecka bez fotelika lub innych zabezpieczeń wskazanych przez przepisy grozi kierowcy mandat. Otrzymać może go zarówno kierowca auta osobowego, jak i ciężarowego. Mandat za brak fotelika dziecięcego wynosi 150 złotych i 6 punktów karnych. Policja może ukarać nie tylko za brak tego gadżetu, ale i za jego nieprawidłowe użytkowanie. Oznacza to, że ukarany może zostać kierowca, który przewozi dziecko w foteliku na przednim siedzeniu, ustawił fotelik tyłem do kierunku jazdy (a samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną).

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie

Kara finansowa nie powinna być jedynym czynnikiem zachęcającym do zakupu fotelika i akcesoriów samochodowych dla najmłodszych. Rodzice powinni przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem pociechy. Groźna dla malucha powinna być niepozorna stłuczka, która może doprowadzić do trwałego kalectwa lub śmierci dziecka. Przeprowadzone badania wskazują, że dzieci poniżej 150 m nie są właściwie zabezpieczone pasami bezpieczeństwa i nie pomogą one w przypadku nagłego zdarzenia na drodze.

Jaki foteliki i akcesoria wybierać?

Wybór fotelików i akcesoriów do samochodu jest bardzo duży. Specjaliści radzą, aby w ciemno nie wybierać zarówno najdroższych dostępnych modeli, jak i tych najtańszych. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Wybierając fotelik samochodowy, przede wszystkim trzeba się kierować wagę i wzrostem dziecka, a następnie jego wiekiem. Producenci tego typu akcesoriów dzielą swoje produkty na kategorie wiekowo – wagowe. Rodzice powinni też zwrócić uwagę, aby zapięcie siedziska było dostosowane do posiadanego samochodu. Na końcu można skupić się na designu fotelików i akcesoriów. W tym zakresie wybór jest naprawdę duży. Niektórzy stawiają na produkty w kolorze samochodowej tapicerki, inni wybierają foteliki w kolorach, które znacznie się odznaczają. Warto zwrócić też uwagę na datę ważności fotelika. Większość można używać nie dłużej niż 5 lat od daty produkcji, dlatego niezalecane jest kupowanie modeli używanych.