Poduszki i kołdry dla niemowląt

Wyposażenie łóżeczka niemowlaka

Łóżeczko niemowlaka powinno być odpowiednio wyposażone. Podstawa to wygodny materac, prześcieradło, kołderka, ewentualnie poduszka. W dziecięcym łóżeczku jest jednak miejsce tylko na specjalną pościel – ta z atestami, bezpieczną, z materiałów przyjaznych najmłodszym użytkownikom. W naszym sklepie takie produkty oferują marki takie jak LullaLove, Haba, Comfi, Cena, Done by Deer czy MATEX. W ich ofercie znaleźć można poduszki i kołdry dla niemowląt pasujące do łóżeczek, kołysek i innych akcesoriów dziecięcych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Z czego składa się pościel dla niemowląt?

Pościel dla niemowląt to ta specjalna przygotowana nie tylko do potrzeb malucha, ale i do wymiarów łóżeczka, kojca, kołyski czy kosza Mojżesza. Jako pościel dla niemowląt zazwyczaj rozumie się kołdrę. Specjaliści radzą, aby w pierwszych miesiącach życia nie wkładać do łóżeczka poduszek, wyjątkiem są tu te nieduże i bardzo płaskie. W naszym sklepie można zakupić zarówno kołdry dla niemowląt, jak i płaskie poduszki dla dzieci. Oferujemy teżkomplety pościeli dla najmłodszych.

Rozmiary pościeli dla niemowląt

Poduszki i kołdry dla niemowląt występują w kilku rozmiarach. Dobierają go, należy zwrócić pod uwagę wymiary łóżeczka czy kołyski – pościel obowiązkowo powinna do nich pasować. Najpopularniejsze rozmiary niemowlęcej bielizny pościelowej to 75x75cm, 90x120cm, 100×135. Pasują one do łóżeczek, kołysek oraz wózków o standardowych wymiarach. Warto wiedzieć, że pościel o wymiarach 100×135 cm jest najbardziej uniwersalna, może służyć dziecku do 3 roku życia.

Kiedy kupić poduszkę i kołdrę dla niemowlaka?

Kołdra dla niemowląt nie jest artykułem pierwszej potrzeby. Nie przyda się one w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia. Na początku noworodki i niemowlęta śpią głównie w becikach, rożkach czy otulaczem i dodatkowe okrycie nawet zimą nie są im potrzebne. Kołdrę w łóżeczku zastąpić można również specjalnymi śpiworkami niemowlęcymi. Jej zakup zazwyczaj jest konieczny ok. 5-6 miesiąca życia malucha. To wtedy kołdra potrzebna jest, aby utrzymywać prawidłową temperaturą ciała dziecka w czasie snu. Jej zadaniem jest też wentylacja i odprowadzenie wilgoci. Regulacja tempury ma zapewnić zdrowy, bezpieczny i komfortowy sen.

Kiedy kupić poduszkę dla niemowlaka?

Komplety pościeli niemowlęcej, które można znaleźć w naszym sklepie, często zawierają również poduszki. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to produkt kontrowersyjny w dziecięcym łóżeczku. Wielu specjalistów odradza zakup poduszki dla niemowląt. Wynika to z tego, że dla malucha najlepiej jest spać w pozycji prostej – główka powinna być na równi z kręgosłupem. Poduszka zaburza takie ułożenie ciała i zmusza do przyjmowania nienaturalnej pozycji snu. Specjaliści ostrzegają, że może to wpłynąć na pojawianie się wad rozwojowych. Zaleca się, aby poduszki do łóżeczka wkładać, dopiero kiedy dziecko skończy 18 miesiąca życia. Wtedy to można zakupić płaską, cienką i twardą poduszkę dla niemowlaka, która nie będzie powodowała nienaturalnego wygięcia szyi.

Poduszki i kołdry dla niemowląt: jakie wybrać?

Kupując poduszki i kołdry dla niemowląt pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, jest wypełnienie. Producenci oferują maluchom pościel z wypełnieniem wełnianym, puchowym, syntetycznym wkładem z pierza lub bambusa. Rodzice najchętniej sięgają po pościel z wkładem wełnianym z australijskich owiec Merynos lub kaszmirem. Takie modele zapewniają lekkość, odpowiednią izolację oraz wentylację. Pościel wełnianą można stosować zarówno latem, jak i zimą.

Innym popularnym modelem poduszek i kołder dla niemowląt jest pościel z wypełnieniem puchowym. Jej zalety to lekkość oraz bardzo dobre właściwości grzewcze. Pościel z wypełnieniem puchowym można stosować jedynie, kiedy dziecko nie jest alergikiem i nie posiada skóry wrażliwej na podrażnienia. W łóżeczku niemowlaka – alergika o wiele lepiej spiszą się poduszki i kołdry z granulatem silikonowym. Są one miękkie, trwałe, dobrze grzeją i nie powodują uczuleń. W sypialni małych alergików sprawdza się również pościel z wkładem kukurydzianym oraz bambusowym. Ma ona właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.

Bez względu na rodzaj wypełnienia, należy wybierać modele z przeszyciami. Pościel z przeszyciami gwarantuje, że wypełnienie nie będzie się przemieszczać wewnątrz obszycia.

Materiał pościeli dla niemowląt

Wkład (wsyp) pościeli to tylko jeden z istotnych parametrów pościeli niemowlęcej. Kolejnym jest materiał obszycia wsadu. On również musi być naturalny, ekologiczny i przyjazny najmłodszym. Zaleca się, aby wybierać pościel bawełniana lub z włókien bambusowych.  Poduszki i kołdry dla niemowląt nie powinny zawierać sztucznych barwników oraz substancji koloryzujących. Te mogą wywołać u dziecka alergie, uczulenia, podrażnienia. Dobrze jest więc, aby materiał obszycia wsadu nie zawierał takich substancji. Poszycie powinno być więc utrzymane w jasnych kolorach – najlepszym jest pościel biała. Kolor poszycie nie ma większego znaczenia, bowiem poduszki i kołdry i tak należy ubrać w poszewki (je również można zakupić w naszym sklepie).