Leżaczki i bujaczki

Leżaczki i bujaczki dla niemowląt

Młodzi rodzice mogą skorzystać z wielu akcesoriów ułatwiających opiekę nad dzieckiem i pozytywnie wpływające na sen niemowlaków. Jednymi z częściej wybieranych mebli do pokojów dziecięcych są leżaczki i bujaczki. Są one niezwykle praktyczne, wygodne i funkcjonalne. Po leżaczki i bujaczki szczególnie chętnie sięgają mamy, które opiekę nad dzieckiem łączą z prowadzeniem domu. Sprzęty te pozwolą na swobodne wykonywanie domowych obowiązków, przy jednoczesnym zabezpieczeniu dziecka przed urazami.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Leżaczek czy bujaczek – co wybrać dla dziecka?

Leżaczek i bujaczek to podobne do siebie sprzęty. Czasem nazewnictwo to stosowane jest wymiennie. Warto jednak pamiętać, że te akcesoria dla dzieci różnią się od siebie. Bujaczek posiada bieguny, na których dziecko się buja. Wprawienie ich w ruch następuje automatycznie lub za pomocą mechanicznego ruchu. Leżaczki są nieruchome.

Kiedy kupować leżaczki i bujaczki?

Leżaczki i bujaczki są produktami przeznaczonymi dla najmłodszych dzieci. W naszym sklepie można znaleźć takie, z których korzystać mogą kilkudniowe noworodki. Dla nich producenci przygotowali modele ze specjalną wkładką podobną, jaką wykorzystuje się w fotelikach samochodowych. Zadaniem tej wkładki jest pomoc w utrzymaniu pozycji półleżącej. To od, jakiego wieku dziecko będzie mogło korzystać z leżaczków i bujaczków zależy od wybranego modelu. Stawiając na sprzęty 2w1, 3w1, a nawet 4w1, może liczyć na to, że zakup okaże się tym na lata. Bujaczki niemowlęce często łączone są z leżaczkami oraz huśtawką. Popularnymi modelami są też leżaczki z pałąkiem z zabawkami.

Jaki rozmiar leżaczka dla dziecka wybrać?

Jednym z najważniejszych parametrów leżaczków i bujaczków jest ich rozmiar. Powinny być one na tyle długie, aby dziecko w pozycji leżącej mieściło się bez problemów – małych powinien mieć wyprostowane nogi lub naturalnie zginać je w stawie kolanowym. Należy wybierać takie sprzęty, w których stopy dziecka nie będą wystawać poza obrys leżaczka. Istotnym parametrem jest też szerokość. W leżaczku łokcie dziecka powinny się mieścić bez problemu, nie wystawać poza jego krawędzie.

Praktycznym rozwiązaniem jest kupienie leżaczka/bujaczka rosnącego wraz z dzieckiem. Takie modele pozwalają na samodzielną regulację oparcia, dzięki czemu można z nich korzystać przez dłuższy czas.

Podstawowe parametry leżaczków i bujaczków

Rozmiar to tylko jedne z ważnych parametrów bujaczków i leżaczków. Wybierając takie akcesoria, warto też sprawdzić pozostałe. Za praktyczne i funkcjonalne uznaje się leżaczki i bujaczki, które posiadają:

  • zdejmowany pokrowiec – ułatwia to czyszczenie i pranie materiałowych elementów;
  • Regulowane siedzisko;
  • Opcje bujania i składania;
  • Pałąk z zabawkami lub wiszącej nad dzieckiem karuzeli z zabawkami;
  • Funkcje automatycznego kołysania, ewentualnie wibracji
  • Szelki ochronne i systemy zabezpieczające – mają one chronić dziecko przed upadkiem i samodzielnym wyswobodzeniem się z akcesorium; pasy bezpieczeństwa w bujaczku są bardzo ważne – warto więc poświęcić im więcej czasu; zaleca się stosowanie modeli z minimum 3 punktowymi pasami bezpieczeństwa, a najlepsza opcja są pasy 5 punktowe; wskazane jest, aby pasy dawały możliwość regulacji oraz poprawnie i łatwo się zapinały.

Takie funkcjonalności i cechy posiadają leżaczki i bujaczki opatrzone atestami i certyfikatami. Potwierdzają one, że sprzęt nie stanowi zagrożenia dla najmłodszych użytkowników.

Jak korzystać z leżaczka/bujaczka?

Leżaczki i bujaczki to praktyczne i niezwykle pomocne rodzicom sprzęty. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko nie powinno przebywać w nich przez cały dzień – może to być szkodliwe. Po leżaczek lub bujaczek warto sięgnąć, kiedy chce się wykonać prace domowe, a dziecku zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo. Zabezpieczając dziecko w bujaczku, bez problemu można gotować, piec, prac czy prasować – maluch nie będzie narażony na poparzenie czy inny uraz. Dziecko w bujaczku należy umieścić w odpowiedniej odległości od domowego sprzętu AGD i mieć je cały czas na oku. Obowiązkowo malucha należy przypiąć szelkami/pasami bezpieczeństwa, dzięki temu nawet żywiołowe ruchy nie spowodują upadku.

Leżaczki i bujaczki można również wykorzystywać do codziennej opieki nad niemowlęciem. Idealnie zastąpią krzesełko do karmienia. Wygodnie na nich można nakarmić dziecko w podróży. Ich lekka konstrukcja i kompaktowe rozmiary pozwalają zabrać je na wakacje czy w odwiedziny do rodziny. Jeśli z bujaczkiem czy leżaczkiem chce się często podróżować, warto sprawdzić wagę gadżetu i jego rozmiary. Trzeba jednak pamiętać, że bujaczek nie może być zbyt lekki, ponieważ będzie wtedy niestabilny i zachodzi ryzyko, że przewrócić się wraz z dzieckiem

Sen niemowlaka: bujaczek i leżaczek w akcji

Bujaczki i leżaczki to sprzęty, które sprawdzają się też przy usypiania niemowlaka, jeśli chce się je wykorzystywać do usypiania dziecka, najlepiej wybierać modele z opcją bujania, kołysania, wibrowania. Ciekawym rozwiązaniem są także bujaczki z pozytywkami lub projektorami dla dzieci.