Materace do łóżeczek

Na czym powinno spać dziecko?

Łóżeczko to najważniejszy mebel w pokoju dziecięcym. To, dlatego wyborowi mebla należy poświęcić dużo czasu. Równie ważne są akcesoria do łóżeczek takie, jak materac czy bielizna pościelowa. Tej kategorii zgromadziliśmy materace do łóżeczek takich marek jak Red Castle, MATEX, ko-di, Caretero. W naszym sklepie można zakupić zarówno tradycyjne modele, jak i składane materace do łóżeczek.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Materace do łóżeczek: twardość

Jednym z najważniejszych parametrów każdego materaca, również tego do dziecięcego łóżeczka jest jego twardość. Specjaliści zalecają, aby dla niemowlaków i małych dzieci wybierać materace średnio twarde. Te zbyt miękkie będą sprawiać, że maluch zapadnie się w nie i zwiększy się ryzyko uduszenia. Niewskazane są również twarde materace do łóżeczek, które będą dla dziecka niewygodne. Istotne cechą materacy dla niemowląt jest elastyczność i dopasowywanie się po pozycji śpiącego dziecka, dzięki temu kręgosłup zawsze będzie równomiernie podparty.

Wymiary materaców do łóżeczek

Materace do łóżeczek występują w wielu rozmiarach. Zawsze trzeba więc wymiary dopasować od posiadanego mebla. Najpopularniejsze rozmiary niemowlęcych materacy to 60×120 cm, a także 70x140cm.

Bonelowy, piankowy, sprężynowy – jaki materac jest najlepszy dla dziecka?

Materace zarówno te dla dzieci, jak i dla osób dorosłych wykonywane są z różnych materiałów. Od rodzaju wypełnienia uzależniona jest nie tylko cena produktu, ale i wygodna oraz komfort snu. Najpopularniejsze modele to materace piankowe. Ich duża popularność wynika z niskiej ceny. Składają się one w całości z pianki i występują w kilku odmianach. Wypełnienie materaca może być z pianki poliuretanowej, wysoko elastycznej lub termo elastycznej. Droższe, ale równie popularne są materace do łóżeczek lateksowe. Są to modele antybakteryjne i antyalergiczne, cechujące się dużą przepuszczalnością powietrza i dobrym podparciem kręgosłupa. Najlepiej wybierać materace wykonane z naturalnego lateksu (o ile maluch nie ma alergii na białko).

W pokoju dziecka można zastosować również materace kokosowo-gryczane. Ich wkład wykonywany jest z naturalnych włókien ze skorupy kokosa. Materac tego typu jest dwustronny. Przez pierwsze pół roku dziecko powinno spać na twardszej stronie z wkładem kokosowym, później należy przewrócić materac na drugą stronę. Materac gryczany jest elastyczny i dopasuje się do ciała, ponadto nie nagrzewa skóry dziecka, jest przewiewny i naturalny. Materace kokosowo-gryczane idealnie sprawdzają się w łóżeczkach noworodków, a co ważne, mogą posłużyć przez dłuższy czas. Alternatywą dla tych modeli są materace lateksowo-kokosowe. Mają one podobne właściwości jak materace kokosowe, ale dodatkowo nakładana jest na nie lateksowa mata. Jej zdaniem jest ochrona materacu do łóżeczka przed zawilgoceniem, nadaje mu miękkość i elastyczność.

Materac sprężynowy do łóżeczka – czy to dobry pomysł?

Wśród dorosłych dużym zainteresowaniem cieszą się materace sprężynowe. Specjaliści odradzają jednak stosowanie ich w łóżeczkach dziecięcych. Mimo że modele te są trwałe i wygodnie, nie odkształcają się i świetnie podpierają kręgosłup, to mogą niekorzystnie wpływać na kręgosłup malucha, a nie duża waga dziecka będzie utrudniać prawidłową pracę sprężyn.

Bezpieczny materac do łóżeczka

Bez względu na to, jakie wypełnienie posiadają materace do łóżeczek, muszą one być w 100% bezpieczne dla małych użytkowników. Zaleca się więc wybieranie jedynie tych modeli, które mogą pochwalić się odpowiednimi certyfikatami i atestami. Te zagwarantują zdrowy, bezpieczny i wygodny sen niemowlaka. Producenci materaców do łóżeczka stosują wiele oznaczeń odnoszących się do bezpieczeństwa. Na opakowaniach można więc sprawdzić, czy produkt jest przyjazny środowisku i cieszy się wysokim uznaniem konsumentów. Najważniejszym atestem jest jednak atest Państwowego Zakładu Higieny, w skrócie PZH. Atest PZH oznacza, że materace do łóżeczek spełniają normy bezpieczeństwa, nie zawiera substancji szkodliwych oraz są bezpieczne dla zdrowia niemowlaków. Drugim wyznacznikiem bezpieczeństwa jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka. W pokojach dzieci warto stosować też tekstylia i produkty z certyfikatem Oeko-Tex Standard – oznacza to, że materac spełnia europejskie normy jakości. Materace do łóżeczek mogą również posiadać certyfikat TLS AIR SYSTEM  – mówi on o tym, że materac został wyposażony w system zapewniający właściwą cyrkulację powietrza, certyfikat EuroLATEX Eco – gwarantuje wysoką jakość w przypadku materaców lateksowych (podobnie znaczenie ma atest WF4 Dry System).

Materace do łóżeczek: pokrowiec

Równie ważne, jak wypełnienie materaca jest zastosowany pokrowiec. To właśnie on znajduje się najbliżej ciała dziecka i styka się z nim bezpośrednio. Pokrowiec na materac powinien być wykonany z wysokiej jakości tkanin. Do łóżeczek dziecięcych zaleca się wybieranie materacy z pokrowcem bawełnianym lub tych o właściwościach wodoodpornych. Pokrowiec powinien być miły i miękki w dotyku, nie utrudniać przepływu powietrza, być ściągalny, aby łatwo było go wyprać.