Łóżeczka i kojce

Najważniejszy mebel dziecięcy

Najważniejszym meblem w pokoju dziecięcym jest łóżeczko. To w nim maluch przez pierwsze miesiące spędza większość czasu. Eksperci podają, że w pierwszych tygodniach życia dziecko śpi nawet 18 godzin na dobę. Oznacza to, że miejsce dziecięcej drzemki jak bardzo ważne. Łóżeczka i kojce należy więc wybierać z dużą rozwagą, wcześniej poznając ich parametry oraz sprawdzić funkcjonalność i bezpieczeństwo mebla.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rozmiary łóżeczek dziecięcych

Jednym z pierwszych parametrów, na które zwraca się uwagę, są wymiary łóżeczek dziecięcych. Meble te dostępne są w kilku rozmiarach. To, jaki się wybierze, zależy głównie od metrażu pokoju dziecięcego. Jeśli ten jest duży, warto kupić większe łóżeczko o wymiarach 140x70cm. Alternatywą są te w rozmiarze 120x60cm. Pierwszym łóżkiem dziecko może być też kołyska, dostawka lub kosz Mojżesza. Produkty te zajmują niewiele miejsca w pomieszczeniu, zazwyczaj liczą sobie 90×40 cm. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzają się one jedynie przez pierwsze miesiące życia, później i tak trzeba odwiedzić dział łóżeczka i kojce i wybrać najlepszy dla pociechy meble.

Jakość wykonania

Drugą ważną rzeczą jest jakość wykonania łóżeczek i kojców dziecięcych. Kupując tego rodzaju meble, obowiązkowo należy sprawdzić, czy posiadają one europejską normę PN-EN 716-1:1999 oraz normę PN-EN 1130-1-2001. Są to normy określające wymagania bezpieczeństwa dla łóżeczek i kołysek dziecięcych. Dodatkowo gwarancję, że produkt jest bezpieczny dla malucha, jest atest Zakładu Badań i Wdrożeń Przemysłu Meblarskiego, Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Technologii Drewna.

Mówiąc o jakości łóżeczek i kojców, należy też wspomnieć, że powinny być one wykonane z gładkiego materiału, na którym nie może być żadnych zadziorów i drzazg. Lakiery i farby, którymi zostały pomalowane dziecięce łóżeczka, nie mogą się łuszczyć. Najlepiej, jeśli stosowane są farby ekologiczne, które mogą pochwalić się lakierami z atestem PZH i normą PN-EN 71-3:1998. Nie wskazane są również żadne ostre kant, dekoracyjne wycięcia, w które dziecko może włożyć główkę. Zaleca się również, aby wykorzystywane mocowania i wzmocnienia elementów pozwalały na wielokrotny montaż i demontaż mebla.

Bezpieczne łóżeczka dziecięce

Dziecko w czasie snu powinno mieć zapewnione maksymalne bezpieczeństwo. Na bezpieczeństwo łóżeczek dziecięcych wpływa wiele elementów. Odpowiadają za to m.in. zaokrąglone kanty czy wymiary wewnętrzne. Łóżeczka i kojce powinny być tak skonstruowane, aby dziecko nie mogło włożyć pomiędzy szczebelki główki, rączki i nóżki i się zaklinować. Łóżeczko powinno również chronić dziecko przed wypadnięciem. Bezpieczne łóżeczka to te, w których odstępy między szczebelkami nie są mniejsze niż 2,5 cm i nie większe niż 6 cm, natomiast boki powinny mieć wysokość minimum 60 cm przy regulowanej głębokości dna łóżeczka.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie łóżeczek dziecięcych

Łóżeczka dziecięce występują w wielu rodzajach. W naszym sklepie można zakupić meble wielofunkcyjne połączone z komodą, szafkami oraz przewijakiem oraz tradycyjne łóżeczka dla niemowląt popularne są też łóżeczko- kołyski, czy dziecięce łóżeczka z szufladami. Oprócz różnych typów łóżeczka mogą mieć też różnorodne wyposażenie dodatkowe. Najpopularniejsze opcje, jakie dają producenci mebli dziecięcych to: możliwość regulowania poziomu wysokości materaca, wyjmowane szczebelki, opuszczany bok, plastikowe osłonki, szuflady pod łóżeczka, płozy do bujania, kółka.

Kojce, czyli łóżeczka turystyczne

Nasz sklep daje możliwość zakupu nie tylko tradycyjnych łóżeczek, ale i kojca. Są one nazywane łóżeczkami turystycznymi. Tego typu meble świetnie sprawdzają się, jeśli z dzieckiem dużo się podróżuje lub gdy chce się mieć dodatkowe łóżeczko np. na parterze domu. Kojce dziecięce występują w wielu wymiarach: najmilsze liczą sobie 81x60x120 cm, największe 128x76x95cm. Jeśli z łóżeczkiem turystycznym chce się podróżować, przed zakupem należy sprawdzić, który model bez problemu wejdzie do samochodowego bagażnika. Wymiar kojca dobrze też dopasować do wieku malucha – jeśli ma w nim spać 3-latek dobrze wybierać kojec najobszerniejszy.

Czym są kojce dziecięce?

Kojec jest jednym z rodzajów łóżeczka dla dzieci. Wykonany jest z elementów plastikowych, rurek metalowych oraz materiały połączonego siatką. Większość modeli posiada odpinaną siatkę z jednego boku, co pozwala dziecku na samodzielne wchodzenie i wychodzenia z kojca. W sprzedaży są modele na nóżkach lub kółkach, które znacznie ułatwiają przestawianie łóżeczka turystycznego. Kojec podobnie jak łóżeczko tradycyjne może być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Kupić można więc kojce wielofunkcyjne, które łączą w sobie łóżeczko, kojec, kołyskę i przewijak. Niektóre modele dają możliwość obniżania poziomu materaca.

Duża zaleta kojców jest nie tylko ich mobilność i lekka konstrukcja, ale i cena. Ceny kojców dziecięcych zaczynają się od 200 złotych, co oznacza, że są o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnych modeli. Ceny tradycyjnych łóżeczek niemowlęcych zaczynają się od 300 złotych i idą wzwyż. W naszej ofercie można znaleźć produkty marek takich jak Chicco, 4baby, Arti, Baby Design, Beber, Graco, JANE, Milly Mally.