Elektroniczne nianie

Elektroniczne nianie

Opieka nad dzieckiem to dla rodziców praca na pełen etat. Brzdąca nie można spuścić z oka nawet na chwilę, nawet kiedy śpi. Aby ułatwić pielęgnację niemowlaka producenci akcesoriów dla dzieci, oferują rodzicom wiele gadżetów. Jednym z popularniejszych są elektroniczne nianie. Mają one zapewnić rodzicom chwilę wytchnienia i odpoczynku od ciągłego czuwania nad pociechą. Elektroniczne nianie sprawiają, że do pokoju dziecka nie trzeba co chwilę zaglądać i sprawdzać, czy śpi, płacze, jest głodne.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jak działają elektroniczne nianie?

Działanie elektronicznych niań nie jest trudne. Najprostsze modele składają się z nadajnika i odbiornika, które za pomocą fal komunikują się ze sobą. Nadajnik ustawia się w pokoju malucha, a odbiornika zabiera ze sobą. Kiedy dziecko zacznie płakać, gaworzyć lub wydaje odgłosy budzenia się, to sygnał dźwiękowy jest przekazywany do obornika. Dziś podstawowe modele niań na baterii to jednak przeżytek. Producenci oferują o wiele bardziej rozbudowane urządzenia, które posiada wiele dodatkowych funkcji mających ułatwić czuwanie nad bezpiecznym snem niemowlaka. Najpopularniejsze dodatkowe funkcjonalności elektronicznych niań to: kamera wideo i wyświetlacz oraz monitor oddechu.

Rodzice elektroniczną nianię mogą zakupić już na etapie kompletowania wyprawki i używać do czasu aż dziecko nie skończy 3- 4 lat. Dzięki temu będą mogli stale czuwać nad swoją pociechą.

Rodzaje niań elektronicznych

Elektroniczne nianie dzieli się ze względu na sposób przekazywania sygnału z nadajnika do odbiornika. Wyróżnia się więc nianie analogowe, w których komunikacja przebiega na określonej częstotliwości radiowej. Wybierając można pomiędzy kilkoma-kilkunastoma częstotliwościami. Nianie analogowe uważane są za te podstawowe, przez co ich cena nie jest wygórowana. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich zasięg jest dość słaby i mogą zdarzyć się zakłócenia. Alternatywą się elektroniczne nianie cyfrowe. Gwarantują one wysoką jakość sygnału, który nie jest zakłócany przez inne urządzenia. Odbiornik i nadajnik urządzenia są ze sobą sparowane na określonej częstotliwości.

Jaką nianię elektroniczną wybrać?

Elektroniczne nianie dostępne są w wielu rodzajach. Wybierając więc urządzenie, trzeba przeanalizować najważniejsze jego najważniejsze parametry. Zwrócić uwagę należy nie tylko na rodzaj przesyłanych sygnałów dźwiękowych, ale też i na inne czynniki. Na początku warto podjąć decyzję, czy chce się kupić podstawy model niani, czy szuka się tego poszerzonego o dodatkowe funkcjonalności.

Jednym z najważniejszych parametrów elektronicznych niań jest ich zasięg. Mówi on, w jakiej odległości może znajdować się nadajnik i odbiornik, aby przesyłać sygnał. Maksymalna odległość podana przez producenta zazwyczaj odnosi się do wolnej przestrzeni, czyli takiej bez ścian czy mebli. Zasięg elektronicznej niani ma olbrzymie znaczenie, bowiem mówi na, jaką odległość może oddalić się rodzic, aby nadal słyszeć co dzieje się w pokoju dziecka. Parametr warto dopasować do powierzchni, na jakiej niania będzie używana. W dużych domach z ogrodem warto postawić na nianie o większym zasięgu, w mieszkaniach wystarczą te standardowe.

Równie istotny co zasięg jest sposób zasilania urządzenia. Elektroniczna niania może działać na baterie, akumulatory lub być zasilana sieciowo. Najwygodniej, a także najbezpieczniej jest wybierać modele, które łączą dwie możliwości zasilania. Dobrze też wybrać nianię, która działa bez konieczności podłączania jej do prądu. Da to możliwość używania jej poza domem np. w ogrodzie.

W przypadku analogowych niani elektronicznych ważna jest ilość kanałów i częstotliwość działa. Im będzie ich więcej, tym łatwiej będzie znaleźć taki, na którym sygnał będzie jak najmniej zakłócany.

Dodatkowe funkcjonalności niań elektronicznych

Współczesne nianie elektroniczne mają wbudowane liczne dodatkowe funkcje. Mają one opiekę nad niemowlakiem. Większość z nich jest praktyczna i funkcjonalna dla każdego rodzica. Obecnie najpopularniejsze są nianie elektroniczne z rejestratorami video i wyświetlaczem. Dzięki tym udogodnieniem możliwa jest obserwacja dziecka na monitorze i to bez wchodzenie do pokoju dziecka. Najlepiej postawić jest na nianię z kamerą wyposażoną w nocne widzenie. Takie urządzenia działają na podczerwień i umożliwiają obserwację dziecka, nawet przy zgaszonym świetle.

Inna doceniana przez rodziców funkcja elektronicznych niań to monitor oddechu. Czujnik oddechu umieszcza się pod materac dziecka, uruchamia on alarm dźwiękowy, gdy przez określony czas (zazwyczaj 10-15 sekund) maluch nie oddycha. Informacja o tym jest przekazywana do obornika. Ta funkcja zapobiega śmierci łóżeczkowej dziecka.

Inne dodatkowe funkcje elektronicznych niań to: aktywacja głosem, regulacja czułości na dźwięk, czujnik ruchu, stacja pogodowa, wskaźnik naładowania baterii, odtwarzanie kołysanek, projektor, możliwość nagrywania filmów i robienie zdjęć, możliwość połączenia niania z tabletem i smartfonem, możliwość obsługi kamer, możliwość transmisji głosowych. Możliwości jest jednak o wiele więcej. Niektóre modele elektronicznych niań to prawdziwe technologiczne kombajny. Pozwalają one troskliwe opiekowanie się dzieckiem i podglądanie co robi, kiedy rodziców nie ma w domu i maluch zostaje pod opieką niani.