Sen niemowlaka

Sen niemowlęcia: jak o niego zadbać?

Sen ważny jest dla każdego z nas, ale szczególne znaczenie ma dla dzieci. Aby jednak maluchy mogły korzystać z jego właściwości, musi być on zdrowy. Tylko taki zapewni prawidłowy rozwój dziecku. Aby maluch spał bezpiecznie, zdrowo i wygodnie powinni zadbać rodzice. Mogą to zrobić, wyposażając pokój malucha akcesoriami z naszego sklepu. O sen niemowlaka zadbamy, dostarczając: elektroniczne nianie, pościel dla niemowląt, smoczki dla dzieci, termofory, kocyki i pieluszki, materace do łóżeczek, projektory dla dzieci akcesoria do smoczków dziecięcych, leżaczki i bujaczki, podkłady higieniczne, prześcieradła do łóżeczek, śpiworki i otulacze, łóżeczka i kojce, poduszki i kłody dla niemowląt, rożki niemowlęce, szumiące misie.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Dlaczego sen niemowlęcia jest ważny?

Małe dziecko większość dnia śpi i to w czasie snu się rozwijają. To właśnie podczas snu organizm niemowlaka produkuje najwięcej hormonu wzrostu, a także regeneruje komórki. Dzieci w czasie snu wyciszają się też i odcinają od bodźców, z którymi spotkają się na co dzień. Wyspane maluchy są spójniejsze, weselsze, chętniej zdobywają nowe umiejętności i włączają się w różnego typu aktywności, poznają otoczenie.

Jak śpi dziecko?

Sen dziecka znacznie różni się od snu dorosłego i nie chodzi tu tylko o ilość drzemek, ale i sposób zasypania i wygląd poszczególnych faz snu. Noworodki i niemowlaki najlepiej wypoczywają w warunkach takich, jak panowały w brzuchu mamy. Oznacza to, że do snu potrzebne ich jest delikatne kołysanie, stłumione światło, ciche głosy, pozycja embrionalna. Maluchy do zaśnięcia często potrzebują też szczelnego otulenia kocykiem lub otulaczem.

U dzieci inaczej przebiegają też fazy snu. Na obudzenie się dziecko najwrażliwsze jest w fazie REM, czyli na samym początku. To, wtedy maluch jest narażony na docierające z zewnątrz bodźce np. dźwiękowe czy świetlne.

Ile snu potrzebuje dziecka?

Zdrowy, dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 8 godzin snu, nastolatek powinien spać co najmniej 9 godzin, przedszkolak 11-13 godzin, a niemowlę jeszcze więcej.  W pierwszych miesiącach życia maluch przesypia praktycznie całą dobę. Rodzice nie powinno się martwić, że noworodek śpi 16,18 czy 20 godzin w ciągu dnia. Drzemki malucha są jednak krótkie, z przerwami na kamienie.

Jak zadbać o sen niemowlaka?

Usypianie dziecka dla niektórych rodziców to prawdziwy koszmar. Maluch nie chce zasnąć przez długie godziny, budzi się i protestuje. Sytuacja jest krytyczna i dla rodziców, i dla dziecka. Aby tego uniknąć, warto odpowiednio przygotować się do usypiania niemowlaka. Na jego zdrowy sen niemowlaka wpływa wiele elementów od wyposażenia łóżeczka, przez wprowadzone rytuały, aż do zabawek ułatwiających zasypianie.

Jak przygotować pokój dziecka do snu?

Na zdrowy i komfortowy sen niemowlaka wpływa to, jak wyposażona i przygotowana będzie sypialnia lub pokój dziecięcy. Rodzice powinni zadbać o wygodne bezpieczne łóżeczko lub kojec zabezpieczone barierką, wygodny materacyk oraz miła w dotyku bieliznę pościelową. Przed położeniem dziecka spać, pomieszczenie trzeba też wywietrzyć – dopływ świeżego powietrza ułatwi zaśnięcie. Bardzo ważne jest również zaciemnienie pokoju np. z pomocą rolety zewnętrznej lub rolet wewnętrznych.  W pokoju do snu niemowlęcia powinna być także utrzymana odpowiednia temperatura. Zgodnie z zaleceniami powinna ona wynosić od 16 do 19 stopni – im jest ona wyższa, tym sen jest płytszy. Ważna jest również wilgotność powietrza, która powinna wynosić ok. 50%. Wilgotność powietrza można kontrolować za pomocą higrometru i regulować nawilżaczem powietrza.

Rytuały zasypiania

W przypadku, gdy przed snem powtarza się te same czynności, dziecko szybko zorientuje się, co następuje po każdej z nich i jaki będzie efekt końcowy. Wieczorne rytuały pomogą wyciszyć dziecko, uspokoić, zrelaksować oraz przygotować do snu. Podstawowy wieczorny rytuał dla dziecka powinien obejmować: kąpiel, karmienie, masaż, czytanie książeczki/słuchanie kołysanek, delikatne bujanie, układanie do snu.

We wprowadzeniu wieczornych rytuałów pomoc mogą takie gadżety jak leżaczki i bujaczki, rożki niemowlęce, smoczki dla dzieci, termofory, kocyki i pieluszki.

Zabawki ułatwiające zasypianie

W prowadzeniu wieczornych rytuałów, a także w samym zasypianiu pomocne mogą być zabawki i gadżety. Dedykowane są one najmłodszym dzieciom. Do pokoju dziecka warto wprowadzić projektory dla dzieci czy szumiące misie. Dla maluchów przygotowaliśmy również piękne karuzele nad łóżeczko.

Sen niemowlaka to czynność, na którą dziecko przeznacza większą część dnia. Oznacza to, że rodzice powinni zadbać o to, aby był on wygodny, zdrowy i bezpieczny. Akcesoria wpływające pozytywnie na sen niemowlaka warto zacząć kompletować jeszcze przed porodem. W okresie kompletowania wyprawki dobrze zakupić łóżeczko, materacyk i pościel, elektroniczne nianie, rożki niemowlęce, smoczki dla dzieci. Niektóre z tych akcesoriów będzie należało zabrać ze sobą do szpitala, inne będą czekać na malucha w domu.