Okrycia kąpielowe

Jak przygotować się do kąpieli niemowlaka?

Kąpiel to podstawowy zabieg pielęgnujący niemowlaka. Dziecko należy kąpać już od pierwszych dni po narodzinach. Dla wielu rodziców pierwsza kąpiel jest niemałym przeżyciem i przygotowują się do niej skrupulatnie. Oprócz kosmetyków dla dzieci i wanienki ważnym akcesorium są okrycia kąpielowe. Są one potrzebne już po kąpieli, kiedy to należy właściwe wysuszyć skórę dziecka i przygotować ją do wklepania i wytarcia kosmetyków pielęgnujących.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czy niemowlę musi mieć osobny ręcznik?

Ręcznik to jedno z najbardziej osobistych akcesoriów. Warto, aby każdy członek rodziny miała własny – ze względów higienicznych. Niemowlaka powinien mieć osobny ręcznik nie tylko ze względów higienicznych. Noworodek nie może korzystać ze zwykłych ręczników, ponieważ są one zbyt twarde i za szorstkie dla delikatnej skóry niemowlaka. Mogą ją uszkodzić, podrażnić, sprawić, że pojawią się na niej zaczerwienienia. Dlatego kompletując wyprawkę dla niemowlaka, warto zakupić specjalne okrycie kąpielowe. Jest ona jedną z obowiązkowych pozycji zaraz obok pościeli dla noworodka, ubrań i kosmetyków dziecięcych.

Okrycia kąpielowe dla dzieci

Okrycia kąpielowe dla dzieci występują pod różnymi postaciami. Może on być zwykłym ręcznikiem lub okryciem z kapturkiem. Prawdziwym hitem jest to ostatnie. Przez wielu rodziców uważane jest ono za niezwykle praktyczne i funkcjonalne. Ręcznik niemowlęcy z kapturkiem sprawia, że po kąpieli dziecko jest szczelnie okryte i nie zmarznie. Od zwykłych ręczników odróżnia się tym, że na jednym rogu posiada specjalny kapturek, którym osłania się główka niemowlęcia. Dzięki temu po kąpieli nie będzie trzeba maluchowi zakładać czapeczek czy innych tego typu akcesoriów.

Oprócz ręczników z kapturkiem w naszym sklepie można kupić okrycia kąpielowe typu fartuch oraz dziecięce ręczniki wielofunkcyjnie. Te ostatnie służą nie tylko do wycierania po kąpieli, ale i jako szlafroczek dla starszego dziecka. Wiele modeli ręczników wielofunkcyjnych ma wszyty kapturek, który zabezpieczy główkę dziecka przed zmarznięciem.

Rozmiar okrycia kąpielowego dla niemowlaka

Jedną z najistotniejszych kwestii w przypadku okryć kąpielowych jest ich rozmiar. Wybierając ręcznik dla niemowlaka, zawsze warto postawić na modele o większych rozmiarach. Noworodki i niemowlęta rosną bardzo szybko i mały ręcznik po kilku tygodniach może być już bezużyteczny. Za najbardziej praktyczny i uniwersalny uważa się dziecięcy ręcznik z kapturkiem w wymiarach 100×100 cm – będzie można z niego korzystać przez wiele miesięcy.

Materiał wykonania okrycia kąpielowego

Nie bez znaczenia jest również, z jakiego materiału zostanie wykonany dziecięcy ręcznik kąpielowy. Do pielęgnacji niemowląt polecane są ręczniki wykonane z tkanin absorbujących wodę. Takie właściwości posiada m.in. bawełna frotte i to z niej wykonana jest większość ręczników niemowlęcych. Alternatywą dla nich są otulacze kąpielowe z polaru. Wykonane są one z dwóch rodzajów tkanin – po wewnętrznej stronie stosuje się frotte, a od zewnątrz cienki polarek. Hitem w zakresie okryć kąpielowych dla niemowląt są też ręczniki bambusowe. Tkanina bambusowa jest delikatna dla malucha i nie podrażnia wrażliwej skóry, a przy tym jest niezwykle przyjemna w dotyku.

Unikać należy okryć kąpielowych ze sztucznych materiałów – im mniej domieszek, tym lepiej. Warto też pamiętać, że do prania ręczników dziecięcych nie używać płynów do zmiękczania tkanin. W kontakcie z nimi otulacze kąpielowe mogą tracić swoje właściwości wchłaniania wody.

Nie można również zapominać, że materiał wpływa na jakość produktu. Wysokiej jakości tkaniny sprawią, że ręcznik dla dziecka będzie służył przez długi czas i nawet po wielokrotnym praniu zachowuje swoje pierwotne właściwości.

Chłonność ręcznika kąpielowego dla maluchów

O tym, jaka będzie chłonność okrycia kąpielowego, decyduje tkanina wykonania. Wodę najlepiej absorbują ręczniki bambusowe, bawełniane z domieszką włókien bambusowych oraz wykonane z dobrej jakości bawełny.

Miękkość ręcznika dla niemowlaka

Ręcznik dla niemowlaka powinien być miękki i przyjemny w dotyku. Skóra noworodka jest wrażliwa, delikatna i podatna na podrażnienia, dlatego nie można jej wycierać i osuszać twardymi i szorstkimi materiałami.

Wygoda użytkowania

Okrycie kąpielowe dla dziecka powinno być zaprojektowane w ten sposób, aby było wygodne w użytku. Dziecko powinno się móc nim otulić łatwo i szybko tak, aby nie odczułem różnicy pomiędzy temperaturą wody, a powietrza.

Design okryć kąpielowych

Okrycia kąpielowe i ręczniki dla dzieci dostępne są w pięknych kolorach, wzorach i nadrukach. Producenci oferują ręczniki niemowlęce z nadrukami zwierzątek, samochodzików, postaciami z bajek. Pięknie zdobione mają zachęcać dzieci do używania ich.  Dla najmniejszych maluchów dostępne są okrycia kąpielowe w gwiazdki, misie, serduszka.

Jak dbać o ręcznik dla niemowlaka?

Do prania okryć kąpielowych dla dzieci powinno się wykorzystywać delikatne detergenty, które nie będą podrażniać wrażliwej skóry. Nie zaleca się dodawania do prania płynów zmiękczających. Ręcznik dziecięcy trzeba prać jak najczęściej, dlatego warto kupić kilka sztuk, które będzie się stosować na zmianę.