Inhalatory i nebulizatory

Inhalacje dla dziecka

Inhalator lub nebulizator to jedne z niezbędnych gadżetów dla dziecka. O potrzebie jego posiadania przekonuje niejedne pediatra. Sprawdza się on w przypadku dzieci, które cierpią na często powracające infekcje górnych i dolnych oddechowych. Oferta inhalatorów i nebulizatorów dla dzieci jest bardzo szeroka. Mimo to wybór urządzenia nie jest prosty. W naszym sklepie można kupić urządzenie takich marek jak Intec, ProMedix, Beurer, Mesmed, Omron. Oro-med, Tech-Med, Esperanza i inni.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym różni się inhalator od nebulizatora?

Producenci akcesoriów do pielęgnacji niemowląt oferują dla najmłodszych zarówno inhalatory, jak i nebulizatory. Urządzenia te często są mylone ze sobą, a nazwy są stosowane wymiennie. Urządzenia te jednak różnią się od siebie. Mianem inhalatorów określa się sprzęty do wykonywania inhalacji, a więc prowadzenia procesy leczniczego polegającego o dostarczaniu do dróg oddechowych mgiełki z substancją leczniczą. Nebulizatory to natomiast określenie jednego z głównych elementów inhalatorów, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Nebulizatory mogą przyjmować postać maseczki czy też specjalnego zestawy. Rolą nebulizatorów jest rozpylanie substancji leczniczej w końcowej części procesu terapeutycznego.

Po co potrzebny jest inhalator?

Inhalatory i nebulizatory są urządzeniem, które rozpraszają w powietrzu płynne substancje w postaci małych cząsteczek. Tak rozpylone substancje np. soli fizjologicznej lub leku bardzo łatwo przedostają się do dróg oddechowych. Sprawia to, że leczenie małego pacjenta jest łatwiejsze, skuteczniejsze, bezpieczniejsze, a przede wszystkim szybsze. Inhalatory i nebulizatory przydadzą się nie tylko przy leczeniu dzieci, ale i całej rodzinie. Pomogą one rozprawić się z przeziębieniem, katarem, kaszlem. Inhalacje można przeprowadzać nawet u niemowlaka – jednak zaleca się skonsultowanie leczenia z pediatrą.

W czym pomagają inhalacje?

Inhalacje to znany i stosowany od wieków sposób na różne bolączki. Większość osób kojarzy ej z pochylaniem głowy nad miską z parującą wodą. W misce oprócz wrzątku znajdowały się substancje leczące np. olejki. Dla większego efektu na głowę zakładało się ręcznik. Dziś inhalacje można przeprowadzać sprawniej. Służą do tego inhalatory dla dzieci czy też nebulizatory.

Inhalacje wskazane są przy takich schorzeniach, chorobach i dolegliwościach jak: astmie, alergiach oddechowych, zapaleniu zatok, krtani i tchawicy, leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych dolnych dróg oddechowych, wspomagająco przy leczeniu przeziębienia (kaszlu i kataru), podczas nawilżania dróg oddechowych, przy chrapaniu. Zasadniczo nie wywołują one żadnych skutków ubocznych, a do ich przeprowadzenia nie ma żadnych przeciwwskazań.

Jakie inhalatory i nebulizatory wybierać?

Mnogość modeli inhalatorów i nebulizatorów nie ułatwia wyboru. Aby dokonać dobrego zakupu, warto przeanalizować podstawowe parametry urządzeń. Dobrze, kiedy zakupi się sprzęt, który będzie mógł służyć nie tylko najmłodszym członkom rodziny, ale i tym dorosłym.

Wielkość wytwarzanych cząstek to najistotniejszy parametr inhalatorów i nebulizatorów; on niego zależy, w jakim miejscu zostanie wchłonięty podawany środek leczniczy, a tym samym, jaka będzie skuteczność terapii; na rynku można spotkać inhalatory z różną wielkością wytwarzania cząstek; wybierać można między modelami > 8 μm (wchłanianie w górnych drogach oddechowych), 5 – 8 μm (wchłanianie w tchawicy i dużych oskrzelach), 2 – 5 μm (wchłanianie w oskrzelach i oskrzelikach), 0,5 – 3 μm (wchłanianie w pęcherzykach płucnych). Jeśli szuka się urządzenia, które będzie leczyć i górne i dolne drogi oddechowe, to należy wybierać inhalatory, w których zakresie wytwarzanych cząstek wynosi od 1 do 5.

Jaki czas nebulizacji?

Najlepsze modele to te, które posiadają możliwość regulacji tempa pracy inhalatora. Jest to wskazane w przypadku zakupu urządzenia dla całej rodziny. Należy pamiętać, że im krócej trwa inhalacja, tym wygodniej i łatwiej ją znieść małemu dziecku. Z drugiej strony zaleca się, aby tempo podawania leku nie było zbyt szybkie, szczególnie u dzieci.

Poziom hałasu

Jedną z części inhalatora jest kompresor. Jego praca w niektórych modelach kompresor pracuje bardzo głośno, przez co korzystanie z urządzenia jest mało komfortowe. Małe dziecko może bać się głośnych dźwięków i niechętnie poddawać się terapii. Za najlepsze modele uznaje się inhalatory, które wytwarzają dźwięk poniżej 60 dBA.

System pracy ciągłej

Inhalatory i nebulizatory mają bardzo różny czas pracy – wszystko zależy od modelu. Z jednych można korzystać przez 10 minut, z innych przez 20 minut i to bez konieczności wyłączania urządzenia. Czas pracy to jeden z istotniejszych parametrów, kiedy z inhalatora korzysta więcej niż jedna osoba. Zaleca się, aby kupować inhalator, który pozwala na pracę ciągłą urządzenia przez minimum 15 minut.

Akcesoria i dodatkowe elementy

Niektóre modele inhalatorów i nebulizatorów wyposażone są w dodatkowo akcesoriach np. ustnik, maseczkę, torbę czy irygator. Warto wybierać urządzenia z ustnikiem, który uważany jest z najskuteczniejszą formę nebulizacji. Dobrze sprawdza się też maseczka. Powinna ona być dostosowane i dopasowana rozmiarem do osoby korzystającej ze sprzętu. Z innej maseczki będzie korzystać niemowlę, innej dziecko, a jeszcze innej dorośli. Źle dobrany rozmiar maseczki może zmniejszyć skuteczność inhalacji nawet o 50%.