Wagi niemowlęce

Wagi dla niemowląt

Producenci akcesoriów dla niemowlaków proponują młodym rodzicom wiele gadżetów, które mają ułatwić pielęgnację niemowlaka. Nie wszystkie one są niezbędne, ale niektóre nie tylko ułatwiają opiekę, ale pozwalają na bieżąco kontrolować rozwój dziecka. Jednym z takich akcesoriów są wagi niemowlęce. Obowiązkowo powinni się w nie wyposażyć rodzice wcześniaka, a także niejadków i alergików. Wagi niemowlęce przydają się również w przypadku dzieci urodzonych w terminie.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wagi niemowlęce: rodzaje

W naszym sklepie można zakupić kilka rodzajów wag niemowlęcych. Najpopularniejsze są modele tradycyjne, mechaniczne. Są to tanie sprzęty, ale niezbyt dokładne. Często podają one zniekształcone wyniki. To, dlatego wagi mechaniczne wypierane są przez modele elektroniczne. Pozwalają one na dokonanie wiarygodnych i bliskich rzeczywistości pomiarów. Elektroniczne wagi niemowlęce oprócz ważenia dziecka mogą być wyposażone w dodatkowe funkcjonalności. Opcje, które można często spotkać w wagach dziecięcych to: zapisywanie historii pomiarów oraz obliczenie BMI dzieci.

Jaką wagą dla dziecka wybrać?

Wagi niemowlęce to urządzenia specjalnie skonstruowane i dopasowane do potrzeb najmłodszych. Specjalne wagi oferują takie marki jak: Adler, Camry, Esperanza, Intec czy TopCom. Urządzenie dla niemowląt poznać można po tym, że posiadają podwyższone boki – mają one zabezpieczać dziecko przed upadkiem z wagi. Dzięki wysokim bokom malucha można umieścić wewnątrz szalki w pozycji leżącej lub siedzącej. Drugą cechą wag niemowlęcych jest bardzo dokładna podziałka. W przypadku produktów dla niemowlaków dokładność pomiaru wynosić do 5 g – dzięki temu kontrolować można dokładnie kontrolować wagę dziecka. W przypadku wagi dla starszych dzieci ważne jest, aby waga miała odpowiednie obciążenie, tzn. będzie można na niej ważyć cięższe maluchy. Wagi dziecięce w większości mają obciążenie do 50 kilogramów.

Jaką wagę dla noworodka wybrać?

Dziecko powinno się regularnie ważyć do pierwszych dni. Warto robić to samodzielnie pomiędzy wizytami u lekarza. Pozwoli to kontrolować, czy dziecko rozwija się prawidłowo i jest zdrowe. W przypadku, gdy dziecko spada na wadze, warto ten problem skonsultować z pediatrą. Aby jednak wagę kontrolować prawidłowo, potrzeby jest odpowiedni sprzęt. Wagi noworodkowe powinny posiadać właściwą konstrukcję. Urządzenie musi być bezpieczne, funkcjonalne i dokładne. Warto zwrócić uwagę na kształt szalki. W czasie ważenie dziecko powinno na niej spoczywać bezpiecznie i nie być narażony na upadek. W przypadku wag noworodkowych niezwykle istotna jest również dokładność pomiaru. Zaleca się kupowanie modeli, które ważą z dokładnością do 2 maksymalnie 5 gramów.  Przypadku, gdy waga ma służyć wcześniakowi, to dobrze jest zakupić sprzęt, który pozwoli na coś więcej niż tylko tradycyjny pomiar wagi. Dobrym wyborem są wagi z możliwością obliczenia BMI lub pomiaru wzrostu.

Wagi niemowlęce: najlepsze modele

Wagi niemowlęce swoją konstrukcją i funkcjonalnością nie różnią się zbytnio od tych dla noworodków. Trzeba jednak pamiętać, że im starsze jest dziecko, tym większa powinna być waga i tym większe obciążenie kilogramowe powinna posiadać. W innym przypadku nie będzie można dobrze zważyć malucha. Dla niemowlaków warto kupować wagi z funkcją hold.

Dodatkowe funkcje wag niemowlęcych

Wiele wag niemowlęcych wyposażona jest w dodatkowe funkcje i opcje, które pozwalają pielęgnować niemowlaka. Warto je przeanalizować przed zakupem i zastanowić się, czy będą one wykorzystywane w praktyce. Jedną z najpopularniejszych dodatkowych funkcjonalności wag niemowlęcych jest system hold. Pozwala on na dokonanie precyzyjnego pomiaru wagi, nawet jeśli dziecko kręci się i wierci na szalce. Popularne są również wagi z opcją tarowania. Funkcjonalność ta pozwala ustalić, ile waży ubranko, w które ubrane jest dziecko. Waga dziecięcego ubranka jest odejmowana od wagi całkowitej. Tarowanie oznacza, że dziecka nie trzeba ważyć na golasa i ryzykować jego wyziębienia. Jako pozostałe dodatkowe funkcje wag dla niemowląt wymienia się:

  • Wyświetlacze LCD – występują one w wagach elektronicznych; dobrze, kiedy wyświetlacz jest duży i podświetlany, a także pokazuje informacje w wygodny i łatwy do odczytania sposób; dobrze zwrócić też uwagę, czy jest on umiejscowiony w wygodnym do odczytu miejscu;
  • Zapamiętywanie wyników – pozwoli to na tworzenie historii pomiarów i porównywanie wagi dziecka na przestrzeni tygodni czy miesięcy; wyniki zostaną zapisane w urządzeniu i będzie można je otworzyć w każdej chwili wraz z datą wykonania pomiaru;
  • Mierzenie BMI – funkcjonalność ta pozwala określić, czy wskaźnik BMI wagi jest prawidłowy; na jego podstawie można określić, czy maluch ma nadwagę lub nadwagę;
  • Pomiar wzrostu – to kolejna praktyczna funkcjonalność wag niemowlęcych.

Bezpieczne wagi dla dzieci

Waga niemowlęca powinna być bezpiecznym sprzętem. Jako taki swoje urządzenia opisuje wiele producentów. Potwierdzeniem tego bezpieczeństwa są jednak jedynie międzynarodowe certyfikaty przyznawane produktom dla niemowląt. Wagi niemowlęce dobrej jakości opatrzone są literą M, czyli certyfikatem metrologicznym. Posiadają również certyfikat ISO oraz EC, czyli potwierdzający zgodność z normami europejskimi.