Termometry lekarskie

Jak sprawić, czy dziecko ma gorączkę?

Termometr lekarski to akcesorium potrzebne w każdym domu. Jest on przyrządem, który ma mierzyć temperaturę ciała. Dziś do wyboru mamy wiele rodzajów termometrów medycznych. Oprócz klasycznych rtęciowych dostępne są też termometry elektroniczne, na podczerwień, paskowe. W naszym sklepie kupić można każdy z rodzajów tego akcesorium. Oferujemy je w atrakcyjnych cenach.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Termometr elektroniczny

Tradycyjne termometry rtęciowe zastępowane są dziś nowocześniejszymi modelami. Jednymi z najpopularniejszych obecnie są termometry lekarskie elektroniczne. Z wyglądu przypominają te klasyczne, rtęciowe, ale nie zawierają żadnej cieczy. Uważane są one za niezwykle dokładne. Urządzenia działają na baterie. Aby nimi zmierzyć temperaturę, wystarczy przyłożyć je do tych samych miejsc co termometr rtęciowy, czyli np. pod pachę. Wyniki pomiaru pokazuje się na małym ekranie LCD. Pokazuje się zazwyczaj po minucie. Dokładność pomiaru zależy od modelu, ale wskazuje się, że margines błędu to ok. 0,3 stopnia Celsjusza.

Termometr bezdotykowy

Popularnymi termometrami lekarskimi są modele bezdotykowe. Aby zmierzyć nimi temperaturę, nie trzeba dotykać urządzeniem skóry. Termometry bezdotykowe są niezwykle wygodne i praktyczne. Odczyt temperatury wyświetla się na małym ekranie LCD. Ten model termometru lekarskiego idealnie sprawdza się w przypadku niemowląt i małych dzieci.

Rodzaje termometrów lekarskich

Oprócz popularnych modeli elektronicznych i bezdotykowych na rynku spotkać można termometry na podczerwień, paskowy, szklany, w smoczku. Wszystkie te modele mają swoje zalety. Termometry na podczerwień są wygodne w użyciu, nie trzeba trzymać ich długo przy ciele, pomiar pojawia się po kilku sekundach od przyłożenie do ucha lub czoła. Termometry paskowe to sprawdzają się, jeśli chce się jedynie oszacować wysokość temperatury i dokładny pomiar nie jest potrzeby. Termometr w pasku wykonany jest ze specjalnego materiału, który nakleja się na czole. Wynik pojawia się na specjalnej przedziałce w formie zabarwiania kolorystycznego. Termometry szklane to dobry zakup dla zwolenników tradycji. Przypominają one klasyczne termometry rtęciowe, ale w środku ma inną substancję np. alkohol lub galem. Rodzice małych dzieci chętnie sięgają też po termometry w smoczku. Pozwalają one zmierzyć temperaturę w bardzo naturalny sposób, bez stresowania malucha.

Jaki termometr lekarski wybrać?

Chcąc kupić dobrej jakości termometr lekarski, warto przeanalizować kilka podstawowych parametrów tego sprzętu. Liczy się więc szybkość i dokładność pomiaru, zastosowanie termometru oraz jego dodatkowe funkcje.

Szybkość pomiaru i jego dokładność należy zwrócić uwagę, kiedy termometr lekarski będzie wykorzystywany do pomiaru temperatury dziecka. Maluchy zazwyczaj niecierpliwią się i nie przepadają za lekarskimi procedurami. W przypadku dzieci najlepiej sięgnąć po termometry w smoczku lub na podczerwień. Jeśli maluch jest szczególnie niechętny zabiegom medycznym, rozwiązaniem może być termometr paskowy, pozwoli on zmierzyć wysokość gorączki nawet w ruchu.

Dodatkowe funkcje termometrów lekarskich

Dzisiejsze termometry lekarskie wyposażone są w dodatkowe funkcje. Mogą one znacząco ułatwić używanie sprzętu. Szczególnie przydatne okazać mogą się m.in. sygnał o zakończeniu pomiaru, historia pomiaru, ostrzeżenie o niskim poziomie baterii, automatyczne wyłączenie zasilania, wodoodporna obudowa, podświetlony wyświetlacz, osłonki higieniczne.

Ile kosztują termometry lekarskie?

Termometry lekarskie o urządzenia niedrogie. Ich zakup nie będzie stanowił dużego obciążenia dla domowego budżetu. Cena uzależniona jest od wybranego modelu. Termometry na baterie (elektroniczne) kupić można za ok. 20 złotych. Droższe są modele elektroniczne bezdotykowe. Za taki gadżet trzeba zapłacić od 150 złotych wzwyż. Popularne termometry – smoczki to koszt 40 złotych, a termometr paskowy 10 złotych. Najtańsze są termometry szklane bezrtęciowe – można kupić je za ok. 5 złotych.

Wybór termometrów jest bardzo duży. Każdy znajdzie wie termometr medyczny działający dla najlepszych dla niego zasadach i w odpowiedniej dla niego cenie.

Jak prawidłowo mierzyć gorączkę termometrem lekarskim?

Termometry to proste w użyciu akcesoria. Ich stosowanie nie powinno nastręczać wiele problemów. Wybierając nowoczesny termometr paskowy czy na podczerwień, warto zapoznać się jednak z instrukcją obsługi producenta. Powie ona, jak mierzyć temperaturę, aby otrzymać prawidłowy wynik. Większość modeli pozwala na dokonanie pomiaru w tradycyjny sposób, czyli pod pachą. Wysokość gorączki można również zmierzyć, wkładając termometr pod język czy do ucha.

Warto pamiętać, że prawidłowa temperatura ludzkiego ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Nie każde podwyższenie ciepłoty ciała oznacza jednak gorączkę. Przyjęło się, że jeśli temperatura przekracza tą fizjologiczną, a nie jest wyższa niż 38 stopni, to mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni. W przypadku małych dzieci każdy stan podgorączkowy warto skonsultować z lekarzem.