Śpiworki i otulacze

Bielizna pościelowa dla noworodków i niemowląt

Śpiworki i otulacze to coraz produkty. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia zastępują one wielu dzieciom pościel. Śpiworki i otulacze stosuje się do otulania maluchów, czyli zawijania ich w miarę ciasno w tzw. kokon. W takim kokonie maluch czuje się niemal identycznie jak w brzuchu u mamy, co pozwala my się uspokoić i wyciszyć, a także zapewni spokojniejszy i zdrowszy sen. Otulanie to jednak niejedyne zastosowanie śpiworków i otulaczy.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Do czego potrzebne są śpiworki i otulacze dla niemowląt?

Śpiworki i otulacze to pierwsza bielizna pościelowa dla dziecka. Produkty te przeznaczone są dla noworodków i niemowląt. Najczęściej wykorzystuje się je do ciasnego otulania dziecka w tzw. kokon. Akcesoria te zapewniają nie tylko zdrowy sen niemowlaka, ale i mogą służyć jako lekki i przewiewny kocyk w ciepłe dni, osłona dziecka przed promieniami słonecznymi, awaryjna mata do przewijania lub położenia niemowlaka, osłona dla mam karmiących piersią, ręczniczek, okrycie na basen, mata antypoślizgowa do wanienki.

Po co niemowlakowi otulacz?

Śpiworki i otulacze mają wiele zastosowań. Obecnie zaleca się, aby jeden z tych produktów znalazł się w wyprawce niemowlaka. Otulanie pozwala na stopniowe przyzwyczajanie malucha do nowego otoczenia, uspokaja go, relaksuje, zmniejsza płaczliwość. Maluch w otulaczu czuje się niemal tak samo, jak w brzuchu mamy i wbrew pozorom ciasno spowite niemowlę nie czuje się źle czy nie wygodnie. Dzięki wyznaczonym przez materiał granic ruchu niemowlę nie wybudza się bez powodu, nie występują u niego niekontrolowane odruchy Moro, łatwiej zasypia na pleckach (w najzdrowszej pozycji), redukuje się ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Zaleca się, aby ze śpiworków i otulaczy korzystać jedynie do czasu, kiedy dziecko nie nauczy się samodzielnie zmienić pozycji podczas snu.

Jaki rozmiar otulacza wybrać?

Otulacze i śpiworki dla niemowląt występują w różnych rozmiarach. Najwygodniej jest wybierać te o większych wymiarach. Większość rodziców stawia na otulacze w rozmiarze XXL, czyli 120x120cm. Mogą one pełnić większość wyżej wymienionych funkcji. Większe otulacze pozwolą też na komfortowe i wygodne zawinięcie dziecka w kokon.

Materiał i jakość wykonania śpiworków i otulaczy

Otulacze oraz śpiworki podobnie jak wszystkie inne produkty dla najmłodszych powinny być wysokiej jakości. Ich wykończenie powinno być perfekcyjne. Otulacz nie może się pruć, nie mogą z niego wystawać nitki, czy krzywe szwy. Nie wskazane są też otulacze z przyszytą metką, taka może drapać dziecko w kokonie.

Wybierając otulacz dla dziecka, trzeba też zwrócić uwagę na skład materiału. Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa, dlatego materiał musi być delikatny, naturalny, ekologiczny. Dzięki temu na skórze nie pojawią się obtarcia czy podrażnienia. Dziecięce otulacze i śpiworki wykonywane są z różnych materiałów. Producenci oferują produkty z muślinu, tetry, włókien bambusa, bawełny. Takie tkaniny są delikatne dla skóry niemowlęcia i nie stanowią dla niego niebezpieczeństwa. Warto pamiętać, że każda z tych tkanin posiada inne właściwości i tak np. otulacze bambusowe są antybakteryjne oraz antyalergiczne, a śpiworki muślinowe czy bawełniane to 100% ekologicznego materiału i wysoka jakość. Dodatkowo warto sprawdzić, czy materiał posiada certyfikat Oeko Tex Standard 100 w klasie 1.

Od materiału wykonania zależeć będzie również trwałość oraz wytrzymałość otulacza niemowlęcego. Rodzice najchętniej sięgają po produkty, które można łatwo wyczyścić i utrzymać w czystość. Ze względów praktycznych dobrze jest wybierać śpiworki i otulacze, które można prać w pralce.

Design otulaczy i śpiworków

Producenci oferują śpiworki i otulacze w wielu wzorach i kolorach. W naszym sklepie znaleźć można produkty utrzymane w delikatnych, pastelowych barwach, jak i te w neonowych, odważnych kolorach. Dostępne są modele jednokolorowe lub we wzory, dla chłopców i dla dziewczynek.

Jak i kiedy otulać dziecko?

Produkty z tej kategorii to propozycja dla najmłodszych dzieci. Z otulaczy można korzystać już od pierwszego dnia narodzin. Trzeba jednak mieć na uwadze, że maluch nie powinien znajdować się w kokonie przez cały czas. Eksperci radzą, aby po otulacz czy śpiworek sięgnąć tylko, gdy dziecko jest wyraźnie rozdrażnione, nerwowe, płaczliwe, cierpi na kolkę. Zalecają także, że dobrze jest wprowadzić rytuał związany z otulaniem opierający się np. na: spowijaniu, położenie dziecka w odpowiedniej pozycji, wyciszeniu, kołysaniu, ssaniu (nakarmieniu). Malucha nie powinno się otulacz zbyt ciasno, co może negatywnie wpływać na krążenie, oddychanie i napięcie mięśniowe.

Kiedy otulacz, kiedy śpiworek?

Śpiworki i otulacze to dwa różne produkty. Ten drugi przeznaczony jest dla noworodków i małych niemowląt. Korzystać powinno się z niego, dopóki waga malucha nie przekroczy 4 kilogramów. Dla większego i cięższego dziecko należy zakupić śpiworek. W śpiworku maluch będzie miał pełną swobodę, a jednocześnie zabezpieczy się w nim nóżki przed możliwości odkrywania się i marznięcia.