Aromaterapia
Terapia zapachami
Aromaterapia to terapia zapachem. Przynosi ona wymierne korzyści dla zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Poszczególne zapachy mogą działać uspokajająco, relaksująco, antydepresyjnie, łagodzić bóle głowy czy ułatwiać zasypianie. Aromaterapia może też podwyższać koncentracje, sprzyjać uczeniu się, ożywiać, dodawać energii. Terapię zapachami można przeprowadzać na różne sposoby. W naszym sklepie można znaleźć takie narzędzia do aromaterapii jak świece zapachowe i ozdobne, olejki eteryczne, wosk zapachowy i kominek, dyfuzory, podgrzewacze.
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Czego potrzeba do domowej aromaterapii?
Kurację zapachami można przeprowadzać z wykorzystaniem różnych narzędzi. Najprościej aromaterapię można przeprowadzać z użyciem świec zapachowych i ozdobnych. Mogą one mieć różne zapachy. Świecę zapachowe i świece ozdobne nie tylko pomagają w domowej aromaterapii, ale także stanowią świetny pomysł na prezent. Estetyczne, roztaczające piękny zapach będą pasować do każdego wnętrza i dekorować je.
Zaawansowanymi sprzętami do aromaterapii są specjalne kominki. Przybierają one postać ceramicznego naczynia, składającego się z dwóch części. W górnej umieszcza się zapachów esencję, dolna jest stelażem. Do kominków do aromaterapii wkładać można świece, olejki eteryczne, woski zapachowe. Działanie kominka jest bardzo proste – płomień podgrzewa substancję zapachową, a ta delikatnie paruje, zapach rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu, a następnie jest wdychany.
Zapach do aromaterapii – jak wybrać?
Jednym z największych wyzwań aromaterapii jest wybór odpowiedniego zapachu. Nie jest to łatwe, ponieważ tych jest bardzo dużo. W naszej internetowej drogerii można kupić olejek eteryczny niemal o każdym zapachu. Wybór jest kwestią indywidualną. Warto wybierać zapachy, które się lubi, a także takie pomagające na problemy, z którymi chce się walczyć.
Popularne olejki eteryczne do aromaterapii
Najpopularniejszą formą aromaterapii to sięganie po olejki eteryczne. Powstają one z roślin, które rosną głównie w strefie zwrotnikowej. Rośliny te posiadają olejki w każdej swojej części: kwiatach, łodygach, korzeniach, nasionach, żywicy. Olejki z nich pozyskuje się na kilka sposobów, zazwyczaj poprzez destylację z użyciem pary wodnej, tłoczenia na zimno lub ekstrakcji alkoholem. Do najpopularniejszych olejków eterycznych w naszej drogerii zaliczają się:
- Olejek do aromaterapii z drzewa herbacianego – sprawdza się on do inhalacji w czasie grypy i infekcji wirusowych, a także działa uspokajająco;
- Olejek do aromaterapii lawendowy – wybierany jest on bardzo często; działa uspokajająco, niweluje bezsenność, przynosi ulgę przy katarze, grypie, zapaleniu zatok i gardła; łagodzi bóle mięśni i stawów, pomaga zwalczyć choroby skóry; aromaterapia olejkiem lawendowym jest polecana osobom zmęczonym i spiętym;
- Olejek do aromaterapii pomarańczowy – nie tylko doda energii, ale i łagodzi objawy depresyjne, napięcie nerwowe, bezsenność;
- Olejek do aromaterapii różany – polecany jest przy depresji, bezsenności, stanach lękowych oraz migrenie; działa łagodząco i kojąco na skórę.
Jak przeprowadzać aromaterapię w domu?
Sposób na kurację zapachem jest kilka. Piękne zapachy można nie tylko rozpylać we wnętrzu z pomocą kominków, świec, odświeżaczy czy perfum do wnętrz. Olejki eteryczne, które wlewa się do kominków czy dyfuzorów, można również wykorzystywać do pachnących kąpieli czy relaksujących masaży. Aromaterapia to również lecznicze inhalacje, które pomagają głównie w okresie grypy i przy zapaleniach górnych dróg oddechowych. Olejki eteryczne przy aromaterapii można też wcierać w skórę czy stosować w postaci okładów. Podsumowując, aromaterapia w domowym zaciszu może przybierać formę:
- Kąpieli – to jedna z najprzyjemniejszych form aromaterapii; działa ona na wszystkie zmysły, ponieważ ciepła woda dodatkowo intensyfikuje zapach; aromatyczna kąpiel może dodać energii lub wręcz przeciwnie rozluźnić ciało; olejki eteryczne dodane do wody nie rozpuszczają się w nie, lecz cały czas unoszą się na jej powierzchni; gdy wychodzi się z wody, ciało pokryte jest aromatycznym filmem;
- Masaży – masaże pozwalają połączyć zalety aromaterapii oraz fizjoterapii; w czasie masaży olejkami eterycznymi rozluźniają się mięśnie, poprawia się krążenie krwi, ciało się relaksuje, zmniejsza się stres i poprawia się nastrój;
- Aromaterapia w pomieszczeniach – świeczki, dyfuzory, kominki, woski zapachowe pozwalają na roztaczanie pięknego zapachu we wnętrzu i delektowanie się nim; w naszej drogerii można zakupić wszystkie narzędzia pozwalające na rozprowadzenie zapachów we wnętrzu; cieszyć można się nimi na co dzień;
- Inhalacje – ta forma aromaterapii ma formę leczniczą; wykorzystywana jest głównie w okresie chorób i infekcji wirusowych; pomaga w złagodzeniu objawów grypy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, płuc, kataru; inhalacje olejkami eterycznymi mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Aromaterapia wykorzystywana jest przez ludzi od bardzo dawna. Moc zapachów doceniali już starożytni. Źródła podają, że olejki eteryczne były doceniane i wykorzystywane już od 3000 r. p.n.e. Chętnie sięgali po nie starożytni Egipcjanie, Hindusi, Macedończycy. Tak powstała aromaterapia, zajmująca się zastosowaniem olejków eterycznych w celach leczniczych i terapeutycznych.