Plecaki turystyczne

Jaki plecak turystyczny wybrać?

Plecak turystyczny najczęściej wybierają osoby aktywne. Podróżowanie z bagażem na plecach to nie tylko wycieczki, ale także styl życia. Siedzenie w hotelowym pokoju i basenie przez 10 dni? To nie dla nich.  Chcąc poznawać coraz to nowsze zakątki świata, bogatą kulturę, dorobek cywilizacyjny często trzeba mieć cały swój ekwipunek ze sobą. Trudno więc w tym wypadku o bardziej wygodny bagaż niż plecak turystyczny. Jaki plecak podróżny wybrać, aby cieszyć się nim przez lata?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wybieramy plecak turystyczny – na co zwrócić uwagę?

Ktoś może pomyśleć: plecak turystyczny – co trudnego może być w jego zakupie, co może pójść źle? Przecież to „tylko” plecak. Odpowiedź jest banalnie prosta: jak w każdej dziedzinie, plecak plecakowi nierówny i co tanie, często okazuje się bardzo drogie,  bo musimy kupić bagaż ponownie. Poza tym nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto – niezależnie od statusu społecznego, dlatego myśl: „nie ten, to następny” nie towarzyszy każdemu z nas przy zakupach. Kupmy plecak raz, a porządnie.

Przy wyborze plecaka turystycznego na dalekie wyprawy podróżnicze często zaczynamy szukać wskazówek na forach tematycznych. Po długiej lekturze tego typu porad szybko dochodzimy do konkretnych wniosków, które przedstawiają się następująco:

 • Wybór plecaka turystycznego zależy od tego, gdzie konkretnie i na jak długo wybieramy się w podróż. Inny plecak zabierzmy na jednodniową wycieczkę szlakami górskimi, a zupełnie inny na dwutygodniową wyprawę po Azji.
 • Plecak turystyczny powinien trafiać w nasz gust estetyczny. To my będziemy z nim podróżować i wciąż mieć go przy sobie, więc nawet jeśli wydaje się to banalne, plecak powinien nam się po prostu podobać. To może trywialne, natomiast jeśli źle czujesz się w jaskrawych kolorach lub trupie czaszki noszone na plecach jako nadruk nie trafiają do Ciebie – nie kupuj takiego plecaka turystycznego. Znajdź inny o takich samych parametrach, ale w inny wzór.
 • Lubisz brać ze sobą w podróż co tylko może, ale niekoniecznie musi się przydać? Dopiero rozpoczynasz przygodę globtrotera i do końca nie wiesz, czy 10 par jeansów to nie za mało na jeden wypad? W takim układzie niemal 90 litrowy plecak wydaje Ci się na pewno idealny i wprost wyprodukowany dla Ciebie. Niestety, jeśli masz 155 cm zwrotu i 55 kg wagi taki plecak będzie przekleństwem. Zwyczajnie jest za duży. Może Cię dosłownie przewrócić na szlaku, o ile oczywiście w ogóle zdołasz go unieść. Plecak turystyczny dopasowujemy do wzrostu i wagi. Koniecznie przymierz go wcześniej w sklepie, o ile robisz zakupy w sklepie stacjonarnym. Ogólnie rzecz biorąc pierwszy plecak turystyczny najlepiej wybrać jednak w sklepie, gdzie można przymierzyć od razu kilka modeli, aby mieć porównanie.
 • Jeśli jesteśmy już przy rozmiarze plecaka turystycznego: podróżowanie nie polega tylko na oszczędzaniu pieniędzy na opłatach za bagaż. Wybór mniejszego plecaka podróżnego pomaga spakować mniej, co znaczy, że ​​masz mniejszy ciężar na plecach, co ostatecznie oznacza jedno magiczne słowo: wygoda. Nikt nie chce nosić na plecach torby, która jest od niego większa, jest wypełniona po brzegi i waży tonę. Jest to nie tylko obciążenie dla pleców i ból podczas noszenia przez wiele kilometrów w poszukiwaniu najtańszego zakwaterowania, ale także sprawia, że ​​podróżowanie jest mniej przyjemne. Co powie doświadczony podróżnik? Jeśli planujesz długą podróż, nie oznacza to, że potrzebujesz większego plecaka turystycznego. Pakowanie na podróż 12-miesięczną jest takie samo jak pakowanie na podróż 12-dniową.

Cechy dobrego plecaka turystycznego – jakie niezbędne akcesoria powinien posiadać

 • Materiał wodoodporny: jest to jedna z najważniejszych cech plecaka, ponieważ nikt nie chce, aby rzeczy wewnątrz uległy przemoczeniu podczas nagłej ulewy lub wycieczki łodzią. Spróbuj chociaż raz osuszyć mokre ubrania i buty podczas mrozu lub bardzo wilgotnych warunków atmosferycznych – spalisz niewodoodporny plecak zaraz po powrocie do domu i pobiegniesz do sklepu po plecak turystyczny wykonany z materiału wodoodpornego.
 • Wygodne szelki na ramiona: regulowane wyściełane paski na ramiona są kluczem do tego, jak nosi się nam plecak. Przed zakupem plecaka turystycznego upewnij się, że szelki od wybranego modelu są odpowiednio miękkie i dobrze dopasowują się do ramion.
 • Pas biodrowy: ważne jest, aby plecak turystyczny miał mocny i regulowany pas biodrowy, aby ciężar torby spadał także na biodra, a nie tylko na plecy. Upewnij się, że dopasowuje się do bioder podczas przymierzania.
 • Pasy kompresyjne/mocowania: umożliwiają tymczasowe lub nawet stałe przymocowanie przedmiotów, które nie pasują lub nie są przeznaczone do noszenia w plecaku turystycznym, takich jak brudne buty, plastikowa torba z mokrymi ubraniami, małe garnuszki, kubki.
 • Komora śpiwora: Jest to wbudowana przestrzeń w plecaku turystycznym, która idealnie pasuje do włożenia tam śpiwora. Nawet jeśli nie planujesz nosić śpiwora, ta przestrzeń może pomóc w uporządkowaniu innych przedmiotów, takich jak odzież, buty i pozostałe niezbędne rzeczy.
 • Paski mocujące śpiwory/maty/namioty: Paski te są przeznaczone do przenoszenia maty do spania lub namiotu, ale mogą być również używane do przenoszenia innych nieporęcznych przedmiotów, takich jak mata do jogi.
 • Wentylacja przestrzeni wewnętrznej plecaka: Właściwa wentylacja pomaga oddychać plecakowi turystycznemu i zapobiega dodatkowemu poceniu się pleców, poprzez utrzymywanie bezpośredniego kontaktu z dala od skóry. Jest to pomocne, gdy nosisz plecak przez długi czas, ale jeśli jest naprawdę gorąco, prawdopodobnie i tak nic nie ochroni Cię przed potem na plecach – pamiętaj o tym kiedy czytasz opisy produktów producentów, którzy zapewniają ochronę przed poceniem się (to tylko do pewnego stopnia).

Ciekawostka: w jaki sposób mierzy się pojemność plecaka?

Pojemność każdego plecaka mierzy się według standardowej metody: do wypełnienia komory głównej, jak również każdej z kieszeni, używa się małych piłeczek. Następnie wsypuje się piłeczki do pojemnika z podziałką, która wskazuje pojemność plecaka w litrach z kilkuprocentową możliwością odchylenia. Waga pustego plecaka to waga referencyjnej próbki produktu.