Torby termiczne
Jaką torbę termiczną wybrać?
Torby termiczne to bardzo przydatny wynalazek, który uratował niejeden rodzinny piknik lub imprezę. W torbach termicznych lub termoizolacyjnych przewozimy głównie żywność – tę schłodzoną lub przeciwnie – gorącą. Dzięki izolacji cieplnej posiłek znajdujący się w środku dłużej zachowuje swoją pierwotną temperaturę. Torba termiczna jest idealną alternatywą dla ciężkiej, nieporęcznej lodówki turystycznej. Jaką torbę termiczną wybrać?
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Jak działa torba termiczna?
Torba termiczna utrzymuje chłód dzięki specjalnym wkładom: miękkim żelowym lub z twardego tworzywa. I jedne, i drugie są dopuszczone do kontaktu z żywnością – przed włożeniem do torby należy je zamrozić. Niektóre modele toreb termicznych swoją funkcjonalnością przypominają bardziej zaawansowane lodówki turystyczne i umożliwiają chłodzenie swojej zawartości za pomocą zasilania o napięciu 12 V. W przypadku przewożenia dań ciepłych, można dokupić specjalną wkładkę grzewczą, również zasilaną 12 V z gniazda zapalniczki samochodowej.
Wybieramy torbę termiczną – na co zwrócić uwagę
Przy wyborze torby termicznej podstawowymi trzema pytaniami, na które musimy sobie odpowiedzieć, są: co będziemy przenosić, w jakiej ilości i na jakich dystansach. Torby różnią się od siebie nie tylko kolorami, ale również wielkością i właściwościami termicznymi. Po pierwsze, jedna torba utrzyma pożądaną przez nas temperaturę wewnątrz przez 4 godziny, a inna nawet przez 48 godzin. Jeśli wyjeżdżamy z rodziną na piknik za miasto w weekend na jedno popołudnie, torba termiczna, która utrzyma żywność w chłodnej temperaturze przez 12 godzin, powinna w zupełności wystarczyć.
Inaczej sprawa się ma, jeśli wyjeżdżamy pod namioty na weekend. Jeśli uda nam się zaopatrzyć w torbę termiczną, która bez problemu utrzyma izolację cieplną przez 48 godzin – na pewno się na niej nie zawiedziemy i będziemy jej wdzięczni.
Kolejna sprawa przy wyborze torby termicznej to to, co konkretnie w torbie będziemy przenosić. Jeśli bierzemy ze sobą do pracy kilkanaście schłodzonych napojów dla siebie i współpracowników (praca latem pod gołym niebem), konieczny będzie zakup torby z mocnymi pasami i z wytrzymałego materiału. Taka torba termiczna musi przetrwać ciężkie warunki pracy.
Jeśli używamy torby termicznej do przewozu kilku lekkich posiłków (sałatek, kanapek), potrzebujemy torby niewielkich rozmiarów, posiadającej przegródki w środku, aby żywność w środku nie gniotła się nawzajem.
Torba termiczna używana bywa do przewozu gorących posiłków. Dostarczamy w niej na przykład obiad dla kogoś z rodziny. Ważne, aby taka torba posiadała usztywnione dno i ścianki – posiłek często przewozimy w szklanych lub ciężkich naczyniach, dlatego dobrze zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo.
Rodzaje toreb termicznych
Torby termiczne są na ogół wygodne i stosunkowo lekkie. Wnętrze torby termicznej pokryte jest gładkim tworzywem, które może mieć kontakt z żywnością, a jednocześnie łatwo można je utrzymać w czystości. Torby termiczne zamykane są na wygodne zamki błyskawiczne. Posiadać mogą dodatkowo boczne kieszenie oraz regulowany pasek na ramię. Producenci oferują również bardziej zaawansowane torby termiczne, na przykład ze wbudowanymi mini-stolikami, deskami do krojenia, korkociągiem i zestawem noży do sera (!). Torba termiczna może mieć także przednie regulowane paski, dzięki czemu istnieje możliwość łatwego przewiązania koca piknikowego lub ręcznika plażowego.
Natomiast w torby termoizolacyjne możemy się zwykle zaopatrzyć w większych marketach – są to mniej zaawansowane torby służące do przenoszenia żywności, dwu- lub trzywarstwowe, zapewniające utrzymanie stosownej temperatury mrożonek przez wiele godzin, umożliwiając ich komfortowy transport ze sklepu do domu. Efektowna, metalizowana folia oraz szerokie możliwości nadruku sprawiają, że jest to dobre medium reklamowe często wybierane przez producentów żywości.
Obecnie bardzo modne są Smart Lunch boksy, do których pakujemy swoje drugie śniadanie do pracy. Najważniejsze cechy tego typu torby termicznej:
- Nylonowa torba wzmocniona wewnątrz warstwą termoizolacyjną
- Przedłuża świeżość jedzenia do kilku godzin
- Bardzo lekka
- Zamykana na suwak, dzięki któremu jedzenie nie wysypie się ani nie zabrudzi otoczenia
- Z boku posiada pasek do przenoszenia. Można nosić ją oddzielnie bądź wewnątrz miejskiej torby lub plecaka szkolnego
- Można do niej włożyć różnej wielkości pojemniki lub zapakowane kanapki i owoce.
Torby termiczne występują właściwie w każdym rozmiarze. Najpopularniejsze są te o pojemności 10l, ale na rynku znajdziemy dużo mniejsze torby (4-5l), wymienione wyżej małe lunch boksy lub dużo większe torby termiczne – nawet 30l w górę.
Jak używać torby termicznej?
Torba termiczna sama z siebie nie chłodzi. Jej działanie ma na celu utrzymanie pożądanej temperatury jedzenia czy napojów przez jak najdłuższy czas.
Aby niska temperatura w torbie została na dłużej, warto wrzucić do niej butelkę lub woreczek z zamrożoną wodą, lub kostki lodu umieszczone w woreczku (kiedy zaczną się topić, mogą zalać przenoszoną żywność, dlatego lepiej je odizolować). Niektóre rodzaje toreb termicznych wkłada się po prostu przed użyciem, na określony przez producenta czas do zamrażalki i w ten sposób „ochładza się” strukturę torby termicznej.
Ważne! Torby termiczne nie nadają się do przechowywania w nich lodów. Jeśli chcemy zabrać ze sobą na biwak lody, musimy zaopatrzyć się w lodówkę turystyczną.