Tornistry

Jaki tornister dla dziecka wybrać?

Wybór tornistra dla dziecka jest sprawą bardzo ważną dla zdrowia naszej pociechy. Dobry tornister sprawi, że ciężar będzie równomiernie rozłożony na ramiona i nie spowoduje skrzywienia kręgosłupa. Wybór odpowiedniej torby szkolnej dla Twojego dziecka może pomóc mu utrzymać zdrową postawę i czuć się swobodnie w szkole. Dobry tornister to fundament wyprawki dla uczniów rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą. Jaki tornister dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wybieramy tornistry dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Tornistry świetnie nadają się do noszenia ciężkich przyborów i wyprawek szkolnych, ponieważ rozkładają ciężar równomiernie na plecy i ramiona dziecka. Według wielu specjalistów, w tym ortopedów, najlepszy dla zdrowia pleców jest klasyczny tornister, czyli taki, który jest szerszy niż wyższy, rozciągający się bardziej wzdłuż ramion, a nie wzdłuż kręgosłupa.

Czasami przy wyborze tornistra dla dziecka łatwo zainteresować się kolorowymi wzorami proponowanymi przez producentów. Jednak nie wszystkie tornistry są doskonałej jakości.

Przy zakupie tornistra dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów. Jednym z nich są na pewno odblaski. Zdarza się, że dzieci wracają ze szkoły w trudnych warunkach atmosferycznych jak deszcz, mgła, opady śniegu. Odblaski zdecydowanie poprawiają widoczność dziecka na drodze, dlatego jeśli nie są fabrycznie wszyte do tornistra, należy przymocować je w co najmniej trzech miejscach.

Waga tornistra to kolejna, kluczowa wytyczna dobrego produktu. Pamiętajmy, że dopuszczalna waga tornistra z wypełnieniem uznana za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa to 15 proc. wagi malucha. Czyli dziecko ważące 20 kg, powinno dźwigać nie więcej niż 3 kg. Najlepsze puste tornistry ważą około 900 gram – 1400 gram. Co ciekawe, waga lekkiego tornistra często podawana jest na metkach przez producentów, natomiast u cięższych tornistrów raczej wagi nie znajdziemy.

Najlepszy tornister dla dziecka

Tornistry dla dzieci różnią się od siebie wyposażeniem i udogodnieniami dla pociech. Niestety, musimy brać pod uwagę to, że dziecko będzie zmuszone dźwigać na plecach więcej, niż w swoim wieku powinno, a to za sprawą przeciążonych wyprawek szkolnych, ciężkich podręczników, które zabiera ze sobą codziennie do domu czy wszelkiego rodzaju dodatkowych rzeczy.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest uchwyt do butelek z napojami umiejscowiony po bokach tornistra – zwykle są to kieszonki z lewej i prawej strony. Dzięki niemu dziecko ma swobodny dostęp do napoju, a książki i zeszyty pozostają chronione od zalania płynem.

Kolejnym dodatkowym elementem wyposażenia tornistra może być stelaż na teleskopowej rączce oraz kółeczka. Rozwiązanie jest przeniesione prosto z bagażu podróżnego, gdzie znane jest od dawna. Tornister może być noszony wygodnie na plecach, ale w razie potrzeby w każdym momencie mamy możliwość wysunięcia stelaża i ciągnięcia ciężkiego tornistra po podłożu. Takie tornistry cieszą się dużą popularnością, ponieważ są doraźną pomocą dla obciążonych pleców dziecka. Warto dodać, że Krajowy Konsultant w dziedzinie Pediatrii zaleca stosowanie tornistrów na kółkach.

Wybieramy tornister dla dziecka – opinia rodziców

Tematyką wyboru tornistra, co zrozumiałe, najbardziej interesują się rodzice dzieci dopiero rozpoczynających przygodę ze szkołą. Bardzo często wyszukiwanym w Google hasłem jest „najlepszy plecak dla pierwszoklasisty” lub „jaki tornister dla dziecka”. Nic więc dziwnego, że to rodzice wyznaczają wiele szlaków dla producentów tornistrów.

Najważniejsze cechy tornistra do szkoły wskazane przez rodziców:

  1. Tornister musi idealnie leżeć na plecach. Krawędzie plecaka nie powinny wystawać daleko poza kark i obwód klatki piersiowej, ponieważ po włożeniu do niego książek, może przeciążać malca do przodu, do tyłu lub na boki.
  2. Powinien być wyposażony w wygodne zamknięcie, trwały np. metalowy zatrzask z dobrze dopasowaną klapą tornistra lub suwak, osłonięty materiałowym paskiem, który nie pozwala na przeniknięcie wilgoci przez zamek.
  3. Tornistry do szkoły powinny posiadać stelaż wewnętrzny obszyty materiałem. Tornistry ze stelażem łatwiej dopasowują się do pleców, nie powodując wad postawy (lordozy, kifozy czy skoliozy). Z kolei regulowane ramiączka tornistra powinny być szersze, aby nie wbijały się w ramiona i nie powodowały obtarć w trakcie noszenia ciężkich książek.
  4. Musi być pojemny, aby pomieścić wszystko łącznie ze śniadaniem i piciem do szkoły.
  5. Dobrze, aby był wytrzymały.
  6. Nie powinien wchłaniać wody, aby uchronić książki w czasie deszczu.
  7. Niezbędne są liczne kieszonki.
  8. Solidne rączki/ szelki nieurywające się to podstawowa jego cecha. Powinny one być regulowane, aby plecak nie leżał dziecku na karku ani nie obijał się o pupę. Regulacja musi być łatwa w obsłudze, aby dziecko mogło samo dostosować długość szelek w zależności od potrzeby.
  9. Cena – jak najbardziej przystępna.

Pamiętaj! Warto nauczyć dziecko równomiernie rozkładać ciężar tornistra. Przy plecach układajmy cięższe książki i zeszyty. Natomiast w kieszeniach z przodu powinny znajdować się lżejsze przedmioty.