Akcesoria do darta
Jakie akcesoria do darta się sprawdzają?
Na pierwszy rzut oka dart łatwo jest postrzegać jako zwykłą grę w barach i pubach lub bardziej hobby/grę planszową niż prawdziwy sport. Ale czy rzutki to sport? Tak. Rzutki to sport. Anglia, Stany Zjednoczone, Irlandia, Szkocja, Holandia, Niemcy i Belgia uznały rzutki za oficjalną dyscyplinę sportową. Poznaj akcesoria do darta, które pomogą uprawiać tę dyscyplinę sportu.
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Dart – podstawą są rzutki
Chociaż dart oczywiście można traktować jako hobby (jak zresztą większość dyscyplin sportowych), rzutki wymagają od graczy przede wszystkim celności i rywalizacji na wysokim poziomie. Dart to nie tylko tarcza i rzutki – to szereg innych akcesoriów, w które warto się zaopatrzyć przed zainstalowaniem tarczy na ścianie. Najważniejsze jednak pozostają rzutki, szczególnie te ze stalową końcówką, przeznaczone do rzucania w tarczę sizalową. Jakie akcesoria do darta się sprawdzają?
Co sprawia, że rzutki są sportem?
Jednym z głównych powodów, dla których ludzie kwestionują autentyczność rzutek jako sportu, jest prostota.
Każdy przeciętny człowiek może wziąć rzutkę do ręki i rzucić nią w tarczę. Na tym poziomie wymaga to minimalnego wysiłku fizycznego i możesz często uderzać w planszę, bez większego zmęczenia, a to właśnie zmęczenie kojarzy się nam zwykle ze sportem.
Każdy, kto próbował grać, chociaż z minimalnym zaangażowaniem prawdopodobnie rozumie, że trafienie w dziesiątkę lub nawet w zamierzony cel jest znacznie trudniejsze, niż się wydaje.
Stojąc w regulaminowym odstępie 2,37 m od tarczy i rzucając rzutką, która dla niewytrenowanej ręki nie wydaje się być dobrze wyważona, jest to całkiem spore osiągnięcie – często rzutka do darta nawet nie wbija się w tarczę, a co dopiero mówić o zamierzonym celu.
Z biegiem czasu Twoja celność na pewno się poprawi, poziom umiejętności jest ściśle związany z rozwijaniem ich poprzez praktykę.
Organizacje sportowe związane z dart
Istnieją dwie główne organizacje z branży rzutek – British Darts Organization (BDO) i Professional Darts Corporation (PDC). Dla organizacji amatorskich najważniejsza jest American Darts Organization (ADO).
Posiadanie tego rodzaju systemu i organizacja, do której należą gracze, jest znakiem rozpoznawczym każdego profesjonalnego sportu. Rzutki zdecydowanie dysponują zasobami „prawdziwego sportu”.
Kto określa oficjalne zasady darta?
Chociaż każda organizacja ma swój własny zestaw reguł, podstawowe zarysy są takie same.
Te oficjalne zasady PDC zostały wydane przez Darts Regulation Authority (DRA). Jest to organizacja non-profit w Wielkiej Brytanii, której jedynym celem jest zapewnianie, aktualizowanie i regulowanie zasad rzutek. Organizacja jeszcze w 2019 r. dokonała przeglądu i zaktualizowała zbiór przepisów, aby poprawić wizerunek i profil sportu.
BDO posiada własny zbiór przepisów, który jest podzielony na 2 części, czyli reguły gry i zasady turnieju.
Dart – coraz większa popularność
Odkąd dart został oficjalnie uznany za sport, szybko zyskał popularność. Po raz pierwszy dart trafił do telewizji w latach 30. XX wieku (do ograniczonej publiczności), w latach 70. większość krajów zaczęła uznawać oficjalne zasady, a wokół niej powstawały organizacje.
Warto podkreślić, że stawka w mistrzostwach darta jest wysoka – zwycięzca PDC 2019 wygrał aż 500 000 euro.
Jakie akcesoria do darta się sprawdzają?
Akcesoria do gry w darta to nie tylko rzutki i tarcza – chociaż rzutkom należy poświęcić najwięcej uwagi. Akcesoria do darta to także wszelkiego rodzaju ochraniacze na ścianę, ochraniacze na podłogę, czy etui na sprzęt do darta.
Akcesoria do darta – rzutki:
- softip – rzutki z miękką, plastikową końcówką – przeznaczone do użytku przy tarczach elektronicznych
- steelltip – rzutki z ostrą, metalową końcówką – przeznaczone są do gry na tarczach sizalowych
Profesjonalna rzutka do gry w Darta jest całkowicie rozbieralna i składa się z 4 podstawowych elementów:
- Tip (grot). Groty stalowe są przeznaczone do tarcz sizalowych, natomiast groty plastikowe do tarcz elektronicznych.
- Barrel(a) (beczka). Beczka to miejsce, za który trzyma się lotkę w czasie rzutu. Ten element lotki ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o wygodę rzutu. Mają za zadanie zapewnić stabilność chwytu.
- Shaft (nasadka). Pełni rolę dociążającą, nadaje stabilność w czasie lotu.
- Piórko. Dzięki piórkom lotka jest stabilizowana w czasie lotu.
Rzutki do darta – rodzaje
Możemy wskazać kilka rodzajów rzutek, które są przez zawodników wybierane najczęściej:
- rzutki do darta: mosiężne –przygotowane są ze stopu miedzi i cynku. Są lekkie i tanie, jednak wyróżniają się do niską odpornością na uszkodzenia,
- rzutki do darta: niklowe – śmiało można stwierdzić, iż są to jedne z najlepszych lotek przeznaczonych dla amatorów. Ich cena nadal nie jest bowiem wysoka, wyróżniają się ponadto niewielką wagą, a do tego są wytrzymałe,
- rzutki do darta: wolframowe – zdecydowanie najcięższe lotki ze wszystkich wymienionych, dlatego też wykorzystywane są przede wszystkim do tarcz sizalowych.
Etui do lotek dart
Etui do lotek dart spełniają różne funkcje. Są to na przykład małe etui darterskie, które idealnie nadają się na turniej. Możesz także wybrać duże i pojemne etui do darta, w które spakujesz lotki i bardzo dużą ilość akcesoriów. Do wyboru mamy także wytrzymałe etui ze wzmacnianego materiału lub lekkie etui do darta.
Oprócz ułożenia całego sprzętu w jednym miejscu bez bałaganu, etui na lotki spełnia także funkcję ochronną.
Aby wybrać odpowiednie etui darterskie, należy odpowiedzieć na podstawowe pytania:
- ile sprzętu chcesz przechowywać w Twoim etui na rzutki
- jaki sposób zamknięcia darterskiego etui jest dla Ciebie najwygodniejszy
- jak ma wyglądać Twoje piękne etui na rzutki
Etui darterskie to także wspaniały pomysł na prezent dla znajomego zawodnika.