Boules

Boules czym są i jakie kupić?

Gra w boule zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Ta z pozoru prosta gra kulami, przywędrowała do nas z Francji, gdzie nazywana jest Pétanque. Historia gry w boule sięga czasów antycznych, kiedy do rozgrywek używano kamieni. Dopiero po pewnym czasie ich miejsce zajęły drewniane kulki. Na początku zagrywali się w nie Grecy, później zwyczaj ten przejęli Rzymianie. Jakie są zasady boules? Jakie kupić i na co zwrócić uwagę?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Zasady gry w boule

W boule można grać właściwie na każdej dość twardej powierzchni.

  • Do boule nie nadaje się: piaszczysta plaża albo grząski teren – kule w nich utkwią, a rozgrywka nie będzie mieć sensu,
  • Dobrze, aby boisko do gry w bolue było pozbawione trawy,
  • W bolule nie zagramy również na zbyt twardej powierzchni jak asfalt czy beton.

Najlepiej grać w boule na przestrzeniach otwartych i dość płaskich. Ewentualne wgłębienia nie stanowią większego problemu i mogą być dodatkowym wyzwaniem w grze, ale ważne, aby nie było ich za dużo.

Rozgrywka w boules rozpoczyna się od podziału grupy na dwa zespoły składające się z takiej samej liczby osób (najczęściej od 1 do 3 osób w każdym teamie).  Każdy zawodnik pełni inną rolę w zespole i od tej roli właśnie powinien zależeć dobór odpowiednich kul, natomiast tę zasadę stosuje się zwykle w boule zawodowym, nieamatorskim czy rozrywkowym.

W skrócie gra polega na rzucaniu kulami w stronę jednej głównej kuli-celu. Dopuszczalne jest strącanie z drogi rzuconych już przez przeciwnika kul. Wygrywa ta drużyna, której kule są najbliżej głównej kuli.

Każda kula znajdująca się bliżej głównej kuli niż najlepsza kula przeciwnika jest punktowana. W przypadku gier w trzy- lub dwuosobowych składach, w ramach jednej rozgrywki można otrzymać maksymalnie 6 punktów, natomiast podczas rozgrywek singlowych 3 punkty.

Zwycięzcy rozpoczynają następną rozgrywkę. Partia kończy się wtedy, gdy jedna drużyna (lub gracz) zbierze łącznie 13 punktów. Ze względu na zasady gry, możemy skupić się albo na umieszczaniu swoich kul jak najbliżej głównej kuli albo na wybijaniu kul przeciwnika.

Ciężar kul do gry w boules najczęściej wynosi od 0,65 do maksymalnie 0,8 kg.

Kule do gry w boule

Skoro poznaliśmy mniej więcej zasady gry w boule, pora przejść do jednej z najważniejszych kwestii w uprawianiu sportu, czyli doboru odpowiedniego sprzętu.

Na co głównie zwrócić uwagę przy zakupie kul:

  1. Materiał (np. stal węglowa albo stal nierdzewna)
  2. Twardość
  3. Wykończenie (chrom, matowy chrom, indywidualny nadruk – grawerunek)

Oraz:

  1. Wielkość (średnica w centymetrach)
  2. Masa (zwykle podawana w gramach)
  3. Producent (co jest ściśle związane z kwotą, jaką chcemy przeznaczyć na zakup kuli)

Zwykle w sportowych sklepach internetowych zakup kuli do gry w boule wiąże się z kombinacją: materiał + twardość + wykończenie. Po wybraniu modelu zwykle jesteś proszony o wybranie rozmiaru, wagi i producenta.

Niekwestionowanym liderem w produkcji kul do gry w bolue jest francuski gigant, marka OBUT, który ma ponad 85% udziału w światowym rynku boule.

Co do doboru odpowiedniej kuli dla danej osoby: przede wszystkim istnieje związek między rozmiarem dłoni a rozmiarem kuli. Kule do gry w boule powinny wygodnie mieścić się w dłoni. Czyli analogicznie: gracz o małych dłoniach powinien wybrać mniejszą kulę niż gracz o dużych dłoniach.

Największym problemem dla początkującego gracza może okazać się to, że wszystkie kule będą wydawały się mieć taki sam albo podobny rozmiar, ponieważ w rzeczywistości różnią się tylko kilkoma milimetrami. Optymalnym rozwiązaniem dla mężczyzn, jest wybór kuli o rozmiarze około 74 mm, a dla kobiet, które zwykle mają mniejsze dłonie, kuli o średnicy 71 – 72 mm.

W razie wątpliwości, czy dany rozmiar kuli jest dobry, zaleca się zmniejszanie rozmiarów, a nie zwiększanie. Warto wybrać się osobiście do sklepu i potrzymać kilka rodzajów kul. Być może masz znajomych, którzy pasjonują się boule – zapytaj ich, czy możesz zagrać chociaż jedną partię ich kulami. Na pewno bardzo pomoże Ci to w decyzji o zakupie własnego zestawu.

Waga kul do gry w boule

Waga, podobnie jak rozmiar, często jest kwestią osobistych preferencji. Większość graczy preferuje kule o masie od 680 do 720 gramów.

Nieznaczne różnice w wadze, które byłyby ważne dla zaawansowanych graczy, nie są zupełnie istotne dla amatorów, więc do pierwszego zestawu do gry w boule sugerujemy wybranie kuli, które ważą 680 gramów, a następnie nie myśl o zakupie nowych przez co najmniej rok – naucz się najpierw techniki i taktyki.

Kule do boule – materiał

Obecnie praktycznie wszystkie kule są wykonane ze stali (acier), stali nierdzewnej (inox), albo ze stali węglowej (carbon).

Zaletą kulek ze stali nierdzewnej jest to, że nie rdzewieją.

Wadą kulek ze stali nierdzewnej jest to, że nie można ich podnieść za pomocą podnośnika do kulek magnetycznych. Ponadto: kule ze stali nierdzewnej są zwykle droższe niż kule ze stali węglowej.

Kulki ze stali węglowej pozostaną wolne od rdzy, o ile będą regularnie używane. W przypadku pozostawienia ich w wilgotnych warunkach kula ze stali węglowej może wytworzyć warstwę rdzy. Jeśli przestaniesz grać na jakiś czas, możesz powstrzymać korozję kuli ze stali węglowej, przechowując je w suchym ryżu, odkurzając talkiem lub lekko pokrywając olejem lub WD-40.