Dart

Dart czym jest i jaki wybrać? Akcesoria do darta

Nowoczesne rzutki, albo raczej nowoczesny system punktowania tej gry, został wymyślony przez stolarza Briana Gamlina z Lancashire w 1896 roku. Historia darta sięga jednak znacznie wcześniejszych lat. Dart, czyli rzutki, są rozrywką militarną wywodząca się z Anglii. Ich narodziny datuje się na epokę średniowiecza – w pierwszych kilku dekadach czternastego wieku. Jaki dart wybrać? Czym się różnią tarcze sizalowe od elektronicznych? Jakie akcesoria do darta są dostępne na rynku?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Ile lat ma gra w rzutki?

Gra w rzutki ma około 700 lat, ale istnieje w tej czy innej formie od bardzo dawna. Istnieją różne wersje historii darta, ale większość badaczy zgadza się z kilkoma faktami.

Po pierwsze, rozwój rzutek jako gry powstał w Anglii w epoce średniowiecza w 1300 roku.

Drugim faktem, na który wskazuje większość relacji historycznych, jest to, że dart był rozrywką militarną – między bitwami znudzeni żołnierze siedzieli w okopach i rywalizowali, rzucając włóczniami i innymi ostrymi przedmiotami w dno odwróconych beczek z winem. Dowódcy zachęcali żołnierzy do brania udziału w tych rozgrywkach, ponieważ był to skuteczny sposób na ćwiczenie ich celu i umiejętności rzucania.

Dart – słoje na pniu drzew jako pierwsze pola punktowe

Oczywiście, gdy rozrywka rozprzestrzeniła się wśród szeregowców, zaczęli z większą zaciętością rywalizować, próbując udowodnić  swoją celność. Po jakimś czasie przeszli od uderzania w dno odwróconych beczek po winie do wykorzystywania jako celu pni drzew o przekroju poprzecznym.

W tym momencie gra zaczęła wymuszać konsolidację spójnego zestawu reguł, a naturalna struktura pnia drzewa pozwoliła zawodnikom na dalsze demonstrowanie swoich umiejętności.

Jak wiadomo, pnie drzew mają własne pierścienie wzrostu, a pęknięcia promieniowe stanowiły pierwszy szablon dla sekcji, które ostatecznie pojawiły się na współczesnych tarczach do gry w dart.

Rzutki zmieniały się stopniowo przez setki lat, aż do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to zaczęły zbliżać się do gry, którą wszyscy dzisiaj znamy i kochamy.

Po krótkim wstępie historycznym przyjrzyjmy się z bliska rodzajom tarcz do gry w darta i oczywiście strzałkom używanym do rzucania do celu – czyli akcesoriom.

Nowoczesny dart – tarcza sizalowa i elektroniczna. Jakie akcesoria do darta wybrać?

Dart to najprościej rzecz ujmując, gra polegająca na rzucaniu w tablicę rzutką/lotką. Pojedyncza rozgrywka, inaczej nazywana „leg” jest pojedynkiem między dwoma zawodnikami, którzy na przemian wykonują trzy rzuty do tarczy. Wygrywa zawodnik, który pierwszy osiągnie założoną liczbę punktów, zazwyczaj 301 lub 501, przy czym punkty „odlicza się od tyłu” od np. 501 aż do 0.

Dart jest zarówno profesjonalnym sportem, jak również tradycyjną lokalową rozrywką, bardzo popularną w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych oraz w wielu innych krajach.

Na rynku wyróżniamy dwa rodzaje tarcz do gry w dart:

 • tarcze sizalowe – wykonane z bardzo trwałego włókna sizalowego – wymagają samodzielnego liczenia punktów, ale są znacznie bardziej trwałe i ciche- idealne zarówno do zabawy, jak i profesjonalnej gry. Do tych tarcz rzucamy lotkami steeltip – z ostrą, metalową końcówką/grotem
 • tarcze elektroniczne – wyposażone są w elektronikę, która automatycznie nalicza punkty – świetne do zabawy, jednak są dość głośne (uderzenia lotki o tarczę + odgłosy dźwiękowe). Do tych tarcz rzucamy lotkami softip – z miękką, plastikową końcówką/grotem

Obydwa rodzaje tarcz do dart skierowane są do różnej grupy odbiorców. Jedni będą cenić niski poziom hałasu i grę na sprzęcie używanym na mistrzostwach świata, czyli tarczę sizalową.

Inni natomiast chwalą komputerowe liczenie punktów oraz efekty świetlne i dźwiękowe, które są w stanie im zapewnić tarcze elektroniczne.

Sizalowa tarcza do dart – na co zwrócić uwagę:

 • gęstość ułożenia i rodzaj sizalu
 • rodzaj pająka (materiał, przekrój, grubość i sposób mocowania)
 • jakość wykończenia
 • marketing (np. czy dana tarcza jest wykorzystywana na turniejach)

Elektroniczna tarcza do dart – na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie:

 • jakość wykonania (łączenia, jakość plastiku, wykonanie mechanizmów i czujników)
 • czy poszczególne elementy maja możliwość wymiany w razie uszkodzenia

Akcesoria do darta – jakie wybrać?

Akcesoria do darta różnią się w zależności od tego, jaką tarczę do gry wybraliśmy. Innych rzutek wymaga tarcza sizalowa, natomiast zupełnie innych tarcza elektroniczna do gry w dart.

Akcesoria do darta – rzutki:

 • steelltip – rzutki z ostrą, metalową końcówką – przeznaczone są do gry na tarczach sizalowych
 • softip – rzutki z miękką, plastikową końcówką – przeznaczone do użytku przy tarczach elektronicznych

Inne akcesoria do gry w darta:

 • Opona ochrona / ring – jest to akcesorium do tarcz sizalowych, w które zdecydowanie warto zainwestować, gdyż ochroni ono ścianę przed zniszczeniem przez niecelnie rzucone lotki;
 • Mata lub deska darterska – zabezpieczenie podłogi. Nietrafiona lotka lub odbita od tarczy najczęściej spadnie ostrym grotem w dół, co może powodować uszkodzenie niezabezpieczonej podłogi – bardzo przydatne;
 • Oświetlenie – oświetlenie ma kluczowy wpływ na postrzeganie pól punktowych z linii rzutu.