Materace

Przepis na wygodny sen

Łóżko i materac to meble, które zapewniają nocny odpoczynek. Aby jednak był on jednak komfortowy, konieczne jest dobranie odpowiednich elementów wyposażenia sypialni. Nie inaczej jest w przypadku sypialni dzieci. Wybór materaca dla dziecka nie jest jednak łatwy, ponieważ jego kręgosłup cały czas się kształtuje i rozwija. Oznacza to, że źle dobrany materac może za skutkować wadami postawy, bezsennością czy niewyspaniem. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór materacy do łóżek dziecięcych. Oferujemy zróżnicowane modele, które pozwolą na zdrowy sen najmłodszych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rodzaje materaców dla dzieci

Do dziecięcego łóżka można wybrać kilka rodzajów materacy. To, jakie będą wymiary materaca, zależy od wielkości ramy łóżka. Materace dla dziecka najczęściej mają szerokość 70-80 cm. W takich wymiarach znajdziemy:

  • Materace z wypełnieniem z pianki i kokosa lub gryki – tego typu materace cechują się dość dobrą twardością, dzięki czemu dopasowują się do kręgosłupa dziecka; trzeba jednak pamiętać, że dość szybko pojawiają się w nim kurz, zanieczyszczenia, baterie, a nawet robaki; materace z gryki, pianki i kokosa nie są więc szczególnie polecane przez rodziców; można stosować je jedynie jako rozwiązanie krótkotrwałe i materac planuje się zmienić szybko;
  • Materac bonelowy – są to tradycyjne materace ze sprężynami; rodzice doceniają je za twardość oraz atrakcyjną cenę; nadają się one do łóżek starszych dzieci, które okres największego wzrostu mają już za sobą; dobrze tez posłużą w łóżkach młodzieży; w przypadku materacy bonelowych może pojawić się problem twardych sprężyn, który uniemożliwi dziecko zmienianie pozycji w czasie sny i powrót materaca do pierwotnej pozycji, kiedy dziecko będzie się wiercić;
  • Materac lateksowy – to obecnie najczęściej wybierany typ materacu dziecięcego; jego zaletami jest antyalergiczność i antybakteryjność, a także dobra elastyczność przepuszczalność powietrza; wadą tego typu materaca jest to, że stosunkowo ciężko znaleźć jest ten wykonany z naturalnego lateksu; zwykle w sklepach dostępne są materace z syntetycznego lateksu; te nie są odporne na wilgoć oraz pleśń, gorzej też dopasowują się do kręgosłupa;
  • Materac piankowy – to rozbudowany działa materacy dla dzieci; znajdziemy w nim te wypełnione pianką poliuretanową, ekologiczną, wysokoelastyczną czy termoelastyczną; najczęstsze są te pierwsze; cena materacy piankowych rośnie wraz z pozostałymi właściwościami; materace piankowe to te polecane do pokojów dziecięcych.

Bezpieczny materac dla dziecka

Rodzicom powinno zależeć przede wszystkim na tym, aby kupić dla dziecka materac bezpieczny. Chcąc dokonać takiego zakupu, należy sprawdzić, czy produkt posiada atesty, certyfikaty oraz pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.  Ważne jest również, aby materac dla dziecka miał certyfikat Oeko- Tex Standard 100. Wydawany jest on przez Instytut Włókiennictwa i potwierdza, że materac jest wolny od substancji szkodliwych takich jak pestycydy, chlorofenole, formaldehydy czy barwniki alergizujące.

Oprócz bezpieczeństwa samego materaca zwróćmy uwagę na materiał wykonania pokrowca. To on ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Dla najmłodszych należy wybierać materacy z pokrowcem antybakteryjnym, który można ściągnąć i wyprać w pralce. Dobrym rozwiązaniem jest również wodoodporna mata na pokrowiec.

Jakie wymiary powinien mieć materac dla dziecka?

Rozmiar materaca dla dziecka należy dopasować do wymiarów łóżka. Materace dziecięce są dostępne w rozmiarach 120×60 oraz 140×70 cm. Jeśli dziecko nie mieści się na takich materacach, to należy mu kupić już ten dorosły. Warto pamiętać, że dziecko powinno mieć materac dłuższy co najmniej o 20 cm od swojego wzrostu.

Jaką grubość powinien mieć materac dla dziecka?

Materace dziecięce różnią się grubością od tych dla dorosłych. W przypadku osób dorosłych najpopularniejszym wyborem są materace o grubości 20 cm, dla dzieci tworzy się te, których grubość wynosi 10 cm.

Twardość materaca dla dzieci

Poszczególne rodzaje materacy różnią się od siebie trwałością. Jest to jeden z najważniejszych parametrów. Jego analizy nie można zaniechać w procesie zakupowym. Jeszcze do niedawna uważano, że materace dla dzieci i niemowlaków powinny być twarde. Dziś specjaliści są zgodni co do tego, że najlepszy materac dla dziecka to ten średniotwardy. Stopień twardości materaca dziecięcego powinien być równie uzależniony od wagi dziecka. Jeśli waga dziecka jest mała, można wybierać popularne i tanie materace piankowe, na późniejszym etapie rozwoju lepiej wybierać materace z lepszej jakości tworzyw.

Na co zwrócić uwagę kupując materac dla dziecka?

Szukając idealnego produktu dla dziecka, należy skupić się na tym, aby materac był wygodny i zdrowy dla kręgosłupa malucha. Dobrze jest też wybierać modele łatwe w czyszczeniu, hipoalergiczne, które nie przyciągają kurzu i roztoczy. Materace dla najmłodszych nie powinny zawierać również toksycznych substancji. W pokojach dla dzieci dobrze sprawdzają się też produkty ekologiczne, przyjazne środowisku. Dokładnie takie znajdziesz w naszym sklepie.