Pokój dziecka

Domowe wnętrza dla dzieci

Dziecięca wyobraźnia nie ma granic, aby ją rozwijać, rodzice często sięgają po nowoczesne i specjalistyczne zabawki, ale pozytywnie na kreatywność wpływa również wystrój i aranżacja pokoju dziecka. Warto o tym pamiętać i przyjrzeć się dokładnie zasadom urządzenie pokoju dziecięcego. Warto zadać nie tylko o dobór odpowiednich sprzętów, ale i dekoracje oraz akcesoria, które nadadzą wnętrzu klimatu. Nie zapominajmy także o tym, że pokój powinien być bezpieczny dla malucha. Jednym słowem pokój dziecka musi bawić, uczyć i budować poczucie bezpieczeństwa. Jak stworzyć takie wnętrze? Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz wszystko, co potrzebne do zaaranżowania przestrzeni dla dziecka.

Wyświetlanie wszystkich 2 wyników

Aranżacja pokoju dla dziecka

To, jak będzie wyglądał pokój dziecka, warto uzgodnić z samym zainteresowany. Maluch będzie się cieszył, że rodzice biorą pod uwagę jego zdanie i na pewno chętnie weźmie udział w pracach. Inspiracji do urządzania pokoju dla dziecka jest bardzo wiele, wystarczy uruchomić wyobraźnią. Istnieje jednak kilka zasad, którymi zawsze warto się kierować. W pokoju dziecka najlepiej sprawdzają się jasne naturalne barwy takie jak biel, jasne różne, żółcienie, zielenie, błękity – najlepiej unikać ciemnych tonacji. Zbiór zasad obejmuje także meble dla dziecka. Powinny być one lekkie i wielofunkcyjne, w pokoju dziecka nie sprawdzą się te masywne i w ciemnych kolorach. Kolejna zasada mówi o tym, aby wnętrze było przyjazne i budziło bezpieczeństwo. W tym celu dobrze jest zajrzeć do naszego działu wyposażenie pokoju, gdzie znajdziecie dekoracje ścienne dla dziecka, dywany, lampki, pojemniki na zabawki czy zegary i budziki dla dzieci.

Strefy w pokoju dziecka

Aranżując pokój dziecka, warto w przestrzeni wyodrębnić 3 podstawowe strefy. Dzięki temu wnętrze będzie funkcjonalne i praktyczne. Pierwszą strefą jest strefa nauki. W niej powinno znaleźć się biurko lub stoliki (w przypadku mniejszych dzieci), a także tablice edukacyjne, artykuły papiernicze i inne tego typu pomoce. Kolejna to strefa zabawy. Ją trzeba dostosować do wzrostu dziecka i uzupełnić o pojemniki na zabawki, kosze i sortowniki. Na końcu jest strefa odpoczynku, gdzie nie może zabraknąć łóżka lub łóżeczka i związanych z odpoczynkiem akcesoriów.

Bezpieczny pokój dla dziecka

Pokój dziecięcy powinien być nie tylko kreatywnie zaaranżowany, ale i bezpieczny dla malucha. Nie można dopuścić do sytuacji, że znajdą się w nim meble czy inne gadżety mogące dziecku wyrządzić krzywdę. Należy pamiętać o tym, że każdy z przedmiotów musi posiadać wymagane przez prawo atesty i certyfikat.  Dobre jest też wybierać meble czy inne tego typu sprzęty wykonane z nieszkodliwych materiałów i pomalowane bezpiecznymi dla dzieci farbami. Pamiętajmy też o tym, że materiały, z których wykonane są meble do pokoju dziecięcego czy inne sprzęty powinny być łatwe w czyszczeniu. W naszym sklepie znajdziesz właśnie takie wyposażenie pokoju dziecięcego.

Pokój dziecięcy – inspiracje

Największą inspiracją do urządzenia pokoju dla dziecka są bajki i baśnie. Pokój można także zaaranżować, czerpiąc z życia codziennego. To, jak będzie on wyglądał, w dużej mierze zależy od zainteresowań malca. Jeden będzie uwielbiał kosmos, drugi pasjonowała się podwodnym światem, a trzeci uwielbiał Kubusia Puchatka.

Dostosuj pokój do możliwości i potrzeb dziecka

Pomysłów na pokój dla dziecka jest co niemiara. Wnętrze może przemienić się w piracki statek, stację kosmiczną, domek na drzewie czy zamek księżniczki. Dorośli, urządzając jednak pokoje dla dzieci, zapominają, że przede wszystkim mają one służyć tym najmłodszym. Koniecznie więc wnętrze trzeba dostosować do ich możliwości i potrzeb. Jeśli chce się, aby pokój był wygodny dla dziecka, należy dopasować wszystkie sprzęty do jego wieku i umiejętności. Zaleca się, aby dla najmłodszych zaprojektować pokój, chodząc na kolanach. Dzięki temu można sprawdzić, czy zamontowane półki na zabawki, czy książeczki będą łatwo dostępne dla dziecka.

Metraż i umiejscowienie pokoju dziecięcego

To, jak duży będzie pokój dla dziecka i w której części domu zostanie on urządzony, zależy do wieku pociechy. Dzieci w każdej grupie wiekowej mają inne potrzeby. Pokój dla niemowlaka powinien znajdować się jak najbliżej sypialni rodziców. Nastolatek będzie wolał przenieść się jak najdalej od „starych” i wybierze pomieszczenie przy wejściu do domu, w oddzielnym skrzydle domu czy na poddaszu.

W przypadku metrażu pokoje dla dziecka powinny nie być mniejsze niż 11 metrów 2. Taka wielkość świetnie sprawdza się przy pokoju dla przedszkolaka. Ten i tak większość czasu spędza wspólnie z rodzicami w kuchni czy w pokoju dzienny. W przypadku dzieci w wieku szkolnym przydać może się trochę większy metraż, szczególnie jeśli pociecha się towarzyszka i lubi zapraszać kolegów i koleżanki. W takich sytuacjach potrzebne jest dodatkowe miejsce do spania. Optymalnym rozwiązaniem jest wówczas pokój dla dziecka o metrażu 18m2.

W naszym sklepie znajdziesz produkty, które pozwolą urządzić ci pokój dziecka w każdym wieku i sprawić, że aranżowane wnętrze będzie piękne, funkcjonalne i bezpieczne. Znajdziesz u nas produkty z kategorii mebli dla dzieci, pokoju dla niemowlaka oraz wyposażenia pokoju.