Kreatywne

Czym jest kreatywność?

Kreatywność to postawa twórcza, która trzeba rozwijać u dziecka od najmłodszych lat. Można to robić na różne sposoby. Psychologowie i specjaliści od rozwoju dziecka odpowiadają wiele zabaw i metod, które pozwalają budować u najmłodszych myślenie kreatywne. Jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod jest odwiedzenie naszego działu książki dla dzieci kreatywne. Rodzice znajdą tu książeczki, które pobudzą wyobraźni i zachęcą do zabawy oraz aktywności.

Wyświetlanie wszystkich 2 wyników

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Kolorowa edukacja. Czołgi

Kreatywność u dziecka

Myślenie kreatywne to umiejętność coraz bardziej ceniona w świecie. Pomaga ono rodzić się z każdym zadaniem i znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Kreatywnymi jednak nikt się nie rodzi. Psychologowie podkreślają, że kreatywne i pomysłowe dziecko należy sobie wychować. A proces ćwiczenie kreatywnego myślenia należy rozpocząć jak najszybciej. Jedną z najskuteczniejszych metod nauki jest tworzenie dobrych nawyków i ich regularne powtarzanie. Pozwali to rozwinąć w dziecku drzemiący potencjał. Dzięki temu dziecko będzie w stanie tworzyć nowe idee, wyrażać myśli w nieszablonowy sposób tworzyć coś z niczego, organizować, rozwiązywać, wymyślać zabawy, skuteczniej porozumiewać się z ludźmi i to bez wskazania sposobu przez dorosłego.

Jak wspierać kreatywne dziecko?

Budowanie kreatywności u dziecka powinna zacząć się jak najwcześniej. Aby nauka była skuteczna, maluchowi trzeba stworzyć odpowiednie warunki oraz angażować w różnego rodzaju działalność. Zaleca się, aby w pokoju kreatywnego dziecka jak najmniej miejsca przeznaczyć na tradycyjne zabawki, a wolną przestrzeń przeznaczyć na małe laboratorium, galerię prac plastycznych, kącik do eksperymentów kulinarnych itd.

Jak wychować pomysłowe dziecko?

Zasady, które warto stosować w wychowaniu dziecka to:

  • Dawanie przestrzeni do wyrażania siebie i korzystania z własnej wyobraźni – danie od małego nieograniczonych możliwości działania i realizowania pomysłów sprawi, że dziecko taką samą postawę będzie przyjmować w dorosłym życiu;
  • Pokazywanie, że zdobywanie wiedzy jest świetną zabawą – maluch nie powinien postrzegać zdobywania wiedzy jako uciążliwego obowiązku i ciężkiej pracy; takie skojarzenia sprawią, że o nauce będzie myślała z niechęcią; o wiele lepiej jest zamienić edukację wieczną przygodę, fascynujące odkrywanie świata i ciekawe zajęcie; w tym celu sięgnąć można po wiele pomocy np. kreatywne książeczki, które dostępne są w naszym sklepie;
  • Jasne i konkretne przekazywanie pozytywnych komunikatów – dobór słów i forma przekazy ma bardzo duży wpływ na kształtowanie umiejętności językowych oraz psychiki dziecka; rodzic powinien pamiętać, że badania naukowe potwierdzają, że ludzki mózg nie odczytuje słowa nie, stąd też najskuteczniejsze jest stawianie na pozytywny przekaz; oznacza to, że należy dokładnie nazywać czynności i określać ich zakres, unikać negatywnych form;
  • Stawianie na kulturę i sztukę – kreatywne dziecko powinno od małego uczestniczyć w życiu kulturalnym; obcowanie ze sztuką u najmłodszych kształtuje poczucie gustu i wrażliwość na piękno; rodzice nie powinni się obawiać wypraw z dzieckiem do teatru, kina, muzeum. Na koncert; w ten sposób można nauczyć dziecka atrakcyjnego sposób spędzania czasu wolnego i naturalnej radości z życia.

Kreatywność a książki

Nieodłącznym elementem budowania kreatywności u dziecka są książki. Nie tylko pobudzają one wyobraźnia i uczą abstrakcyjnego myślenia, ale i są świetnym narzędziem nauki poprzez zabawę.  Przypadku najmłodszych najlepiej sięgnąć po kreatywne książki dla dzieci. Są one na dedykowane dzieciom od 3 roku życia, ale ich przekaz jest na tyle interesujący, że można je kupować również młodszym dzieciom.  W dziale kreatywne książki dla dzieci znaleźć można takie propozycje jak: kolorowanki, szablony do rysowania, książeczki edukacyjne i kreatywne, pamiętniki. Ich zadaniem jest przekazywać wiedze o otaczającym świecie, ćwiczyć wyobraźnie i rozbudzać kreatywność, budować świadomość językową, uczyć empatię i wrażliwość. W kreatywnych książkach dla dzieci można znaleźć ciekawe zadania, które wychodzą poza schemat, wyróżniają się oryginalną formą i są interaktywne. Uwagę malucha przyciągać będą wycinanki, naklejanki, kolorowanki, gry, łamigłówki itp.

Kiedy sięgać po książeczki kreatywne?

W naszym sklepie można kupić książeczki edukacyjne czy kolorowanki dla dzieci od 2 roku życia. Każda z publikacji oznaczona jest dokładnym oznaczeniem wiekowym. Warto się nim kierować i dobierać książeczki o wieku i stopnia rozwoju dziecka. W ten sposób zyska się pewność, że zadania zawarte w publikacji będą na miarę możliwości malucha – nie będą dla niego za trudne, ani za łatwe.

Specjaliści zalecają, aby największy nacisk na budowanie kreatywności postawić między 5-6 rokiem życia. To w tym czasie dochodzi do największego stymulowania rozwoju wrodzonej inwencji, ten okres w życiu decyduje w największym stopniu, czy będzie się miało chęć do tworzenia, czy też nie. Warto pamiętać, że w tym też okresie dzieci uczą się zadawać pytania, patrzeć na otaczającą rzeczywistość z różnych perspektyw, uczą się kreować i wdrażać własne inwencje.