Lektury

Co daje czytanie lektur szkolnych?

Lektury wydają się koszmarem każdego ucznia. Długie, nudne, napisane archaicznym językiem, pozbawione ciekawej fabuły. Uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak i szkół średnich unikają ich jak ognia. Okazuje się jednak, że czytanie lektur nie jest takie straszne, jak je malują. Niektóre pozycje z kanonu lektur są wprost uwielbiane przez uczniów. Ciekawe lektury znaleźć można na każdym etapie edukacji. Wystarczy wspomnieć tylko Akademię Pana Kleksa, Małego Księcia, Pana Tadeusza, Dziady, Kamienie na szaniec, Lalkę, Wesele czy Mistrza i Małgorzatę. Wszystkie te lektury można zakupić w naszym sklepie.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym są lektury szkolne?

Mówiąc o lekturach, trzeba pamiętać, że są one zebrane w tzw. kanon. Kanon lektur szkolnych to nic innego jest zespół różnych tekstów kultury, które mają pokazać młodzieży szkolnej podstawowe i fundamentalne cechy danej epoki historycznej, a także przybliżyć dany gatunek literacki. To stąd w kanonie lektur znajdują się teksty zarówno współczesne, jak i te pamiętające odleglejsze czasy. Traktują one o starożytności, epoce romantyzmu, pozytywizmu, nowoczesności. Kanon lektur obejmuje utwory pisane zarówno prozą, jak i wierszem.

Dlaczego warto czytać lektury szkolne?

Z pokolenia na pokolenie utrwala się wśród szkolnej młodzieży mit, że lektury szkolne to zło konieczne. Nudne, długie, nieciekawe, odstające od czasów współczesnych. Wielu uczniów rezygnuje z ich czytania, nie zadając sobie nawet trudno otworzenia książki. Przeczytanie lektury zastępują obejrzeniem jej ekranizacji czy zapoznawanie się ze streszczeniem/opracowaniem. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, a skutki takich działań widocznie mogą być dopiero w dorosłym życiu. To wtedy – często w sytuacjach towarzyskich czy zawodowych – wychodzi brak znajomości książek, które powinien znać każdy wykształcony człowiek. Brak orientacji w temacie będzie oznaczał, że trudno będzie prowadzić dyskusję, w której pojawia się odniesienia do symbolik dzieł, bohaterów, czasów i epok.

Wartości, których uczą lektury

Lektury to nie tylko książki inteligentnych ludzi, ale i dzieła naprawdę wartościowe. Każda z nich ma uczyć młodzież wartości takich jak: patriotyzm, uczciwość, szacunek, moralność. Są też świetnymi podręcznikami historii Polski i sposobem na edukację patriotyczną.  Edukacji patriotycznej dominują przede wszystkim lektury z okresu twórczości wielkich romantyków, którzy to doświadczyli utraty ukochanej ojczyzny. Tamte czasy przybliża takie dzieła jak Pan Tadeusz, Dziady, Kordian. Szlachetne zwyczaj i postawy godne podziwu odnaleźć można również w bardziej współczesnych działach np. lekturze Kamienie na szaniec. W książce poznajemy losy trójki młodych przyjaciół, którzy walczą własne życie, walcząc o wolność w czasie niemieckiej okupacji w trakcie II wojny światowej.

Lektury, które bawią i dają rozrywkę

W kanonie szkolnych lektur znajdują się też lektury, po które zapewniają zabawę i rozrywkę. Pozwalają przeżywać przygody, obserwować pierwsze miłości i rodzące się przyjaźnie. Takie treści zapewni kultowa książka Henryka Sienkiewicza w Pustyni i puszczy, a także uwielbiana przez dziewczynki Ania Z Zielonego Wzgórza. Wśród najmłodszych dzieci dużym zainteresowaniem cieszą się lektury: Psie, który jeździł koleją czy Dzieci z Bullerbyn. Wymienione tu tytuły lektur szkolnych nie tylko przyczyniają się do rozrywki, ale i uczą przez zabawę. Z kartek lektur młodzież szkolna może się dowiedzieć wiele o otaczającym świecie, odkryciach geograficznych, przyrodzie, życiu ludzi, zwierząt, roślin w różnych zakątkach świata. Lektury o wiele dobitniej pokazują rzeczowość i to, jak wyglądało życie w zamierzchłych czasach niż podręczniki, słowniki czy encyklopedie.

Język, którego uczą lektury

Nie jest żadną tajemnicą, że czytanie książek w tym i lektur szkolnych ma wiele zalet. Przede wszystkim czytelnictwo pozytywnie wpływa na rozwój zdolności językowych. Czytają lektury, spotkać można się z tekstami napisanymi na różne sposoby – prozą, wierszem. Dodatkowo mam się możliwość czytania dzieł napisanych piękną i poprawną polszczyzną. Dzięki temu można nauczyć się prawidłowej wymowy, poprawnej budowy zdań, przyswoić pisownię trudnych wyrazów, a także poszerzyć zasób swojego słownictwa.

Wyobraźnia, która rozwijają lektury

Lektury szklone tak jak i inne książki niezwykle rozwijają wyobraźnie. Podczas czytania jest ona o wiele bardziej pobudzona niż w czasie oglądania filmów czy słuchania audiobooków. Pracując na wysokich obrotach mózg, może odgrywać sceny, o których się aktualnie czyta. Rozwój wyobraźni oraz budowanie kreatywność to natomiast niezwykle istotne rzeczy. Kreatywność i wyobraźnia to podstawa w dorosłym życiu – przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Lektury, które dostępne są w naszym sklepie to działa największych polskich i zagranicznych literatów. Oferujemy książki, które znajdują się w kanonie lektur szkoły podstawowej oraz szkół średnich. Dostępne są one w atrakcyjnych cenach. W naszym sklepie można zakupić zarówno wydania kolekcjonerskie lektur szkolnych, jak i lektury szkolne w miękkiej oprawie. Idealnym dodatkiem będzie zakupienie opracowań i streszczeń do lektur, które również proponujemy w kategorii podręczniki szkolne.