Encyklopedie

Internet XX wieku

Jeszcze do niedawna encyklopedie były podstawowym źródłem wiedzy o świecie. Wiedzą o tym wszyscy, których okres edukacji szkolnej przypadła na czas bez powszechnego dostępu do Internetu. To w encyklopediach szukało się informacji pomagających odrobić zadania domowe czy przygotować do lekcji, sprawdziany, kartkówki. Dziś wiedzę, którą gromadzą encyklopedie, bez problemu można znaleźć w Internecie. Czy warto więc inwestować w encyklopedie?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym jest encyklopedia?

Encyklopedia to kompendium wiedzy, które zapisane jest w formie zbioru artykułów hasłowych, złożonych z haseł (inaczej słów kluczowych) i tekstów, które je objaśniają i przybliżają. W encyklopediach hasła ułożone są w porządku logicznym. Zazwyczaj stosuje się ułożenie alfabetyczne, co ma ułatwić szybkie odnalezienie poszukiwanego hasła.

Pierwsze encyklopedie powstały w XVIII wieku. Za ojca encyklopedii uważa się Johna Harrisa, który w 1704 roku opublikowała Lexicon technicum. Warto jednak odnotować, że we wcześniejszych wiekach pojawiały się książki, które można uznać za prekursora współczesnych encyklopedii. Za najstarszą uważa się Disciplinarum libri IX z ok. 50 p.n.e.

Znane encyklopedie

Przez wieki encyklopedie uchodziły za najważniejsze książki. O tym, aby je zakupić, marzyło wielu. Niektóre wydania i rodzaje encyklopedii zyskały status kultowych. Za taką uważa się pierwszą francuską encyklopedię powszechną: Encyclopédie, której edytorami byli Jean d’Alembert i Denis Diderot. Encyklopedia ta została ukończona w 1772 roku. Liczyła ona 28 tomów, 71818 artykułów i 2885 ilustracji. Jej współautorzy są często nazywani kręgiem francuskich encyklopedystów, z których wielu zostało później współorganizatorami Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Inną znaną encyklopedię jest Encyclopaedia Britannica, której pierwsze trzytomowe wydanie opublikowano w latach 1768-1771. W 2004 pełna wersja Encyklopedii Britannica zawierała ok. 120 tysięcy artykułów, liczących razem około 44 milionów słów. Obecnie jest największym na świecie tego rodzaju wydawnictwem, liczącym 32 tomy (17 Macromedii, 12 Micropaedii, 1 Propaedii i 2 Indeksu). Na uwagę zasługuje też niemieckojęzyczna Brockhaus oraz polskie encyklopedie PWN.

Rodzaje encyklopedii

W naszym sklepie internetowym zakupić można różnego rodzaju encyklopedie. Oferujemy szeroki wybór encyklopedii uniwersalnych, tematycznych i leksykonów encyklopedycznych. Nasze propozycje to zarówno encyklopedie stworzone przez zespoły najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki, jak i kolorowane i ilustrowane encyklopedie dla dzieci. W zakresie tych pierwszych proponujemy encyklopedie wydawane przez renomowany wydawnictwa np. Wydawnictwo Naukowe PWN. Są one kompendium wiedzy o różnych dziedzinach życia i zjawiskach. Pięknie wydane i oprawione mogą być eleganckim i gustownym prezentem dla szefa, na zakończenie studiów czy do nowego mieszkania.

Młodsze dzieci czy uczniowie ucieszą się natomiast z encyklopedii ilustrowanych tematycznych. W naszym sklepie zakupić można m.in. popularną serię encyklopedii dla dzieci znaną pod nazwą Pierwsza encyklopedia. Są to tematyczne publikacje mówiące np. o pojazdach, zwierzątkach. Dla starszaków przygotowaliśmy encyklopedie przybliżająca takie zagadnienia jak: układ słoneczny, świat przyrody, okres prehistoryczny i dinozaury, ekologię, dyscypliny sportowe, noblistów, historię Polski, faunę i florę, odkrycia i wynalazki, zwierzęta morskie, cuda świata, skarby architektury, ciało człowieka i wiele innych. Encyklopedie dla dzieci to publikacje pięknie wydane – kolorowe, ilustrowane, z twardą oprawą. Stanowią ciekawe wyposażenie dziecięcej biblioteki. Zainteresowanie budzą już u najmłodszych dzieci, które w pierwszej fazie oglądają obrazki, a dopiero potem przyswajają sobie informacje. Tego typu encyklopedie warto rozważyć jako pomysł na praktyczny i ciekawy prezent dla dziecka, tym bardziej że cena większości publikacji nie jest wysoka.

Czy warto kupić dziecku encyklopedię?

Chociaż dziś wielu uważa encyklopedię za przeżytek, to pedagodzy podkreślają, że jest ona cennym nabytkiem w dziecięcej biblioteczce. Dziecięca encyklopedia nie tylko jest doskonałą skarbnicą wiedzy, ale zdobywania i rozwija zainteresowania. Zawarte w niej informacje są podsumowaniem wiedzy w danej dziedzinie, a jednocześnie mają zachęcić do sięgnięcia po bardziej szczegółowe i dokładne książki. Przed zakupem encyklopedii dla dziecka nie ma się co wzbraniać. Warto jednak wybrać publikację tematyczną, które będzie odpowiadać zainteresowaniom dziecka, a także będzie dopasowana do jego wieku i stopnia rozwoju.

Encyklopedie elektroniczne

Z odwiedzin naszego sklepu zadowoleni będą też fani najnowszych technologii. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy szeroką ofertę encyklopedii multimedialnych na różnych nośnikach. Elektroniczne publikacje mogą oni kupić na tradycyjnych płytach CD, jak i nowocześniejszych pendrive. Encyklopedie multimedialne gwarantują taki sam szeroki zakres wiedzy jak te wydane papierowo.