Słowniki

Jak mówić i pisać poprawnie?

Słowniki to publikacje, które przydają się każdej osobie uczącej się bez względu na wiek i rodzaj zdobywanej wiedzy. Prędzej czy później po słownik będzie musiał sięgnąć każdy. Najczęściej do słowników zaglądają jednak uczniowie i studenci. Na szczęście dostęp do nich jest w ostatnich czasach nieograniczony. Słowniki dostępne są nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej. W naszym sklepie zakupić można słowniki dla uczniów szkoły podstawowej, obrazkowe dla najmłodszych, języków obcych, ortograficzny i wiele innych. Oferujemy zarówno standardowa publikacja, jak i mini słowiki, czyli tzw. wydania kieszonkowe.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Definicja i rodzaje słowników

Zgodnie z definicją mianem słownika można określić publikację, która jest zbiorem wyrazów ułożonych i opracowanych zgodnie z wcześniej ustaloną zasadą. Ich rolą jest objaśnianie znaczenia wyrazów i słów pod względem znaczeniowym. Trzeba jednak pamiętać, że słowniki występują w kilku typach. Wyróżnia się m.in. słowniki ogólne, czyli takie, w których znajduje się interdyscyplinarne słownictwo, słowniki mono lingwistyczne – w tym znajduje się słownictwo w jednym języku, słowniki branżowe, bilingwalne, multilingwalna, powszechne, nazw obcych, wymowy, wyrazów obcych, synonimów, ortograficzne. Niektóre ze słowików przybliżają meandry języka polskiego, inne służą do nauki języków obcych.

Jaki słownik języka polskiego wybrać?

Słownik języka polskiego to niezwykle przydatna publikacja w każdym domu. Pozwala on sprawdzić, czy pisze się i wysławia prawidłowo, zgodnie z zasadami naszego języka. Po słowniki poprawnej polszczyzny sięgać powinni nie tylko uczniowie, ale wszyscy ci, którzy pracują z językiem, a więc copywriterze, redaktorzy, korektorzy, pisarze, specjaliści od marketingu i PR. Należy również wspomnieć, że słowniki języka polskiego znajdujące się w naszej ofercie, to także znakomity pomysł na prezent. Pięknie wydana publikacja będzie nie tylko ozdabiać domową biblioteczkę, ale i stanie się praktycznym podarunkiem. Aby jednak dokonać dobrego zakupu, trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie: jaki słownik języka polskiego opłaca się kupić? W tej materii specjaliści są zgodni. Najlepszym wyborem są słowniki poprawnej polszczyzny, optymalnie wydane nakładem wydawnictwa PWN. Takie słowniki zawierają w sobie informacje z kilku innych słowników.

Czemu warto kupić słownik poprawnej polszczyzny?

Słownik poprawnej polszczyzny jest zbiorem wielu słowników. W grubym tomie można znaleźć wiele informacji, które normalnie trzeba byłoby wyszukiwać w kilku publikacjach. Słowniki poprawnej polszczyzny mogą służyć jako: słownik ortograficzny, wyrazów obcych, wymowy, nazw własnych. Uważany jest więc za ten uniwersalny, poruszający mnogość zagadnień poprawnościowych oraz minimalizujący błędy przy pisaniu i mówieniu w języku polskim.

Warto również pamiętać, że zaletą tego typu słowników jest to, że posługuje się dwupoziomową normą językową. Oznacz to, że znajdziemy w niej akceptowalne normy potoczne (użytkowe), które stosuje się w mowie, a także normę oficjalną (wzorcową), którą należy stosować w piśmie. Słownik poprawnej polszczyzny poinformuje też o łączliwości składniowej, oraz opisze rzeczywistość językową, czyli to jak się mówi. Posiadając go w domowej biblioteczce, będzie można rozstrzygnąć, co je błędem, co jest porwane, a także jakie tendencje utrzymują się w języku.

Słowniki języków obcych

W naszym sklepie kupić można nie tylko słowniki ortograficzne, synonimów czy ogólnie języka polskiego, ale także słowniki języków obcych. Najpopularniejsze to słowniki polsko-angielskie, ale oferujemy też te języka niemieckiego, francuskiego czeskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, szwedzkiego, włoskiego. Słowniki języków obcych dostępne są w wersjach pełnowymiarowych lub w wydaniu kieszonkowym. Często mini słowniki zawierają przydatne w czasie wyjazdów, wakacji i nauki rozmówki.

Publikacjami, o których warto wspomnieć, mówiąc o słownikach języków obcych, są słowniki dla dzieci. Są to ilustrowane woluminy, często obrazkowe, które mają przybliżyć najmłodszym obce języki. W naszym sklepie dużym zainteresowaniem cieszą się głównie słowniki ilustrowane polsko angielskie, angielsko-polskie dla dzieci.

Nietypowe i specjalistyczne słowniki

Jeśli pasjonujesz się ekonomią, matematyką, lubisz odczytywać znaczenie snów, interesujesz się symbolom lub religią – koniecznie odejdź nasz sklep. W kategorii słowniki przygotowaliśmy szeroki wybór tych branżowych i specjalistycznych. Dzięki temu kupisz u nas słownik patronów chrześcijańskich, słownik symboli, symbolik snów, czy słownik ekonomiczny. A to nie jedyne nietypowe publikacje w ofercie. Słownik wiedzy o języku, nazw osobowych i miejscowości, terminów literackich czy pisarzy również znajdują się na naszych półkach.

Słowniki, których nie ma w Internecie

Słowniki czy to języka polskiego, czy języków obcych wyrastają jak grzyby po deszczu. Część z nich dostępna jest nie tylko w wersji papierowej, ale i elektronicznej. Dziś bez problemu ze słowników można skorzystać w Internecie. Okazuje się jednak, że w sieci niedostępne są wszystkie słowniki. Na pewno nie znajdziemy w niej najnowszych wydań Słowników poprawnej polszczyzny z roku 2017 wydanych przez PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego. Próżno też szukać kultowych leksykonów zagranicznych.