Opracowania i streszczenia

Krótko o lekturach szkolnych

Uważane za pomoc edukacyjną dla leniwych opracowania i streszczenia to niezwykle pomocne uczniom publikacje, i to nie tylko tym leniwym. Warto po nie sięgać przed ważną kartkówką, sprawdzianem, egzaminem. Najczęściej opracowania i streszczenia lektur szkolnych dedykowane są licealistom i uczniom technikum. Mają one wspomóc przygotowania do matury.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Opracowania i streszczenia lektur szkolnych

Dla wieku uczniów jedyny kontakt z lekturami stanowią opracowania i streszczenia. Uważają oni, że przeczytanie krótkiego podsumowania, w którym znajdują się najważniejsze fakty i wydarzenia, wystarczy. Prawda jest jednak inna. Nauczyciele i pedagodzy przekonują, że czytanie lektur ma swoje (i to bardzo duże) plusy. Nie oznacza to jednak, że opracowania i streszczenia są złe i powinno się ich unikać. Oczywiście nie zastąpią one przeczytania lektury w całości, ale w niektórych przypadkach sięgniecie po nie, może okazać się bardziej efektywne. Opracowania i streszczenia przede wszystkim powinny służyć do uporządkowania wiadomości i wiedzę o lekturze, przypomnienia sobie jej najważniejszych zagadnień itp. Taka wiedza przydaje się, kiedy przychodzi test ze znajomości lektury, sprawdzian, egzamin.

Kiedy warto czytać opracowania i streszczenia lektur?

Opracowania i streszczenia lektur szkolnych to przede wszystkim obowiązkowa pomoc naukowa w trakcie przygotowywania do matury z języka polskiego. Pozwalają na szybkie przypomnienie sobie treści i najważniejszych faktów/wydarzeń z lektur przeczytanych przez cały okres liceum czy technikum. Należy jednak pamiętać, że czytanie streszczeń czy opracowań ma sens jedynie wtedy, kiedy przyczynia się do przypomnienia treści książki lub ma pozwolić na jej lepsze, dogłębniejsze poznanie i zrozumienie.

Opracowania i streszczenia: skuteczna pomoc w nauce

O tym, że wśród pomocy szkolnych warto mieść streszczania i opracowania przekonują nawet nauczyciele języka polskiego. Zachęcają oni do sięgania po tego typu publikacje:

  • Przed napisaniem wypracowania z lektury – nawet w przypadku przeczytania lektury od deski do deski nie trudno po czasie zapomnieć o szczegółach w niej zawartych detale wypadają w pamięci i mylą się ze szczegółami innych szkolnych lektur; to, dlatego przed pisaniem wypracowania, rozprawki czy charakterystyki danej postaci dobrze jest przypomnieć sobie fabule lub rys charakterologiczny bohatera; przeczytanie streszczenia pomoże też wydobyć z meandrów pamięci wątki, które w czasie czytania wydały się nieinteresujące i szybko uleciały z pamięci, do których nie przyłożyło się wagi;
  • Przed sprawdzianem ze znajomości lektury – bardzo często sprawdziany ze znajomości danej lektury są bardzo szczegółowe, pytają o detale i niuanse; podczas czytania nie nią wszystkie szczegóły zawraca się uwagę, a pochłonięci lekturą uczniowie czasem pomijając mniej istotne dla nich wątki iw wydarzenia; dlatego opracowania i streszczenia to dobre rozwiązanie, jeśli chce się wyłapać maksymalnie dużo szczegółów;
  • Przed egzaminem końcowym/maturą – opracowania i streszczenia okazują się niezbędne, jeśli przygotowuje się do sprawdzianu z całego semestru, roku czy do matury; na uwadze trzeba mieć to, że nawet jeśli lektury czytało się dokładnie, to z czasem ich treść ulatuje z pamięci, zaciera się; nie sposób jest zapamiętać dokładnie fabuły każdej książki, którą się przeczytało kilka, a nawet kilkanaście miesięcy wcześniej; w tym wypadku opracowania i streszczenia mają szybko i łatwo odświeżyć pamięć, a także uzupełnić oraz doszlifować wiedzę.

Jakie streszczenia i opracowania wybrać?

Wydawnictwa uczniom oferują zarówno streszczenia szczegółowe, jak i te w tzw. pigułce. To, po które się sięgnie, warto dostosować do sytuacji. W niektórych przypadkach wskazane będzie zapoznanie się z dłuższym opisem fabuły książki, w innym starczy tylko przypomnienie sobie najważniejszych faktów. Streszczenia i opracowania szczegółowe polecane są w przypadku, gdy fabuła lektury, poruszane w niej zagadnienia i wydarzenia są niezrozumiałe dla czytającego. Dłuższe formy pozwalają odnaleźć dokładne informacje na temat niejasnej fabuły, często też rozjaśniają najważniejsze wątki np. poprzez komentarz autora. Krótkie streszczenia lektur w tzw. pigułce to natomiast dobry wybór przed egzaminami końcowymi, kiedy uczniowi chodzi wyłącznie o przypomnienie wcześniej przeczytanych treści.

Jakie lektury są streszczane?

Najczęściej wydawane są streszczenia lektur, które czyta młodzież ostatnich klas podstawówki (dawniej gimnazjum), liceum oraz technikum. Wynika to z tego, że na tym etapie edukacji czyta się przede wszystkim grubsze i bardziej skomplikowane fabularnie działa. Często streszczenia lektur dla liceum wydawane są wraz z opracowaniem. Dzięki temu wyjaśnione są najważniejsze wątki, symbolika, alegorie, odniesienia do innych dzieł literackich, podane są też charakterystyki głównych bohaterów. Największym zainteresowaniem cieszą się streszczenia takich lektur jak Dziady, Lalka, Potom, Makbet, Syzyfowe Prace, Zemsta, Granica, Przedwiośnie, Tango. W naszym sklepie zakupić można też opracowania i streszczenia lektur, które czyta się w pierwszych klasach szkoły podstawowej.