Przedszkole

Przedszkole: czy książki i podręczniki są niezbędne?

Przygotowując wyprawę do przedszkola, należy zadbać o wiele elementów. Dziecko, które wchodzi na drogę edukacji, potrzebuje najróżniejszych materiałów, które pozwolą mu zdobywać wiedzę i nowe umiejętności. Warto pamiętać, że przedszkole wymagać będzie od swojego ucznia nie tylko materiałów plastycznych czy stroju sportowego, ale także podręczników. Rodzice przedszkolaków muszą więc zakupić pomoce dydaktyczne, ćwiczenia, karty pracy, podręczniki do zerówki czy wskazane przez przedszkole książeczki edukacyjne dla cztero – i pięciolatków. W ofercie naszego sklepu internetowego można znaleźć wszystkie niezbędne podręczniki do przedszkola, a także skompletować teczkę przedszkolaka.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Przedszkole a podręczniki: czy są one potrzebne?

Coraz większa ilość przedszkoli wymaga, aby ich wychowankowie wyposażeni byli w odpowiednie podręczniki. Lista z tymi właściwymi wręczana jest rodzicom na początku września lub już w trakcie trwania roku szkolnego. Wielu rodziców zastanawia się, czy przedszkole nie przesadza i podręczniki najmłodszym są faktycznie potrzebne.  Okazuje się, że pedagodzy i specjaliści ds. rozwoju dzieci potwierdzają sens zakupu podręczników do przedszkola. Mają one pomoc dziecku w zdobywaniu nowych umiejętności oraz pomagać kontrolować postępy rozwoju. Nie można również zapomnieć, że przedszkole to ten etap edukacji, który ma przygotować malca do nauki w szkole i wszystkich jej aspektów. Obcowanie na etapie edukacji przedszkolnej z drukowanymi materiałami dydaktycznymi przygotuje dziecko do powszechnie przyjętej w szkołach metodyki pracy oraz nauczy systematyki, regularności i estetyki w uzupełnieniu zeszytów ćwiczeń, a także odpowiedzialności za nie. Nie warto się więc migać przed zakupem podręczników przedszkolnych, a chcąc zrobić tanie zakupy, najlepiej odwiedzić nasz sklep. Oprócz książek do zerówki można u nas zakupić wszystkie niezbędne przedszkolakowi akcesoria do plecaków, przez materiały papiernicze i artystyczne, po gadżety.

Podstaw programowa przedszkola

W Polsce przedszkola i inne placówki wychowania przedszkolnego funkcjonują w oparciu o podstawę programową. Tą konstruuje oraz zatwierdza Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem jest określenie programu wychowawczego przedszkola oraz regulacje funkcjonowania dzieci i nauczycieli w przedszkolu. Należy pamiętać, że podstawę programową musi realizować każde przedszkole. Podręczniki i pomoce naukowe mają to ułatwić i usprawnić. Nic więc dziwnego, że przedszkole chętnie sięga po takie pomoce dydaktyczne jak: zeszyty ćwiczeń, karty czasu pracy, albumy i atlasy, teczki indywidualne dla dziecka, arkusze obserwacji, pomoce plastyczne. Dzięki nim możliwa jest nauka poprzez zabawę, a zajęcia przedszkolne są atrakcyjniejsze dla dzieci, a także dla samych nauczycieli.

Jakie podręczniki do przedszkola kupić?

Podstawa programowa nie określa dokładnie, jakie podręczniki należy kupić do przedszkola. Co ważne, nie warunkuje też, że wszystkie przedszkola z podręczników czy kart pracy mają korzystać. To, czy będą one potrzebne, jest więc indywidualnym wyborem placówki edukacyjnej. Niemniej jednak wydawnictwa takie jak WSiP, Wydawnictwo Szkolne PWN, Nowa Era, Zielona Sowa, Wydawnictwo Edukacyjne, MAC, Jedność, Olesiejuk, WAM, Gaudium, Wydawnictwo św. Stanisław BM, WDS Sandomierz, Aksjomat, GWO, Arson. Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola czy Pierrot przygotowały wiele propozycji pozwalających skutecznie realizować program wychowania przedszkolnego.

Najczęściej podręczniki do przedszkola przybierają formę książek składających się z tzw. kart pracy. To z nimi pracują najmłodsi, ucząc się i poznając otaczający je świat. Pedagodzy podkreślają, aby rodzice poważnie traktowali przedszkolne karty pracy i nie postrzegali ją tylko jako zwykłe kartki do kaligrafowania literek czy rysowania szlaczków. Są to niezwykle pomocne materiały dydaktyczne, które pozwalają na wszechstronny rozwój malca. Ich zadaniem jest uczyć i rozwijać logiczne myślenie, ćwiczyć małą motorykę, kreatywny wyobraźnię, a przede wszystkim w atrakcyjny sposób przekazywać wiedzę zawartą w podstawie programowej.

Jaki podręcznik do zerówki wybrać?

Nauczyciele, wybierając podręcznik do zerówki, powinny pamiętać, że przede wszystkim musi być on atrakcyjny i ciekawy dla dziecka, a także zgodny z podstawą programową. Dlatego warto wybierać książki, które są ładnie wydane, ilustrowane oraz oferują różnorodne zajęcia np. kolorowanie, przyklejanie, wycinanie, uzupełnienie obrazków czy prace na inne sposoby. Jednocześnie nauczyciele powinni być świadomi, że gotowe podręczniki do przedszkola nie zwalniają ich z kreatywności i wymyślania nowych technik pracy z dziećmi opierających się na nauce poprzez zabawę, grach, śpiewach i obcowaniu z naturą.

Darmowe podręczniki do przedszkola

Wielu rodziców zastanawia się, czy podobnie jak w przypadku szkolnych podręczniki do przedszkola również są darmowe lub dofinansowane. Ministerstwo Edukacji Narodowej sprawę stawia jednak jasno. Za książki do zerówki rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni – dofinansowania nie są planowane. Ci, którzy chcą oszczędzić, mogą wybrać zakupy w sklepie internetowym. W naszym asortymencie znajdują się tanie książki do przedszkola wszystkich znaczących wydawnictw w Polsce.