Koszulki na dokumenty

Jak chronić dokumenty domowe i firmowe?

Zarówno w domu, jak i w biurze gromadzimy całe mnóstwo dokumentów i papierów. Część z nich jest na tyle ważna, że należy je archiwizować. Niestety papier ma to do siebie, że z czasem się niszczy, dlatego należy go odpowiednio chronić. Taką ochronę zapewniają koszulki na dokumenty. Ich zadaniem jest ochrona dokumentów przed kurzem, zabrudzeniem, zalaniem, zawilgoceniem. W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór koszulek na dokumenty. Pasują one do różnego typu segregatorów i skoroszytów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Do czego potrzebne są koszulki na dokumenty?

Koszulki krystaliczne to małe, ale bardzo przydatne gadżety. Pozwalają chronić kartki papieru przed zniszczeniem, a także na ich wygodne przechowywanie w segregatorach i skoroszytach. Dzięki nim dokumentów nie trzeba dziurkować, aby włożyć do segregatora czy innego skoroszytu. Pozwala to zachować je w nienaruszonym stanie – w przypadku oryginałów niektórych dokumentów jest to bardzo ważne. Koszulki na dokumenty pozwalają też zachować porządek w archiwizowanych papierach oraz czuwać nad ich organizacją.

Koszulki na dokumenty sprawdzają się nie tylko w biurze, ale i w segregatorach dla dzieci. Pozwalają na uporządkowanie materiałów do nauki i pomocy szkolnych. Dzięki nim kartki z zadaniami czy ćwiczeniami nie podrą się i nie wypadną niepostrzeżenie ze szkolnego segregatora.

Rozmiary koszulek na dokumenty

Aby koszulki na dokumenty spełniały swoją rolę, muszą mieć odpowiedni rozmiar. Swoimi wymiarami powinny pasować do dokumentów, które mają być w nich przechowane. Najczęściej koszulki na dokumenty występują w standardowym formacie A4. Pozwalają one przechowywać kartki o tym rozmiarze. Oprócz tego producenci tego artykułu papierniczego proponują formaty A5, A3 oraz A2. W przypadku większych koszulek ochronnych na dokumenty bardzo często stosuje się perforacje. Na foliach ochronnych na dokumenty w większych rozmiarach znajdować mogą się perforacje na dłuższym lub krótszym boku.

Warto wspomnieć, że w sprzedaży znajdują się też koszulki na dokumenty B4. Te występują zazwyczaj w postaci folii ochronnych z charakterystyczną klapką. Są one niezwykle praktyczne i funkcjonalne.

Koszulki krystaliczne czy groszkowe?

Najpopularniejsze są folie ochronne na dokumenty matowe. Znane są one również pod nazwą koszulek groszkowych. Ich największą zaletą jest niska cena oraz to, że nie widać na nich odcisków palców. Jeśli poszukuje się bardziej eleganckiej ochrony na dokumenty, powinno się postawić na koszulki krystaliczne. Są one przeźroczyste, dzięki temu z dokumentem można się zapoznać bez wyjmowania go z folii ochronnej – tekst jest doskonale widoczny. Dokument w koszulkach krystalicznych można też bez problemu skanować i kserować bez wyjmowania. Tego typu koszulki na dokumenty najczęściej wybiera się do biura, na rozmaite zebrana, szkolenia itd. sprawdza się też w segregatorach uczniów.

Barwa koszulek ochronnych na dokumenty

Oprócz struktury koszulki na dokumenty różnią się też kolorem. Znaczna większość jest przezroczysta lub mleczno biała, ale w sprzedaży znajdują się też kolorowe koszulki na dokumenty. Dzięki temu papiery można segregować zgodnie z przyjętym przed siebie kodem kolorystycznym. Do takiego segregowania i przechowywania dokumentów można także wykorzystać bezbarwne koszulki na dokumenty, które wyposażone są w kolorowe indeksy lub brzegi. Koszulki z indeksami dają także możliwość zapisywania krótkiej informacji o dokumencie schowanym w folii.

Wkładanie dokumentów do koszulek

Umieszczenie dokumentów w koszulkach jest bardzo proste. W większości przypadków dokument wkłada się przez szczelinę, które znajduje się w górnej części folii. Rzadziej szczelina to wkładania kartek znajduje się na dole, ponieważ nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Wybierając takie folie ochronne, trzeba liczyć się z tym, że kartka wypadnie. Ciekawym rozwiązaniem są też koszulki na dokumenty ze szczeliną z boku. Takie modele zazwyczaj wyposażone są w dodatkowe zamykanie np. w postaci klapki.

Koszulki z klapką

Koszulki zamykane to inaczej koszulki z klapką. Są one niezwykle praktyczne. Umieszczając w nich dokumenty, zyskuje się gwarancję, że dokumenty nie wypadną. Koszulka na dokumenty może być zamykana na kilka sposobów np. na zatrzask lub suwak. Koszulki z klapką zazwyczaj występują w formatach mniejszych niż tradycyjne A4 i A5. Bez problemu można je jednak przechowywać w segregatorach o tradycyjnych wymiarach.

Koszulki poszerzane

Kiedy do jednej koszulki chce się schować duże ilości kartek lub obszerny dokument warto zainwestować koszulkę poszerzaną, inaczej nazwaną katalogową. Posiadają one harmonijkowy brzeg, który zwiększa pojemność koszulki do 20 mm. Pozwala to przechowywać grubsze dokumenty w sposób wygodny, estetyczny i bez szkody dla ich wyglądu. Największe modele pozwalają przechowywać nawet 200 kartek na raz. Z racji tego, że muszą one utrzymywać duży ciężar, są one dodatkowe wzmocnienie w czasie produkcji. Koszulki poszerzane są droższe niż te standardowe. Zazwyczaj można kupić je na sztuki.