Segregatory

Porządek w dokumentach

Chcąc zachować porządek w domowych lub firmowych papierach, warto sięgnąć po narządzie i gadżety pomocne w organizacji dokumentacji. Za podstawowy artykuł papierniczy o tej funkcji uważa się segregatory. Można je uzupełniać skoroszytami i innymi sorterami. W naszym sklepie dostępne są rozmaite segregatory, które przydarza się i młodzieży szkolnej i osobom prowadzącym firmę. Oferujemy produkty takich marek jak VauPe, Herlitz, Elba, Esselte, Leitz i wiele innych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Segregator segregatorowi nierówny

Segregatory pozwalają na uporządkowanie dokumentacji. Aby jednak segregator spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio dobrany. Wbrew pozorom wybór segregatora czy skoroszytu nie jest takie proste. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Producenci oferują segregatory dziecięce, biurowe, a także uniwersalne.

Po co potrzebny jest segregator?

Segregator pozwala na wygodne i komfortowe przechowywanie rozmaitych dokumentów. Można w nim magazynować papiery firmowe, księgowe, pomoce naukowe i inne dokumenty. Aby nie rozbić w nich charakterystycznych dziurek, dobrze jest zaopatrzyć się w koszulki na dokumenty, które również można kupić w naszym sklepie.

Jako jedną z podstawowych funkcji segregatorów wymienia się też ochronę dokumentacji przed zniszczeniem. Włożone do niego kartki nie pogną się, nie będą się kurzyć, a także bardzo łatwo je będzie odnaleźć konkretne dokumenty. Segregator pozwala na przejrzyste uporządkowanie papierów. Dodatkowo można je jasno opisać i zastosować etykiety grupujące dokumenty.

Korzystanie z segregatorów jest bardzo łatwe. Z racji ich geometrycznych kształtów akcesorium można przechowywać na półce, w szafie w pozycji stojącej. Segregator będzie stał stabilnie na regale, a jeśli znajdzie się na nim więcej niż jeden, to odnalezienie i wyciągnięcie tego właściwego nie będzie trudne. Segregatory na grzbiecie poosiadają specjalny otworów, który ułatwia ich wyciąganie.

Format segregatora

Segregatory dostępne są w różnych formatach. Wymiary należy dobrać do dokumentów, które chce się w nich przechowywać. Istotne jest również to, czy dokumenty będą przechowywane w koszulkach ochronnych, czy bez nich. Jeśli dokumenty będą wkładane do koszulek, to powinny one całkowicie mieścić się w segregatorze i nie wystawać poza niego. W innym wypadku papiery będą się nieestetycznie gnieść.

Najczęściej spotykane są segregatory A4 i A5, ale można też kupić modele mniejsze i większe. W podanych formatach występują zarówno segregatory biurowe, jak i te dla dzieci.

Szerokość grzbietu

Ważnym parametrem segregatorów jest szerokość grzbietu. Parametr ten warunkuje, ile dokumentów będzie się w stanie przechowywać. Jeśli grzbiet będzie w zbyt wąski, to liczbę magazynowanych papierów będzie trzeba organicznych. Najpopularniejsze modele mają szerokość grzbiety 2,4,7 cm. Im szerszy grzbiet, tym więcej dokumentów pomieści. Dla dzieci zazwyczaj wybiera się wąskie segregatory, ale nie jest to reguła.

Mechanizm ringowy

Na to, ile dokumentów zmieści się w segregatorze, wpływa również zastosowany mechanizm wypinania. Tutaj możliwości jest kilka. Za najbardziej popularne rozwiązanie uważa się zapięcie ringowe. Pozwala ono na wpinanie dokumentów w specjalne pierścienie, które dzielą się na te w kształcie litery D lub litery O. Ringi typu D dają możliwość wyrównywania dokumentów, przez co efekt jest bardziej estetyczny. Im większe ringi, tym więcej dokumentów zmieści się w segregatorze.

Warto również wspomnieć, że mechanizmy wpisania papierów mogą mieć 2, 3 lub 4 ringi. Ich ilość oznacza, że tyle dziurek trzeba zrobić, aby wpiąć dokument.

Mechanizm dźwigniowy

Mechanizm ringowy trzeba jakoś otwierać. Wygodnym rozwiązaniem jest mechanizm dźwigniowy. Pozwala on stworzyć ringi za pomocą specjalnej dźwigni. Dzięki temu nie będzie się szarpać z ringami, a otwieranie i wsadzenie/wyjmowanie dokumentów będzie prostsze i szybsze. Dźwignia w segregatorach pozwala też przechowywać w nim więcej kartek. Przydatną funkcjonalnością jest też tzw. dociskać. Mocuje się go na ringach, a jego zadaniem jest dociskanie dokumentów. Dzięki niemu dokumenty są lepiej przytrzymywane, co zwiększa ich bezpieczeństwo.

Funkcjonalne udogodnienia

Kiedy w domu lub w biurze trzymamy więcej niż jeden segregator, warto wybierać modele z kieszenią na etykietę. Taki gadżet spotykamy przede wszystkim w segregatorach biurowych. Na etykiecie można zapisać, jakie dokumenty przechowuje się w segregatorze. Zabezpieczona jest ona folią i łatwo widoczna. Etykietę do segregatora można bardzo łatwo wymienić na inną.

Funkcjonalnym udogodnienie nim jest również oczko brzegowe. Jest to otwór w grzbiecie, który ułatwia sięganie segregatora z półki. Oczko montowane jest też na pierwszej stronie okładki, są to tzw. oczka rado. Wykonane są z metalu i pozwalają zamknięcie segregatora, tak aby wierzchołki ringów nie przechodziły przez otwór i nie zahaczały się o metalowe wypustki.

Akcesoria do segregatorów

Segregator będzie bardziej praktyczny i funkcjonalny, jeśli zakupi się dedykowane mu akcesoria. To podstawowe do koszulki na dokumenty. Dzięki nim nie będzie trzeba dziurkować dokumentów. Przydatne stają się też przekładki, które pozwolą posegregować dokumenty w ustalonych sekcjach.