Pokój niemowlaka

Przestrzeń najlepsza dla dziecka

Przygotowania do przyjęcia nowego członka rodziny obejmują między innymi wyznaczenie miejsca, dla malucha, czyli jego pokoju. Większość rodziców decyduje się, aby maluch przez kilka pierwszych miesięcy mieszkał w ich sypialni, są jednak i tacy, którzy od razu decydują się na urządzenie pokoju dla niemowlaka. Decydując się na to ostatnie rozwiązanie, trzeba mieć na uwadze, że wnętrze powinno być odpowiednio przygotowane. Pokój dla niemowlaka powinien być wygodny i dla dziecka, i dla rodziców, ponadto przestrzeń musi być bezpieczna i przyjazna.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kiedy zacząć urządzać pokój dla niemowlaka?

Jeśli tylko ma się taka możliwość, pokój niemowlaka należy urządzić jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat.  Kiedy maluch się urodzi, rodzice nie będą mieli czasu ani ochoty na zaaranżowanie przestrzeni, będą woleli zająć się opieką nad bąbelkiem. Jednej poprawnej odpowiedzi, na to kiedy zacząć kompletować wyprawkę i urządzą pokój niemowlaka. Większość rodziców pierwsze kroki w tym zakresie podejmują ok. 6-7 miesiąca ciąży.

Kolory do pokoju niemowlaka

Pokój niemowlaka należy zacząć urządzać od wyboru kolorystyki. Zaleca się, aby ściany oraz meble do pokoju niemowlęcego były utrzymane w jasnych kolorach, które będą powiększać optycznie pomieszczenie, a jednocześnie nie będą męczyć oczu malucha. Ważne jest, aby stosować farby i inne elementy wykończeniowe atestowane, ekologiczne i bezpieczne – tylko takie nie będą szkodliwe dla dziecka.

Podstawowe wyposażenie pokoju niemowlaka

Najważniejszym meblem w pokoju niemowlaka jest łóżeczko. W nim maluch będzie spędzał najwięcej czasu. Dlatego też łóżeczka dla niemowlaka my być bezpieczne i praktyczne. Za najlepsze modele uważane są modele wykonana z litego drewna, czyli naturalnego materiału nieszkodliwego dla dzieci. Łóżeczko, aby było wygodne i funkcjonalne musi być wyposażone w dodatkowe akcesoria takie jak materac czy pojemnik na pościel. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór łóżeczek i kojców, a także akcesoria do nich np. pościele, materace, podkłady higieniczne, poduszki oraz kołderki dla niemowląt.

Drugim ważnym meblem w pokoju dziecka jest przewijak. Jest on niezwykle przydatnym sprzętem. W naszym sklepie znajdziesz przewijaki, które można położyć na ściankach łóżeczkach lub komodę z przewijakiem. Oprócz niej dobrze jest zainwestować w kosze na pieluchy oraz same pieluchy, których nigdy dość.

Kącik do karmienia w pokoju niemowlaka

W pokoju niemowlaka powinien pojawiać się także kącik do karmienia. Warto w nim postawić wygodny fotel np. bujany, korty będzie służył do karmienia niemowlaka. Najlepsze dla mam są fotel z wysokimi oparciami i podłokietnikami. Fotel musi być też wykonany z odpowiedniego materiały. Powinien być on łatwy w czyszczeniu. Karmiącej mamie przyda się także podparcie do nóg. Za takie może służyć stolik lub podnóżek. Praktycznym rozwiązaniem jest również stolik lub szafka obok fotela, na którym będzie można położyć pieluszkę, ręcznik czy śliniaczek.

Jaki powinien być pokój niemowlaka?

Pierwszy pokój dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Nie można jednak zapominać o tym, że wnętrze musi być również funkcjonalne i praktyczne. Nie powinny wymagać od rodziców częstego schylania się czy wykonywania skomplikowanych manewrów. Dużym zainteresowaniem cieszą się meble, które rosną wraz z dzieckiem. Takie modele można rozbudowywać lub demontować w zależności od potrzeb malucha. Ważne, aby meble do pokoju niemowlaka charakteryzowały się trwałością, wtedy będą mogły służyć przez dłuższy czas. Godne polecenia są meble z drewna w odcieniach od białego po ciepłe brązy. Będą one pasować do większości stylów, a ich wygląd mogą urozmaicić dodatki np. kolorowe pościele, kocyki i pieluszki, projektory dla dzieci czy maty dla najmłodszych. Projektanci wnętrz zaznaczają jednak, że w pokoju niemowlaka nie może znajdować się wiele sprzętów. Przestrzeń nie powinna być zbytnio zagracona. Dziecko potrzebuje bowiem miejsca do zabawy, a rodzice do poruszania się. Duża przestrzeń jest też bezpieczniejsza dla malucha.

Jak urządzić bezpieczny pokój dla niemowlaka?

Bezpieczeństwo to podstawowy cel, który powinien przyświecać przy urządzaniu pokoju niemowlaka. Aby je zapewnić, można zastosować wiele rozwiązań. Zaczyna się już od wyboru materiałów wykończeniowych. Muszą one posiadać atesty oraz certyfikaty ekologiczności. Na dalszym etapie warto wybierać meble dla niemowlaka z zaokrąglonymi, łagodnymi kantami. Meble nie powinny mieć również metalowych, wystających elementów. Niebezpieczeństwo dla niemowlaka mogą stanowić szklane elementy i zbyt duża ilość bibelotów i dekoracji. Pokój dla niemowlaka warto również zabezpieczyć nakładki ochronnymi na rogi mebli, zaślepkami do gniazdek elektronicznych, stoperami do okien i drzwi. Jeśli pokój niemowlaka znajduje się na drugiej lub wyższej kondygnacji domu/mieszkania to konieczne jest również zamontowane barierki zabezpieczającej na schodach.

W naszym sklepie znajdziesz wszystko, co pomoże ci zaaranżować przestrzeń przyjazną dla malucha. Oferujemy szeroki wybór łóżeczek i kojca, prześcieradełek, pościeli, poduszek i kołder, przewijaków, krzesełek do karmienia, rożków niemowlęcych, leżaczków i bujaczków, mat i podkładów higienicznych czy wag niemowlęcych.