Poduszki do spania

Na czym powinno spać dziecko?

Na wygodę snu wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiedni dobór pościeli. Pościel dla dzieci składa się z poduszki i kłody. Ta pierwsze budzi jednak wiele kontrowersji. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy wprowadzić do sypialni malucha poduszkę i jaki model będzie najlepszy. Nasz sklep oferuje szeroki wybór poduszek do spania dla najmłodszych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Poduszki do spania dla dzieci

Poduszki do spania dla dzieci budzą wiele kontrowersji. Można znaleźć wiele informacji, że poduszka to element niemile widziany w łóżeczkach dzieci. Specjaliści zalecają, aby dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie korzystały z poduszek. Powinny one spać na twardym podłożu, bez żadnej podpórki pod główką. Poduszka przede wszystkim nie powinna znajdować się w łóżeczku niemowlaka. Te nie potrwają zmieniać pozycji w trakcie snu i każdy dodatkowy przedmiot w łóżeczku stanowi dla nich niebezpieczeństwo u niesie ryzyko uduszenia.

Poduszkę do spania można wprowadzić do łóżeczka dziecka ok. 12-28 miesiąca życia, ale tylko pod warunkiem, że maluch potrafi już zmieniać pozycję i jest dzieckiem ruchliwym. Dla takich maluchów trzeba jednak wybierać poduszki płaskie i dostosowane do anatomii malucha. Poduszki dla dzieci nie mogą doprowadzać do nienaturalnego wygięcia szyi. Najlepiej sprawdzą się więc poduszki ergonomiczne, które dopasują się do kształtu i rozmiaru ciała dziecka. Poduszki ergonomiczne dla dzieci są miękkie, elastyczne i hipoalergicznych.

Jaką poduszkę do spania kupić dziecku?

Dzieci powyżej 2 roku życia bezpiecznie mogą korzystać z poduszek do spania. Przed dokonaniem zakupu warto jednak poobserwować dziecko i sprawdzić, jaka jest jego ulubiona pozycja snu. Należy pamiętać, że poduszka zawsze powinna być dopasowana do pozycji przyjmowanej w czasie nocnego odpoczynku. Jeśli maluch najczęściej sypia na brzuchu najlepiej zakupić mu płaską i miękką poduszkę. Dla dzieci wiercących się w czasie snu polec się poduszki twarde i elastyczne, a dla maluchów śpiących na boku lub na plecach poduszki anatomiczne, dopasowujące się do kształtu ciała.

Kupując poduszkę do spania dla dziecka, dobrze sprawdzić, czy nie jest ona za wysoka – na takiej dziecko będzie mogło swobodnie odpoczywać. Jeśli dziecko śpi głównie na boku, to poduszka powinna być lekko podwyższona o średniej twardości. Dzięki temu kręgosłup paluch ułoży się do linii prostej. Należy zaznaczyć, że rozmiar poduszki do spania dla dziecka musi być odpowiednio dobrany. W sypialni dziecka nie powinno być miejsca dla poduszki dla dorosłych.

Wymiary poduszki do spania dla dziecka

Pierwsze poduszki dla dziecka to te płaskie, z niewielką ilością wypełnienia. Zwykle mają one wymiary 40x60cm i wysokość od 2 do 5 cm. Na takiej poduszce spać może dziecko w wieku 1-4 lat. Warto wybrać model z przeszyciami, które podzielą ją na 2-3 części i sprawią, że wypełnienie nie będzie się przemieszczać. Pozwoli to na komfortowy sen, ponieważ ilość wypełnienia w każdej części poduszki będzie taka sama.

Dzieci w wieku przedszkolnym mogą spać na większych poduszkach. Dla nich dedykowane są modele o rozmiarach 50×60 cm oraz 50x80cm. Poduszki w wymiarach 70x80cm, czyli te standardowe uważa się za zbyt duże i zbyt puchate dla dzieci. Głowa dziecka wpada w poduchę i nie ma on możliwości swobodnego ruchy podczas snu. Chcąc zainwestować w tak dużą poduszkę do spania, koniecznie należy wybrać modele regulowany. Pozwala on na regulowanie wypełnienia i samodzielnie wybranie optymalnej wysokości.

Dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatki mogą sięgać po poduszki do spania z działu dorosłych. Są one same w stanie określić wielkości puchatość poduszki. Bez problemu mogą one spać na poduszkach 50×80 cm czy 70×80 cm.

Należy pamiętać, że dobrze dobrana poduszka to taka, na której układa się jedynie główka malucha, bez ramion. Taka zapewnia naturalne ułożenie kręgosłupa, a przez to niweluje powstawanie wad postawy.

Materiał wypełnienia poduszki do spania

Materiał wypełnienia poduszki wpływa na jej twardość oraz użyteczność. Miękkie poduszki do spania to te, które wypełnione są jedwabiem lub mikrowłoknami poliestrowymi. W miękkich poduszkach dla dzieci znajdziemy również puch. Sprawia on, że poduszka jest lekka. Jeśli puch połączy się z piórami, czyli pierzem, stanie się ona twardsza i cięższą. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno puch, jak i pierze nie są zalecane. Poduszki z takim wypełnieniem mogą powodować alergie i uczulenia, a także być za miękkie dla dzieci.

W przypadku poduszek dla dzieci warto pomyśleć o modelach hipoalergicznych. Są one odporne na rozwój pleśni, grzybów i roztoczy. Poduszki hipoalergiczne stają się koniecznością, jeśli dziecko jest alergikiem lub astmatykiem. Hipoalergiczne wypełnienie zapewnia jedwab lub pianka visco. Niektóre poduszki dla dzieci są dodatkowo nasączone substancją ActiFard, który wykazuje zdolność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, wilgoci, a także przeciwdziała rozwojowi mikroorganizmów.

Popularnym wypełnieniem poduszek dla dzieci są kulki poliestrowe, które nadają sprężystości i lekkości. Właściwości kulek są podobne do puchu, a do tego tworzywo nie zbryla się i gwarantuje dobrą przepuszczalną powietrza.