Pościel dla niemowląt

Pod czym powinno spać dziecko?

Pierwsze miesiące dziecko spędza w pieleszach. Sen zajmuje mu ok. 18 godzin dziennie. Wbrew pozorom jest to ważny okres w rozwoju dziecka. Maluch m.in. nabywa wtedy odporności. Ważne jest więc, aby otaczały malucha rzeczy bezpieczne i dostosowane do potrzeb najmłodszych dzieci. Dużo uwagi poświęcić m.in. wyborowi pościeli dla niemowlaka. Powinna być ona zdrowa i spełnią najwyższe standardy. Dzięki temu niemowlakowi zapewni się bezpieczne i komfortowe warunki snu. Pościel dla noworodka i niemowlak powinna spełniać wysokie standardy, dlatego, że dotyka bezpośrednio wrażliwą skórę malucha. Wybierając ją, należy więc zwrócić uwagę na jakość, a dopiero kolejnym kroku na walory estetyczne.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Pościel dla niemowlaka wysokiej jakości

Bieliznę pościelową dla niemowlaka powinno się wybierać niezwykle uważnie. Powinna ona zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, być miękka i zdrowa. W łóżeczku niemowlaka nie należy kłaść taniej pościeli z domieszką włókien syntetycznych. O wiele lepiej sprawdzają się tkaniny bawełniane. Są one wygodne, przyjemne w dotyku oraz można je prać w bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu znikną z niej wszystkie drobnoustroje. Pościel dla niemowląt powinna być również antyalergiczna. Pościel dla niemowląt z alergiami to ta wykonana z włókien bambusowych lub lnu. W każdym wypadku należy sięgać po produkty wykonane przez producentów specjalizujących się w tekstyliach dla niemowląt. Te posiadają atesty Państwowego Zakładu Higieny (PZH), Instytutu Matki i Dziecka albo certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

Najlepsza pościel dla niemowląt

Najlepsza pościel dla niemowląt to ta wykonana z ekologicznej bawełny i bez domieszki włókien syntetycznych. Skóra niemowlaka jest niezwykle wrażliwa, dlatego materiały nie powinny uczulać czy wywoływać alergię. Pościel powinna być gładka i miła w dotyku, dlatego oprócz bawełny można wybierać bieliznę pościelową z flaneli, satyny czy adamaszku.

Design pościeli dla niemowląt

Wybór wzorów, kolorów i deseni pościeli dla niemowląt jest bardzo duży. Dostępne są one w szerokiej gamie kolorystycznej. Zaleca się jednak, aby zrezygnować z krzykliwych i ostrych kolorów, które u maluchów wywołują niepokój. Z tego samego powodu nie warto też wybierać bielizny pościelowej wielokolorowej. Dobrze jest się ograniczyć maksymalnie do dwóch barw. Najmłodsze dzieci i tak nie rozróżniają barw. Kolorowsze pościele warto stosować dopiero na późniejszym etapie rozwoju malucha, wtedy to będą one stymulować rozwijający się u dziecka wzrok.

Rodzaje pościeli dla dzieci

Pościel dla niemowląt ma wiele zastosowań. Poszczególne modele przeznaczone są do kołyski, łóżeczka lub wózka. Pościel dla niemowląt do kołyski to ta lekka, przewiewna i antyalergiczna. Standardowo dostępna jest ona w wymiarach 40x 90 cm. W skład pościeli do kołyski mogą wchodzić różne elementy np. poszewka na kołderkę, poduszkę, prześcieradło.

Pościel do łóżeczka wykonywana jest z hipoalergicznej bawełny. Koniecznie trzeba wybierać zestawy bez troczków, sznurków i ostrych zakończeń. Najbezpieczniejsze są pościele zasuwane na zamek błyskawiczny, który jest dobrze ukryty. Popularne rozmiary pościeli dla niemowląt do łóżeczka to 35 x 100 cm, 60 x 120 cm i 70 x 140 cm.

Młodzi rodzice powinny się także wyposażyć w pościel do wózka. Jest ona dostępna w wymiarach 70×80 cm. W przypadku niemowlęcej pościeli do wózka należy kierować się tymi samymi zasadami, co przy zakupie pościeli do łóżeczka czy kołyski. Pościel do wózka powinna być jednak ciepła, a przy tym dać skórze oddychać. Oprócz poszewki na poduszkę i kołderkę dobrze jest zakupić kocyk np. akrylowy.

Jak dbać o pościel dla niemowlaka?

O pościel niemowlaka trzeba odpowiednio dbać. Może ona być prana w pralce. Ta z bawełny może być prana w wysokich temperaturach, które zniszczy bytujące w niej drobnoustroje. Do prania pościeli dziecięcej dobrze jest używać specjalnych detergentów z atestem pozwalającym na stosowanie ich do czyszczenia ubranek niemowlęcych. Pościel niemowlęca powinna być też regularnie prasowania żelazkiem o wysokiej temperaturze.

Jeśli nie pościel to co?

Niektóre z noworodków nie przepadają za tradycyjnymi kompletami pościeli. W takich przypadkach można zastosować alternatywy. Za takie uznaje się śpiworki. Nie przypominają one śpiworów dla dorosłych, ale mają podobną funkcję. Śpiworki dla niemowląt to doskonały wybór, jeśli dziecko w czasie snu się wierci i zrzuca z siebie kołdrę. Do niemowlęcego łóżeczka można również włożyć rożek. W nim śpią wszystkie noworodki w pierwszych dniach swojego życia. Niektóre dzieci tak je lubią, że chcąc spać w beciku jak najdłużej.

Pościel dla niemowląt to ta specjalna. W łóżeczku maluchów nie ma miejsca na pościele ze sztucznych materiałów, które mogą zaszkodzić wrażliwej skórze malucha. Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, powinno się kupić minimum dwa komplety pościeli niemowlęcej. Pozwoli to na zmianę pościeli bez konieczności szybkiego suszenia upranych poszewek. Oprócz pościeli do łóżeczka warto przemyśleć również zakup kompletów pasujących do wózka czy kołyski.