Dzieci

Mydło wszystko umyje

Higiena i zdrowe nawyki to podstawa. Dbałości o higienę osobistą należy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Dbałość o kwestie pielęgnacyjne jest szczególnie ważna w pierwszych dniach, tygodniach miesiącach życia. O higienie nie można też przestać rozmawiać, kiedy maluch podrośnie i ma jeszcze większą skłonność do brudzenia się. Pomocne w odkrywaniu przed dzieckiem tajemnic higieny osobistej są specjalne kosmetyki i akcesoria przeznaczone dla najmłodszych. W asortymencie działu dzieci zakupić można akcesoria do włosów i paznokci, pielęgnacji zębów, twarzy, ciała i włosów, a także kremy do opalania.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Dzieci a higiena osobista

Dzieci higieny osobistej uczą się poprzez obserwację i naśladownictwo. To, dlatego tak ważny jest przykład ze strony rodziców, ich poważne podchodzenie do kwestii czystości i zaangażowania w nią. Dzieci jako świetni obserwatorowie od razu zauważa, czy rodzice myją ręce po każdym wyjściu z łazienki, dbają o czyszczenie zębów po każdym posiłku itd. Dobre nawyki w zakresie dbania o czystość warto wprowadzić od początku życia dziecka, już na etapie jego niemowlęctwa. Wspólne czynności higieniczne powinno się wprowadzić, kiedy dziecko ma ok. 6 miesięcy – w takim wieku maluch będzie już się uczył podstawowych zachowań, naśladował czynności wykonywane przez rodziców oraz powtarzał je. Im wcześniej więc wręczy się dziecku akcesoria do pielęgnacji zębów, tym szybciej dbanie o higienę jamy ustnej będzie ono uważało za coś naturalnego.  Aby niezniechęcań dzieci do higieny, należy zawsze pozytywnie o niej mówić i nie krytykować nadmiernych czyściochów.

Jakich nawyków higienicznych warto nauczyć dziecko?

W pierwszych latach życia maluch powinien przyswoić sobie podstawowe zasady dbania o higienę osobistą. Mowa tutaj o takich czynnościach jak mycie rąk przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety, powrocie ze spaceru, zabawie ze zwierzęciem. Warto też wprowadzić codzienne kąpiele o stałej porze i nie praktykować zwyczaju takich jak dzień bez mycia. Podstawową zasadą jest też pielęgnacja zębów, czyli mycie ich minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Maluch powinien również nauczyć się pielęgnacji włosów, twarzy i ciała.

Elementy codziennej higieny dzieci: mycie rąk

Podstawą higieny osobistej jest mycie rąk. To jeden z najprostszych, a zarazem najważniejszych zabiegów pielęgnujących. Powinny go opanować dzieci w każdym wieku. Im wcześniej uświadomi się dziecku, że ręce trzeba myć, tym szybciej maluch wyrobi sobie rytuał. Aby zachęcić dziecko do mycia rąk, powinno mu się wytłumaczyć, dlaczego jest to takie ważne (w prosty sposób) i pokazać jak prawidłowa myć ręce: odkręcenie wody, nawilżenie rąk, namydlanie, dokładne pocieranie dłoni i przestrzenie między palcami, spłukiwanie. Konieczne jest też przekazanie, po jakich czynnościach należy umyć ręce.

Elementy codziennej higieny dzieci: pielęgnacja twarzy i ciała

Ciało w czystości trzeba utrzymywać od pierwszych dni po narodzinach. Codzienne kąpiele są więc obowiązkowe. Pomocą w utrzymaniu czystości są akcesoria do mycia, które można zakupić w naszym sklepie. Znaleźć można je w dziale pielęgnacja twarzy i ciała. Pomogą one w myciu i pielęgnacji wszystkich części ciała. Chcąc nauczyć dzieci higieny, należy już od wczesnych lat dać możliwość udziału w myciu. Kilkumiesięczny maluch może uczyć się posługiwania gąbeczką, czy namydlać lub smarować swoje ciało kremem.

W utrzymywaniu czystości całego ciała pomocne będą też produkty z kategorii pielęgnacja włosów oraz akcesoria do włosów i paznokci. W nich znaleźć można zarówno kosmetyki dla dzieci, jak i gadżety takie jak nożyczki do paznokci czy patyczki do czyszczenia uszu.

Elementy codziennej higieny dzieci: pielęgnacja zębów

O zęby dzieci powinno zacząć się dbać obowiązkowo od pierwszego roku życia. Od tego czasu można zacząć wspólnie z dzieckiem myć zęby. Na początku czynność będzie przypominała raczej prawidłowo zabawę niż mycie, ale i tak pomoże zadbać o uzębienie. W kategorii pielęgnacja zębów można zakupić wszystkie niezbędne do higieny jamy ustnej akcesoria. Oferujemy szczoteczki miękkiego włosia, które mają zaokrąglone końce i antypoślizgową rączkę, pasty do zębów dla dzieci, a także pudełka na mleczaki czy sylikonowa nakładki do mycia zębów noworodków i niemowlaków.

Jak nauczyć dzieci higieny osobistej?

Uczenie się zasad higieny przez dzieci powinno być zabawą. Maluchy dbanie o czystość nie powinny postrzegać jako przykrego obowiązku. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przedstawienie higieny osobistej jako czegoś naturalnego, a z zasadami zapoznać dzieci na zasadzie zabawy. Dzieci higieny uczyć można na różne sposoby. Dobre wyniki przynoszą wspólne zakupy kosmetyków i akcesoriów pielęgnacyjnych, zakup lalek i pacynek, które służą jako instruktorzy mycia, a także stosowanie innych pomocy dydaktycznych. Aby uatrakcyjnić dzieciom mycie, warto też sięgać po specjalne kosmetyki dla najmłodsze. Mają one ciekawe kolory i właściwości, np. zmieniają barwę, tworzą pianę itd. Specyfiki dla dzieci są również dla nich bezpieczne. Każdy rodzic powinien znaleźć indywidualny sposób na naukę, który będzie dopasowany do etapu rozwoju oraz zainteresowań dziecka.