Soczewki kontaktowe

Co zamiast okularów, czyli kilka słów o soczewkach kontaktowych

Problemy ze wzrokiem dotykają coraz większą liczbę osób. Jeszcze do niedawna, aby dobrze widzieć, musiały one nosić okulary. Dziś binokle nie są już koniecznością. Alternatywną dla nich są soczewki kontaktowe. Są one niewidoczne, wygodne i praktyczne. Soczewki kontaktowe dziś to towar łatwo dostępny. Aby je zakupić, nie trzeba posiadać recepty czy stać w długiej kolejce w aptece, wystarczy odwiedzić naszą drogerię internetową i wybrać, czy potrzebuje się soczewki tygodniowe, dwutygodniowe, jednodniowe czy miesięczne. Oprócz soczewek kontaktowych w naszym asortymencie znajdują się też płyny i akcesoria do nich.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Soczewki kontaktowe, czyli nowoczesne okulary

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla okularów. Uznawane są one za wygodniejsze, a w wielu sytuacjach również za bezpieczniejsze rozwiązanie. Sama soczewka kontaktowa to cienki, zaokrąglony materiał, który umieszcza się na filmie łzowym – pokrywa on powierzchnię oka. Soczewki kontaktowe naturalnie są przezroczyste, choć producenci często delikatnie je barwią, aby ułatwić zdejmowanie i zakładanie. Obecnie dostępne są w soczewki twarde i miękkie – w naszej drogerii dostępne są modele miękkie soczewek do oczu. Większość osób wybiera modele miękkie. 

Po co potrzebne są soczewki kontaktowe?

Podstawowym zadaniem soczewek kontaktowych jest korekcja wzroku. Pomogą one lepiej widzieć i osobom cierpiącym na krótko i dalekowzroczność, a także przydadzą się przy astygmatyzmie. Warto jednak wspomnieć, że współczesne soczewki kontaktowe traktowane są nie tylko jako produkt medyczny/leczniczy, ale i akcesoriom. W tym zakresie najczęściej sięga się po kolorowe soczewki kontaktowe, które podkreślają lub całkowicie zmieniają barwę oczy. Kolorowe soczewki kontaktowe wykorzystywane są głównie przez aktorów, ale coraz chętniej wykorzystują je też ci, którzy ze szklanym ekranem mają niewiele wspólnego.

Krótka historia soczewek kontaktowych

Do powszechnego użytku soczewki kontaktowe weszły stosunkowo niedawno, nie oznacza to jednak, że medycyna nie korzystała z nich od dawna. Ojcami soczewek kontaktowych są… Leonardo da Vinci i Kartezjusz. Jednak dopiero pod koniec XIX wieku niemiecki dmuchacz szkła stworzył soczewkę, która umożliwiała widzenie i była stosunkowo dobrze tolerowana, a pewien niemiecki okulista opracował i dopasował pierwszą soczewkę kontaktową, którą można było nosić jednorazowo przez kilka godzin.

Rodzaje soczewek kontaktowych: twarde vs miękkie

Podstawowy podział soczewek do oczu to ten, który dzieli je na twarde i miękkie. Oba typy soczewek są do siebie podobne i łączy je podobny sposób pielęgnacji – należy zdejmować je na noc, płukać i umieszczając w specjalnym roztworze, który można zakupić w naszej drogerii w dziale płyny i akcesoria do soczewek. Nie oznacza to jednak, że nie zachodzi żadna różnica pomiędzy soczewkami miękkimi a soczewkami twardymi. Przede wszystkim typ soczewki należy dostosować do posiadanej wady.

Soczewki kontaktowe twarde stosuje się przy dolegliwościach stożka rogówki, dużych i skomplikowanych wadach wzroku oraz zespole suchego oka. Ten model soczewek charakteryzuje się dużą przepuszczalnością tlenu, a także trwałością – niektóre typ można nosić nawet 2 lata. Soczewki twarde zawsze dopasowuje się do indywidualnych potrzeb tak, aby, jak najlepiej skorygować wadę wzroku.

Soczewki kontaktowe miękkie to modele o wiele bardziej popularne. Można zakupić je bez problemu nawet przez Internet. Ich zaletą jest łatwa dostępność oraz bardzo niska cena. Posiadają one elastyczną strukturę, dzięki czemu nie ma potrzeby ich indywidualnego dopasowania do oka. Soczewki kontaktowe miękki można nosić maksymalnie do 3 miesięcy, dostępne są też modele jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne.

Rodzaje soczewek kontaktowych: jednodniowe, tygodniowe czy miesięczne?

Od modelu soczewek zależy, ile czasu będzie można je nosić. Dostępne opcje to soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne oraz rzadziej spotykane soczewki trzymiesięczne. To, na jaki model się zdecyduje, jest kwestią indywidualną. Wybierając dobrze wziąć pod uwagę swój budżet oraz styl życia. W przypadku ceny soczewek kontaktowych przez Internet zasada jest prosta: im dłuższy czas użytkowania, tym tańsze są soczewki. Po soczewki długoterminowe np. miesięczne dobrze jest też sięgnąć, jeśli na stałe chce się odstawić okulary. Jeśli soczewki mają być używane tylko w trakcie uprawiania sportu, to najlepszym wyborem są modele jednodniowe, które po zakończonym treningu można od razu wyrzucić do kosza i nie martwić się o ich pielęgnację.

Soczewki kontaktowe dzień i noc

Wśród popularnych soczewek kontaktowych znajdują się też modele „dzień-noc”. Są one szczególnie przydatne na wakacjach, w czasie podróży, wycieczek, delegacji służbowych, czyli wszędzie tam, gdzie ma się utrudnioną możliwość dbania higienę. Soczewki kontaktowe dzień – noc mogą być używane przez całą dobę – nie jest wymagane ich zdejmowanie na noc. Ich budowa pozowała oku oddychać i niwelują uczucie dyskomfortu, które mógłby wywołać soczewki podczas snu.